Polemika katusiarzy na temat fotografii...

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Po latach może by tak wątek odświerzyć??
Popatrzyłem, pozazdrościłem bo piękne foty...

Ponieważ zaś noszę się z zamiarem kupna nowego kompaktu (nie lustrzanki!) może ktoś by mi doradził coś w tym temacie? Tzn. co zakupić.
Chodzi mi przede wszystkim o dobre makro ale nie tylko. Nie jest dla mnie tak istotna cena jak jakość.
Jakieś propozycje? Bo jak widzę na wątkach zdjęcia ładne i coraz ładniejsze więc speców tu sporo... :wink:
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

A dlaczego nie lustrzanka ?
Atutem lustrzanek jest duża matryca, dlatego jeśli kompakt z wymienną optyką to z dużą matrycą.
jeśli chodzi o fotki kaktusów to odradzam kupno modnych megazoomów , one z reguły mają małe matryce poza tym przeładowane sa optyką bo skądś musi się brać ta mozliwość megazoomowania . Duża ilość optyki przekłada się na jakość fotek, dlatego tak cenione są obiektywy ze stałą ogniskową, tam optyki najmniej.Kompakty mają obiektywy (standardowe-kit) mniej więcej 18-50 i to jest wg mnie wystarczające.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Lustrzanka za duża. I za bardzo zaawansowana - nie byłem, nie jestem i nie będę już dobrym fotografem. Dlatego wolał bym coś mniej skomplikowanego a robiącego dobre zdjęcia nawet na automacie. Oczywiście do fotografowania roślin potrzebna mi jest dobra funkcja makro ale inne też mile widziane. :)

O ile coś wiem o kaktusach i sukulenach to o fotografice mało... :oops:

Jacku - masz jakieś konkretne typy aparatów? Chętnie poczytam...
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Ja tez się nie znam , mi problem wytłumaczył pasjonat fotograf. Ja robię foty Samsungiem NX 10, chodziło o wypadkową jakości i ceny , lustrzanki są powyżej 2000 , ostatnio widziałem nieco powyżej 2000 Nikon D3100 , one są proste do robienia fotek , tam jest bez problemu tryb automat . Z fotografowaniem to troche jak z kaktusami jak wciągnie to samemu zaczyna się szukać i kombinować.

http://www.optyczne.pl/122.1-Test_apara ... 4%99p.html
Awatar użytkownika
Ewa1821
200p
200p
Posty: 202
Od: 19 lip 2012, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starachowice

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Witam :wit
Ja też zamierzam kupić wreszcie jakiś w miarę dobry aparat...
Co myślicie o Canon A810?
A z droższych to stać mnie jeszcze na Canon SX130 IS?
Tak się trochę rozglądałam i na razie tylko te mnie zainteresowały. Może macie jakies inne propozycje?
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Ewa1821 pisze: A z droższych to stać mnie jeszcze na Canon SX130 IS?
Tego mogę polecić. Sama od roku robię takim zdjęcia. Uważam że jest bardzo łatwy w obsłudze, bardzo poręczny, makro robi wystarczająco dobre, zdjęcia plenerowe bardzo ładne. Osobiście jestem z niego bardzo zadowolona i mimo, że jest w domu inny dużo lepszy aparat, ja posługuję się wyłącznie tym. Dobre 20 ostatnich stron mojego wątku to zdjęcia tymże aparatem.
Awatar użytkownika
Ewa1821
200p
200p
Posty: 202
Od: 19 lip 2012, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starachowice

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Dziękuję za opinię:) z tego co pamiętam to zdjęcia w twoim wątku są bardzo ładne :D
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Ja dotychczas zdjęcia robiłem Canon Powershot a630. Ale ostatnio kupiłem Canon Powershot a3200is i Canon Powershot a4000is drugi odrobinę lepszy od pierwszego ale jak robiłem zdjęcia porównawcze tymi 3 aparatami nie było porażającej różnicy. Nawet na powiększeniu zdjęcia wykonane a630 były dokładniejsze....
W sieci jest artykuł w którym można przeczytać, że lepiej kupić starszy aparat o rozdzielczości 10mpx niż niskobudżetowy nowy aparat z rozdzielczością 16mpx.
Ale nie jestem aż tak obeznany by przytoczyć samemu czemu tak... jak znajdę artykuł to wstawię ;]
Warto jednak zainwestować już w matryce cmos niż kupować ccd albo kupić 2-3 letnią używkę..
Awatar użytkownika
kosmo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 mar 2010, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pogórze strzyżowskie

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

hen_s pisze:Po latach może by tak wątek odświerzyć??
Popatrzyłem, pozazdrościłem bo piękne foty...

Ponieważ zaś noszę się z zamiarem kupna nowego kompaktu (nie lustrzanki!) może ktoś by mi doradził coś w tym temacie? Tzn. co zakupić.
Chodzi mi przede wszystkim o dobre makro ale nie tylko. Nie jest dla mnie tak istotna cena jak jakość.
Jakieś propozycje? Bo jak widzę na wątkach zdjęcia ładne i coraz ładniejsze więc speców tu sporo... :wink:
Jeszcze jakbyś doprecyzował jaką sumę możesz przeznaczyć na aparat. Cyfraki canona w cenie do 700zł pomogą zrobić dobre zdjęcia zarówno w plenerze, u cioci na imieninach czy makro kaktusa. Ich wadą jest niezbyt solidne wykonanie, no i czasami trzeba się naprzyciskać by coś w ustawieniach zmienić. Jeśli byś dysponował sumką ok 1500zł to można kupić kompakta bez ww. wad i z nieco lepszą jakością zdjęć. Pytanie czy warto tyle dopłacać.
eikoden pisze:W sieci jest artykuł w którym można przeczytać, że lepiej kupić starszy aparat o rozdzielczości 10mpx niż niskobudżetowy nowy aparat z rozdzielczością 16mpx.
Ale nie jestem aż tak obeznany by przytoczyć samemu czemu tak... jak znajdę artykuł to wstawię ;]
Problem leży w matrycy która zazwyczaj pozostaje tej samej wielkości tylko musi pomieścić znacznie więcej pikseli, wpływa to na szumy i ogólnie jakość zdjęć. 10Mpix to naprawdę dużo.
????????????????????????????????????????????????????????????
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Jeśli byś dysponował sumką ok 1500zł to można kupić kompakta bez ww. wad i z nieco lepszą jakością zdjęć. Pytanie czy warto tyle dopłacać.
Nie jest to porażająca suma jeśli chodzi o sprzęt na lata.
Uważam, że warto wydać nawet więcej aby być zadowolony.
Inna sprawa to wybór. Tyle tego jest, że nie wiadomo co wybrać. Bywam na forach fotograficznych od jakiegoś czasu i czytam co tam piszą - oczywiście jak wszędzie każdy ma swój najlepszy typ. A ja dalej nie wiem co by ewentualnie zakupić... :roll:
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Zrób jak ja:
Chodząc po necie, fora, aukcja widujesz zdjęcia, kliknij prawym przyciskiem myszki na nie i daj zapisz jako. Później właściwości pliku i masz przeważnie aparat, który je zrobił i dodatkowo informacje.
Wybierasz zdjęcia, które Twoim zdaniem są ładne, sprawdzasz model, szukasz i kupujesz...
Na fotoblogi, fotopolis są różnego rodzaju testy, ale moim zdaniem takie sprawdzenie modelu też pozwoli Ci kupić dobrą cyfrówkę.
Ja tak kupiłem benq i byłem zadowolony do pierwszego upadku :]
Awatar użytkownika
kosmo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 mar 2010, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pogórze strzyżowskie

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Możesz wybrać coś z tego:
http://www.dpreview.com/products/compar ... =ascending
W tej kategorii cenowej nie ma kiepskich aparatów, każdy z nich jest dobry.
Poczytaj testy, każdy z nich ma swoje plusy i minusy, musisz sam wiedzieć czego potrzebujesz, możesz też kierować się wyglądem lub wygodą leżenia w ręku. Wbrew pozorom nie jest to głupi pomysł, ważne byś polubił aparat.
Podpowiem na co jeszcze zwracać uwagę:
Wielkość matrycy- im większa tym lepsza
Niskie szumy na ISO 800-1600
Jasność obiektywu - czyli im mniejsza wartość F tym lepiej
No i dobrze jest przejrzeć zdjęcia, choć trzeba mieć na uwadze, że może się polubić fotografa a nie aparat :wink:
????????????????????????????????????????????????????????????
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

ejacek pisze:Ja też się nie znam , mi problem wytłumaczył pasjonat fotograf. Ja robię foty Samsungiem NX 10, chodziło o wypadkową jakości i ceny , lustrzanki są powyżej 2000 , ostatnio widziałem nieco powyżej 2000 Nikon D3100 , one są proste do robienia fotek , tam jest bez problemu tryb automat .
poprawka , cena Nikon D3100 dośc spadła w ostatnim czasie przez pojawienie się D3200 , można trafić super promocje na tym aparacie bądź wyprzedaże , ja teraz jeśli miałbym wybierać to za 1700-1800 na pewno kupił bym D3100. Gdy kupowałem kilka miesięcy temu Samsunga , cena D3100 była ok 2400 , potem sukcesywnie spadała , Samsung nx 10 wtedy kosztował tyle samo co teraz , więc w tej chwili cena obu aparatów byłaby porównywalna.
Nie jest to porażająca suma jeśli chodzi o sprzęt na lata.
Uważam, że warto wydać nawet więcej aby być zadowolony.
No i taka ogólna zasada , tu nie ma cudów , czym wiecej wydasz tym lepszy bedziesz miał sprzęt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”