Grzyby w ogrodzie. Czym zwalczyć?Jaki fungicyd poradzi sobie?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

A do rejestru pewnie nie zgłosiliście :lol: bo to w tym rzecz żeby ktoś podał...
Dla wiadomości Mirka: borowik szatański (Boletus satanas Lenz) występował na Wyżynie Krakowskiej, pamietam z okolic pod Bukownem czy Olkuszem - ciepłolubne buczynki na wzgórzach wapiennych - i to jest w opracowaniu Jurajskich Parków Krajobrazowych; rezerwat Januszkowa Góra (projekt, bardzo dawno temu), bodaj tez z Gór Sokolich, jeszcze koło Chęcin - też ciepłe buczyny. W Magurskim Parku Narodowym. Czy nadal występuje to inna kwestia, ale czemu by nie?
:wit
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

Rossynant pisze:A do rejestru pewnie nie zgłosiliście :lol:
Po co?
Grzyb ostatnimi czasy nader popularny, nie wyłączając domowych ogródków i miejskich trawników.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

No i w tym rzecz. A był kiedyś rzadki, stanowisko tu opodal w tajemnicy trzymali ;) Z rejestrem ten kłopot, że starych danych w nim nie ma, zaś nikt nie patroluje codziennie terenów bardziej ustronnych by juz wszystko było znalezione. Co bardziej południowe gatunki mogą się latami nie pokazać. Zauważę tylko jeszcze że borowika szatańskiego chyba nie pomylę z ceglastoporym - który ma ciemny kapelusz - natomiast mógłbym z Boletus rhodoxanthus, który też gdzieś tu był i też w buczynach - ciekawe czy jest w rejestrze :lol:
:wit
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

Zapisy w GREJ wg stanu na dzień 2011.12.14

113533 Boletus rhodoxanthus; Gdańsk, Lasy Oliwskie , DA-80; 09.09.2008; Las bukowy; na suchych liściach Dwa owocniki leżały na ziemi, prawdopodobnie zerwane przez grzybiarza i porzucone; leg. Włodek Chojnacki; det. Włodek Chojnacki; eksykat: TAK, w Stacji ZBŚRiL PAN, 12/WCH/1.03.09, fot. tak, notatka: nie; publikacja: Kujawa A., Gierczyk B. 2011
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

Będę się musiał porozglądać tutaj w takim razie - nie może południe być gorsze :D
Ale się spory wątek zrobił...
:wit
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

W tym roku to u mnie nawet opieńki nie było, muchomorów takoż, nie mówiąc o borowikach. :(
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

Tu też nie najlepiej, ale były z początkiem sezonu, a potem też mizeria...
:wit
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

Rossynant pisze: Dla wiadomości Mirka: borowik szatański (Boletus satanas Lenz) występował na Wyżynie Krakowskiej, pamietam z okolic pod Bukownem czy Olkuszem - ciepłolubne buczynki na wzgórzach wapiennych - i to jest w opracowaniu Jurajskich Parków Krajobrazowych Czy nadal występuje to inna kwestia, ale czemu by nie?
:wit
Wolałabym wiedzieć, bo rodzina do tej pory wspomina jak cały "przerób" borowików wyrzuciłam, gdyż ubzurałam (?) sobie, że jest wsród nich borowik szatański. Wśród grzybów jeden borowik był tak do niego podobny, całkowicie odstawał od reszty....z atlasem porównałam, miotałam się miotałam, ale kroiłam dalej. Gdy już to wszystko razem wymieszałam nerwy mnie wzięły straszne ze strachu i... wywaliłam wszystko zostawiając rodzinę z palcem w pustym garnku... :;230
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

Szatańskiego można pomylić chyba tylko z grubotrzonowym (bardzo podobny tylko rurki żółte), który jest nawet częsty tu w górkach (z Wyżyny nie przypominam sobie) - ale gorzki, więc też nie do zbierania. Możliwe że słusznie wyrzuciłaś bo to cały smak potrafi zepsuć. Natomiast podobno mało trujący, po ugotowaniu pewnie by nie zaszkodził, o ile by ktoś to zjadł :lol:
Poprawka: teraz nazywa się borowik żółtopory (Boletus calopus) - całkiem słusznie.

Borowik szatański od innych odróżnić łatwo, jest wręcz jaskrawy: biały kapelusz, jaskrawoczerwone rurki (czasem z żółtymi), trzon też jaskrawo czerwony na żółtym tle. Biały kapelusz jest najlepszą cechą, może być trochę szarawy ale jasny. Jadalne gatunki mają kapelusze ciemne, jak ktoś trafi z białym kapeluszem to przeważnie będą te gorzkie.
Nie ma się co bać Szatana. Naprawdę trudno na niego trafić - ja tak sie tylko wyzłośliwiam :wink: - widziałem kilka razy, może kilkanaście (zwykle nie ma powodu dokładnie oznaczać) i to dawno, a spędziłem wiele lat w terenie. Zwyczajny grzybiarz musiałby mieć wielkiego pecha.
Nawet gdyby ktoś zjadł to przeżyje... choć może nie będzie to miłe przeżycie :lol:
:wit
Awatar użytkownika
iza8211
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 kwie 2010, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka

Post »

Już raz pisałam w tej sprawie ale nikt mi nie napisał jakim środkiem mogę zwalczyć te grzyby z trawnika? Bardzo proszę o pomoc. Doradźcie co powinnam zrobić by się ich pozbyć. Czy Rizolex 50 WP nie zaszkodzi, czy pomoże? Bardzo was proszę o pomoc, błagam pomóżcie bo jutro chciałabym już zakupić jakiś specyfik na te wstrętne grzybki. A oto zdjęcia intruzów.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie.
Iza
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co to za grzyby na trawniku

Post »

frytkowski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 maja 2012, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

Witam
Rozpocząłem dzisiaj sezon grzybowy na nieznanym terenie. Nazbierałem sporo grzybów. Mam pytanie co do grzybów ze zdjęć - czy to jest podgrzybek brunatny? Dziwi mnie fakt, że spód grzyba w wyniku ucisku robi się rudawy a nie siny. Grzyby ze zdjęć są młodziutkie.
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
semper
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2538
Od: 27 lis 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 160km od Pragi

Re: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące

Post »

Na Mój gust to są maślaki.
Pozdrawiam! ,Jurek z górek ;)
Moje górki
Rojnikowisko i nie tylko
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”