Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Drenaż jest niezbędny. Kamyki użyte do drenażu muszą mieć średnicę większą niż otwory i temat z głowy. Drenaż musi być grubości ~3 warstw kamyków użytych do jego zbudowania. Po kilku miesiącach od przesadzenia korzenie przerosną całą objętość doniczki i nic dołem wylatywać już nie będzie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam :)
Najstarsze moje kaktusy mają już ponad 15 lat i żyją, chociaż wsadzam je w co się da, kiedy się da, podlewam od przypadku do przypadku, a nawożę jeszcze rzadziej nawet nie bardzo wiem czym. Pojęcia nie mam o zasadowości/kwasowości i minerałach, co, jak się okazuje w niczym nie przeszkadza ;) ale zdarzyło mi się oto, że jestem trochę w kropce, bo mam dwie nowe małe roślinki meksykańskie (Lophoph.. i tak dalej, nie wiem, dlaczego nazwa wyskakuje jako zakazana? ale mam nadzieję, że wiecie o co chodzi), których bardzo nie chciałabym zmarnować.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tym konkretnym gatunkiem (williamsi)? Chodzi mi właśnie o podłoże, bo z tego, co się naczytałam, mają nieco inne wymagania od pozostałych.

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wypróbowane rady i podpowiedzi :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jeśli jesteś zdania, że zapewnienie podstawowych wymagań jeśli chodzi o podłoże kaktusom nie jest konieczne to mam prośbę, byś wkleiła zdjęcia swoich roślin. Chętnie naocznie się o zasadności takiej tezy przekonamy.

Jeśli chodzi o lofoforkę to ma ona standardowe wymagania zarówno jeśli chodzi o podłoże jaki i światło, wodę i nawóz jak większość kaktusów. Substrat o odczynie lekko kwaśnym zawierający nie więcej niż 20-30% humusu będzie właściwy. Podlewanie standardowe czyli wtedy, gdy podłoże po poprzednim podlaniu już zupełnie przeschnie. Okres spoczynku zimowego także jak u wszystkich innych kaktusów czyli od połowy października do połowy kwietnia w temperaturze 5-12*C. Nawożenie w zależności od potrzeb, częstości podlewania i poziomu zasolenia wody.

Fascynuje mnie jeden fakt. Gatunków kaktusów jest około 1600-2400 w zależności od autora. A ty wybrałaś akurat ten jeden, który ma zakazaną nazwę na naszym forum i dziwisz się dlaczego. Niesamowity zbieg okoliczności. Chyba muszę zagrać w Lotto.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

blabla pisze:Jeśli jesteś zdania, że zapewnienie podstawowych wymagań jeśli chodzi o podłoże kaktusom nie jest konieczne to mam prośbę, byś wkleiła zdjęcia swoich roślin.
nigdy tego nie twierdziłam!
chodzi o to, że nie przykładałam do tego wagi - kwasowe, zasadowe, humus, to tamto itd. Kupowałam ziemię najczęściej 'do kaktusów', dorzucałam do niej trochę piasku na ogół, pod spód garść drobnych kamyczków i 'samo' rosło :)
Raz wyrzuciłam jeden egzemplarz, bo chyba przechłodziłam go za bardzo zimą, stracił turgor i zdechł.
Zdjęcia wkleję bardzo chętnie, jak tylko sie nauczę, bo nigdy jeszcze tego nie robiłam.



blabla pisze:A ty wybrałaś akurat ten jeden, który ma zakazaną nazwę na naszym forum i dziwisz się dlaczego. Niesamowity zbieg okoliczności. Chyba muszę zagrać w Lotto.
w sumie sie nie dziwię, może faktycznie to głupie z mojej strony było, ale po pierwsze - jestem tu nowa, jeżeli coś robie nie tak, to przepraszam, nie nauczyłam sie jeszcze regulaminu, po drugie - tak sobie właśnie po tym forum grzebię i trafiłam tu juz na całość tej nazwy, ale nie pamiętam gdzie, a po trzecie wreszcie - każdy normalny i w miarę zorientowany człowiek wie, że używanie w naszych warunkach tego kaktusa do czegokolwiek innego poza hodowlą jest delikatnie mówiąc głupotą.
Ja natomiast mam 40 lat, na roślince zależy mi bardzo z powodów osobistych, a jeżeli wydawało Ci się, że jestem małolatą napaloną na odlot, to byłeś w błędzie.

w każdym razie dziękuje za porady, juz zdążyłam się zorientować, że masz dużą wiedzę i doświadczenie, więc na pewno wezme je sobie do serca :)

Pozdrawiam
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

blabla pisze:akurat ten jeden, który ma zakazaną nazwę na naszym forum i dziwisz się dlaczego
no właśnie - dlaczego? Bo tak siedzę i myślę i za cholerę (ups! brzydkie słowo, sory! ;) ) nie mogę zrozumieć: dlaczego?
Roślina w Polsce nie jest zakazana, a używanie jej nazwy tak?
Wiesz, Tomek, trochę to dziwne według mnie, bo takie miejsca, jak to - rzeczowe i na poziomie, powinny kompetentnie wyjaśniać pewne sprawy ludziom (głównie młodzieży), której się coś wydaje, bo gdzieś coś usłyszeli, a nie budować aurę tajemniczości i promować pseudoprohibicję, podsycając tylko w ten sposób niezdrowe zainteresowanie.
blabla pisze:Niesamowity zbieg okoliczności. Chyba muszę zagrać w Lotto.
tego też nie zrozumiałam, ale nie zamierzam się zagłębiać w analizy
I tak post nie na temat i pewnie zostanie usunięty....
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Decyzja o tym, że lofcia jest nazwą zakazaną została podjęta przez admiralicję forum. Mamy do tego pełne prawo. Uznaliśmy, że tak jest lepiej i kropka.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

ok, mieliście prawo, mieliście pewnie i powody, niechcący trafiłam w czuły punkt, moja wina.
Następnym razem napiszę coś bzdurnego i nikt nie będzie miał do mnie pretensji
Śmieszne to, ale skoro takie są reguły, to oczywiście nie dyskutuję.


A skoro jeszcze nie zostałam zbanowana, to chciałabym zebrać pewne informacje do kupki, bo chemia nigdy nie była moim ulubionym przedmiotem i teraz wstyd na starość ;)

Więc, żeby było porządnie:
1. "podłoże mineralne" to takie, które składa się z minerałów (piasek, bo to kwarc, perlit, albo żwir, pumeks i glina), tak?
w związku z tym
2. czy jest jakaś różnica, jeżeli użyję piasku i perlitu, a np. samego piasku? czy chodzi tylko o wielkość ziaren?
3. czy będzie to źle, jeżeli tych minerałów będzie za dużo? czy np trzeba wtedy częściej nawozić, bo podłoże jest bardziej jałowe?
4. to, co robi podłoże zasadowym i nie powinno być go za dużo, to kreda i skała wapienna (którą ktoś radził zbierać na trasie do Krakowa) czy coś jeszcze (ten grys taki, jak na cmentarz? niestety nie znam fachowej nazwy)? bo ktoś tu mówił, żeby tym nie sypać na wierzch, jako ten 'górny drenaż' i dekoracja, żeby nie zepsuć rośliny

Pytania z gatunku głupich i naiwnych, ale może odpowiedzi przydadzą się nie tylko mnie, więc miło by było, gdyby ktoś coś mógł na ten temat... :)
Byłabym wdzięczna


jeszcze jedno pytanie mi przyszło do głowy: czy taki kolorowy dekoracyjny żwirek ma jakieś inne (lepsze/gorsze) właściwości, niż zwykły niebarwiony?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ja na razie nie widzę powodów do banowania. Jestem zdania, że kto pyta ten nie błądzi.

Dobrze kombinujesz - podłoże mineralne to piasek, żwir, kamyki, perlit, keramzyt, tłuczona cegła i pewnie jeszcze wiele innych. Gliny tutaj już bym nie zaliczał, ponieważ ma ona nieco inne właściwości fizyczne - zdecydowanie dłużej zatrzymuje wodę. Do kaktusów nadają się te, które mają odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Zatem na pewno gruby piasek kwarcowy, perlit, warunkowo drobny keramzyt i tłuczona cegła. Te dwa ostatnie mają lekki odczyn zasadowy ale po namoczeniu ich w zakwaszonej wodzie stają się obojętne. Ich właściwości fizyczne są bardzo dobre i warto ich używać do uprawy kaktusów.

Zbyt duża ilość substancji mineralnych spowoduje wolniejszy wzrost roślin. Ale korzenie będą bezpiecznie, nie będą gniły. Zatem jeśli ktoś nie ma doświadczenia z podlewaniem kaktusów to lepiej na starcie jest używać bardziej mineralnego podłoża. Roślinki będą wolniej rosły ale szanse na problemy z korzeniami będą zdecydowanie mniejsze. Oczywiście można wtedy posiłkować się nawozami mineralnymi i to jest bardzo dobre rozwiązanie.

Tak, kreda, wszelkie skały wapienne w tym i sprzedawany w kwiaciarniach grys marmurowy podnoszą pH podłoża. Ja staram się unikać tych składników. Mogą być one przydatne w przypadku niewielkiej ilości gatunków kaktusów z Ameryki Północnej typu Astrophytum czy biało ociernione Mammillaria. Ale bez tych dodatków wymienione kaktusy również sobie poradzą.

Jaka jest różnica między piaskiem a perlitem? Ten drugi jest lżejszy więc doniczka z roślinami mniej waży. Perlit ma nieco inną strukturę, jest bardziej porowaty niż piasek i nieco dłużej zachowuje wilgoć. Korzenie lepiej się w nim rozwijają. Ponieważ jest bardzo lekki czasem są problemy z jego stabilnym utrzymaniem w doniczce. Potrafi się wysypywać itp.

Kolorowy żwirek różny się tylko barwą. Nie wiem nic o jakichś jego ekstra właściwościach. Osobiście wolę zwykły żwir ponieważ chcę skupiać uwagę na roślinkach a nie na dodatkach w stylu czerwone kamyczki lub piękna, dekoracyjna doniczka. Ale to wybór każdego kaktusiarza i chyba nie ma sensu nikomu niczego narzucać.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

wielkie dzięki za wszystkie informacje! teraz czuję się wreszcie uświadomiona :)

jeżeli chodzi o podłoże, bo mam kolejne pytania ;)
nie wiem, czy tutaj, ale spróbuję

o wyższości doniczek z tworzywa nad ceramicznymi już dużo tu napisano, ale faktem jest, że wybór jest, niestety, niewielki.
Pomysł jest taki: skoro doniczka glazurowana (chyba tak sie to nazywa?) czy malowana spełnia podobne funkcje, jak plastikowa, to zastanawiam się, czy nie można - żeby nie zepsuć zewnętrznego wyglądu - po prostu pomalować doniczki od środka jakąś farbą (taką jaka się tego trzyma), na zasadzie zabezpieczenia przed wchłanianiem wody, albo wyłożyć ścianek folią?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ceramiczna doniczka od zewnątrz pokryta szklistą substancją powinna zachowywać się w stosunku do wody w podłożu dokładnie jak doniczka plastikowa. Szkliwo na zewnątrz jest dla wody nieprzepuszczalne więc ucieczka wody z podłoża nie powinna być wyższa niż w identycznej doniczce plastikowej. Pozostałe cechy jak waga i zajmowana objętość są identyczne jak dla doniczek ceramicznych czyli do bani. Jest to ciężkie i zajmuje mnóstwo często bardzo cennego miejsca. Ważny jest też otwór w dnie doniczki. Czasem ceramiczne doniczki zwyczajnie go nie mają. Wtedy trzeba takowy zrobić (wiertarka?).
Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca możesz kupić doniczkę ceramiczną i plastikową niewiele mniejszą tak by jedna dokładnie mieściła się w drugiej. Wtedy sadzisz roślinkę w plastik, który następnie pakujesz do większej doniczki ceramicznej. I masz wszystko w jednym.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

blabla pisze:Czasem ceramiczne doniczki zwyczajnie go nie mają. Wtedy trzeba takowy zrobić (wiertarka?).
tego to z kolei ja nie polecam, glina/szkło/ceramika wymaga innego wiertła, trzeba lać wodą, a i to często pęka
blabla pisze:Wtedy sadzisz roślinkę w plastik, który następnie pakujesz do większej doniczki ceramicznej. I masz wszystko w jednym.
i tak to właśnie zwykle robię, nie ma co ukrywać, że zdecydowanie większy wybór mamy w ceramice i prezentuje się znacznie lepiej
no, ale ja rzeczywiście nie mam do upchnięcia tysiąca roślin ;)

i jeszcze namolnie co do żwirku: a bazaltowy? dobrze robi, czy nie? :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Może być i bazaltowy. Bazalt nie reaguje z niczym, a więc nie zmieni pH podłoża. Czy żwir nadaje się do kaktusów łatwo sprawdzić zalewając go octem. Jeśli się pieni, to możemy sobie nim wysypać jedynie ścieżkę. ;) Ewentualnie użyć do roślin lubiących wyższy odczyn.
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

onectica pisze:
o wyższości doniczek z tworzywa nad ceramicznymi już dużo tu napisano, ale faktem jest, że wybór jest, niestety, niewielki.
Pomysł jest taki: skoro doniczka glazurowana (chyba tak sie to nazywa?) czy malowana spełnia podobne funkcje, jak plastikowa, to zastanawiam się, czy nie można - żeby nie zepsuć zewnętrznego wyglądu - po prostu pomalować doniczki od środka jakąś farbą (taką jaka się tego trzyma), na zasadzie zabezpieczenia przed wchłanianiem wody, albo wyłożyć ścianek folią?
główna wada doniczek ceramicznych , to objetośc , waga , znacznie praktyczniejsze są plastiki szczególnie kwadratowe bo roslin w ograniczonej przestrzeni zmieści się dużo więcej .A jeśli chodzi o przepuszczalnośc przez ścianki to własnie to zaleta :idea: , zamiast malować ścianki czy wykładać folią ruch powinien być odwrotny tzn np dziurkowanie , delikatne ązurowe by substrat się nie wysypywał doniczek plastikowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”