Przepisy na zdrowe życie.....

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Przepisy na zdrowe życie.....

Post »

"Gdybyśmy zwrócili uwagę na to ,co jemy i jak jemy,to w naszych warunkach,tych teraźniejszych,nawet najgorszych i ekonomicznie i psychicznie,moglibyśmy 120 lat żyć,bo na tyle mamy zakodowane w Europie nasze siły żywotne.Tyle byśmy żyli bez znajomości słowa lekarz."
Są to słowa zakonnika ,bonifratra ojca Jana Grande,którego przepisy kulinarne i nie tylko ukazywały się w 1995 roku w lokalnej prasie niemalże całego kraju.
Troskliwie zbierałam wycinki z gazety stosując do dziś niektóre z podanych receptur. Wszystkie oparte są na wyeliminowaniu chemii ,na tyle na ile to możliwe,z naszego życia.
W 1996 roku receptury te zostały wydane w formie książeczki autorstwa Marzeny i Tadeusza Woźniaków pt."Ojca Grande przepisy na zdrowe życie".Jestem w posiadaniu tegoż wydania i prośba Krysi o podanie przepisu na "karczek w jarzynach" spowodowała,że postanowłam zainteresować Was tym opracowaniem.
Ciekawie brzmią tytuły rozdziałów tego wydania np.
-"Świeta po polsku","Inteligencja na talerzu"czy "Wyrzucić margarynę przez okno"
Obok przepisów prostych,zdrowych potraw jak ziemniaki gotowane w mleku z cebulą ,w wydaniu tym można znależć wiele innych przydatnych porad jak np.odpowiedź na zadane przez Admina pytanie w wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=2566
"Wieczorne ożywiania się i poranna senność- to symptom braku magnezu w organiźmie.Spożywajmy więcej roslin strączkowych,ciemnozielonych warzyw,surówek,polskich jabłek,pijmy...dużo kakao."
Interesujący jest także sposób na kaca:w noworoczny poranek np.na śniadanie należy zjeść 2 jajka na miękko,popić dużym kubkiem kakao,a po chwili - wypić szklankę soku z kiszonej kapusty.
Czy jesteście zainteresowani niektórymi przepisami.? :)
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
alka
200p
200p
Posty: 375
Od: 3 paź 2006, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Południe Gdańska

Post »

Oczywiście, że jesteśmy zainteresowani !
Pełne półki sklepowe kuszą przetworzoną żywnością, zauważyłam, że jadłospis dzisiejszej rodziny znacznie różni się -na niekorzyść, niestety- od jadłospisu naszych dziadków i rodziców.
Od jakiegoś czasu czytam skład kupowanych produktów i odchodzi mi ochota na jedzenie.
Pozdrawiam, Ala
Mój ogród - Alka
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Zamiast margaryny - masełko(dobre na wzrok) :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Przepisy na zdrowe życie.....

Post »

KaRo pisze:...Czy jesteście zainteresowani niektórymi przepisami.? :)
Ja tak. Planuję pożyć 120 lat, albo jak da radę trochę więcej. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

aurynka pisze:Zamiast margaryny - masełko... :D
Ale ma cholesterol.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
alka
200p
200p
Posty: 375
Od: 3 paź 2006, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Południe Gdańska

Post »

Do masełka chlebek- bez środków spulchniających. Piekę od dwóch lat, bo długo zachowuje świeżość, a ja mieszkam daleko od sklepu i nie lubię starego pieczywa.

;:37 ;:37 ;:37
Chleb
1 kg mąki, najlepiej wrocławskiej
2 łyżeczki soli
2 garści otrębów (kupuję mieszane)
2 garści siemienia lnianego (może być prażone, ale nie musi)
2 garści ziaren słonecznika
1 garść ziaren dyni
2 łyżeczki majeranku
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka bazylii

Wszystkie te składniki wymieszać na sucho i dodać 10 dkg drożdży rozpuszczonych z odrobiną cukru, w litrze wody. Jeszcze raz dokładnie wymieszać łyżką, nie trzeba nic wyrabiać. Odstawić do wyrośnięcia naokoło 1 godzinę.
Foremki keksowe (długości ok. 30 cm) wysmarować masłem i grubo wysypać ziarnami np. słonecznika- po upieczeniu są pyszne do obskubywania. ;:106 Na wierzchu można posypać sezamem.
Wyłożyć do nich wyrośnięte ciasto i do nagrzanego piekarnika na 1 godzinę w temp. 200*C.
Po upieczeniu od razu wyjąć z pieca i z foremki, żeby odparował.

Jeśli chleb jemy z dżemem, to można ograniczyć ilość ziół. ;:92
Pozdrawiam, Ala
Mój ogród - Alka
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Erazm pisze:
aurynka pisze:Zamiast margaryny - masełko... :D
Ale ma cholesterol.
Masło jest naturalne a margaryna rakotwórcza i z utwardzaczami. :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

To dlaczego lekarze zalecają margarynę zamiast masła? Jest nawet specjalna margaryna obniżająca poziom złego cholesterolu. :cry:
http://www.epacjent.pl/artykul.php?idar ... %BCywianie
Pozdrawiam Andrzej.
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Erazm pisze:To dlaczego lekarze zalecają margarynę zamiast masła? Jest nawet specjalna margaryna obniżająca poziom złego cholesterolu. :cry:
http://www.epacjent.pl/artykul.php?idar ... %BCywianie
Najzdrowsi byli nasi dziadkowie, a oni jedli tylko to, co im natura dała. Żaden produkt nie zastąpi naturalnego. Spójrz chociażby na jaja z hipermarketu i na te z normalnego gospodarstwa na wsi. Niebo a ziemia! 8) A śmietana? To samo! A chleb na zakwasie - miodzio!Chleb z marketu jest napompowany i smakuje jak gówno w lesie. :?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja w marketach nie kupuję wcale żywnosci, a zwłaszcza chleba, wędlin, jaj, ... :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Erazm pisze:Ja w marketach nie kupuję wcale żywnosci, a zwłaszcza chleba, wędlin, jaj, ... :wink:
Jajo zjesz zdrowe, a chleb posmarujesz margaryną naszpikowaną konserwantami i utwardzaczami - świetnie! :lol:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nie wszystkie margaryny, zawierają niekorzystne dla zdrowia nasycone kwasy tłuszczowe i izomery trans. Przeczytaj link, który dałem wyżej.
Pozdrawiam Andrzej.
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Erazm pisze:Nie wszystkie margaryny, zawierają niekorzystne dla zdrowia nasycone kwasy tłuszczowe i izomery trans. Przeczytaj link, który dałem wyżej.
A która krowa da Ci mleko na śmietanę z taką margaryną? :lol: :wink: Nie przekonasz mnie Andrzejku :wink: Margaryna to wymysł ludzi i żeby powstała, to natura nie wystarczy. Składniki na jej wytworzenie trzeba poddawać obróbce niestety.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”