Wiśnia - zasychające kwiaty, porażone pędy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
olcia123
100p
100p
Posty: 123
Od: 11 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post »

Ja dzisiaj spryskałam wiśnie Topsinem 500. Szukałam Horizonu, ale nigdzie nie było. Pan w OBI był bardzo zdziwiony , że czegoś takiego szukam. Było popłudnie i temperatura dochodziła do 20 stopni. Czy nie było za gorąco na oprysk ?
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

pomolog pisze:Miedzian nie ma specjalnych ograniczeń temperaturowych - choć teraz (po kwitnieniu) bardziej istotna jest dawka - może już wpływać na ordzawienia owoców jabłoni i grusz
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Jabłoni nie pryskam bo to duże stare drzewa i dobrze sobie radzą - odpukać. Grusze młode, owoców nie będzie. Ale może wcale nie pryskać jeśli drzewka wyglądają zdrowo... Trochę mnie nastraszyliście tymi wiśniami i dlatego pomyślałam o oprysku.
Może jednak profilaktycznie wisienkom i brzoskwini prysnąć?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

olcia123 pisze:Ja dzisiaj spryskałam wiśnie Topsinem 500. Szukałam Horizonu, ale nigdzie nie było. Pan w OBI był bardzo zdziwiony , że czegoś takiego szukam. Było popłudnie i temperatura dochodziła do 20 stopni. Czy nie było za gorąco na oprysk ?
Teoretycznie nie, choć u nas temperatura szybko rano rosła (było nawet 26,6 st.)...
Jak "pan w OBI" był bardzo zdziwiony :D , to oznacza że środek jest pewnie niekonfekcjonowany (w sumie szkoda) :(
Pozdrawiam serdecznie :wink:
halfoat
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 maja 2007, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post »

chyba nie jest, bo też nie mogłem dostać, w efekcie użyłem Topsinu
w sumie dużo zależy od odmiany
u mnie choruje w zasadzie tylko North Star, na innych wiśniach nie widzę objawów
Awatar użytkownika
x_m-k
100p
100p
Posty: 150
Od: 15 mar 2007, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Brunatna zgnilizna owoców drzew ziarnkowych i pestkowych, jeszcze do niedawna uważana była za chorobę atakującą wyłącznie owoce. Obecnie coraz częściej obserwujemy symptomy obumierania krótko-pędów (w przypadku jabłoni, grusz) i pędów (w przypadku jabłoni, wiśni czy śliw). Choroba ta stanowi coraz poważniejsze zagrożenie w uprawie wiśni. Obserwujemy tam nie tylko obumieranie kwiatów, ale także jednorocznych pędów.
Na stronie z której cytuje zdjęcie z objawami jest łudząco podobne do przesłanego przez wiercha.
Więc może to zgnilizna?
birgit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2008, o 23:15
Lokalizacja: Mrągowo

Choroba wiśni

Post »

Temat obumierania młodych pędów i kwiatów wiśni bardzo mnie interesuje gdyż dotknął moje drzewka w tym roku. Przeczytałam niektóre rady forumowiczów i spróbuję się do nich zastosować.. o wynikach napiszę. A już myślałam, że muszę te moje wiśnie wyciąć... :?:
Jurek_stok
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 maja 2007, o 20:05
Lokalizacja: Łazy - pow. miechowski

Choroba wiśni

Post »

A ja mam podobne objawy na moreli i zastosuję się do podanych tu porad. dziękuję.
Pozdrawiam - Jurek55
Awatar użytkownika
olcia123
100p
100p
Posty: 123
Od: 11 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post »

Erazmie, pomologu - stokrotne Dzięki za poradę. Po oprysku topsinem chore gałązki w dłoniach się pokruszyły a cała wisienka odżyła. ;:112
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Mam dokładnie takie objawy na wiśni ( istny horror ) i moreli ( ale znacznie mniej ) . Działkowcem jestem od kilku tygodni i nie wiem czy mogę TERAZ ( w czerwcu) zrobić oprysk ??? Powiedzcie jak głupiemu co mam robić. Znalazłam już informację o preparatach Topsin i Miedzian ( dawkowanie) ale nie mam pojęcia jak często i kiedy mam robić oprysk. Drzewa sa stare - pewnie będę musiała jesienią wynając kogoś do cięcia ....? Sama pewnie bym tylko im zaszkodziła.....
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

nie czekaj na nic tylko pryskaj , bo to choroba grzybowa, a grzyby tworzą przetrwalniki
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dzięki - dzisiaj polecę zakupić preparat i zrobię ten oprysk !
Wiśnia jest wielgachna - pewnie muszę się wdrapywać na drabinę, ale trudno - trzeba ją ratować.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jako uczestnik forum możesz skorzystać z przywileju zakupu z upustem wspaniałego opryskiwacza firmy MAROLEX
z odpowiednio długa lancą wykonywanie oprysków jest łatwe .
Zobacz http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3ka+przemo

Polecam serdecznie do przejrzenia wątek http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=22
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Już zakupiłam, dzięki. Nie wiedziałam że można liczyć na aż tak konkretną pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”