Żywopłot liściasty

Drzewa ozdobne
magdalenca
100p
100p
Posty: 197
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Żywopłot liściasty

Post »

Witam serdecznie,
proszę o poradę: zamierzam posadzić przy ogrodzeniu rząd krzewów liściastych na żywopłot nieformowany (lub słabo cięty). Ogrodzenie to płot drewniany długi na ok. 35 m, wysokość ok. 150-160 cm, deski poziome szerokości ok. 20 cm, z przerwami ok. 10-15 cm. Pasek ziemi między płotem a podjazdem to ok. 80 cm.
Wymyśliłam takie zestawienie roślin: porzeczka krwista, pęcherznica kalinolistna (zielona, Luteus, Diabolo), forsycja pośrednia Spectabilis, suchodrzew tatarski, dereń biały Spaethii, trzmielina płaskoogonkowa, berberys ottawski Superba, irga pomarszczona; przy czym forsycja i pęcherznica zielona i żółta w grupach po 2-3, reszta pomiędzy nimi, pojedyncze sztuki.
Czy takie zestawienie będzie OK? Czy nie zrobi się nazbyt "bałaganiarsko"? Czy ten pas ziemi (80 cm) będzie wystarczający??
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Krzewy liściaste na żywopłot

Post »

Magdalenca wydaje mi się że wybrałaś za duże roślin ( za szerokie). Tamjest tylko 80 cm szerokości, a berberysy, derenie, forsycje, pęcherznice to duże, szerokie krzewy. A Ty nie bardzo chesz je ciąć:) Lekkie cięcie im nie wystarczy na tej szerokości.
A po drugie jeśli chesz uzyskać plamy kolorystyczno-fakturowe to robi się to modułami, a więc 4-5 roślin jednakowych w rzędzie. Raczej nie robi się przerywników pomiędzy modułami w postaci jednej, innej rośliny. chyba że np. drzewami, to już co innego. Oczywiście to też kwestia gustu, ale wygląda to nieco bałaganiarsko jak sama to określiłaś :wit
magdalenca
100p
100p
Posty: 197
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Krzewy liściaste na żywopłot

Post »

Dziękuję za sugestie, przemyślę ilość i rodzaj roślin w grupach. Głównie jednak mam wątpliwości co do ilości miejsca :( Ten pas ziemi przy ogrodzeniu będzie graniczyć z podjazdem z kostki, ze 2 razy dziennie przejedzie więc tamtędy samochód i to wszystko. Rośliny takie, że mogę je mocniej przycinać (choć bardziej podobają mi się takie prawie nieformowane). Jeśli jednak miejsca jest za mało i na taki formowany, to co w zamian?? NIE CHCĘ IGLAKÓW ;)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Krzewy liściaste na żywopłot

Post »

Bardziej zwarte rosną niektóre berberysy (np.Erecta przepiękna o tej porze roku),bukszpany,pięciorniki krzewiaste kwitnące w wielu kolorach i doskonale znoszące cięcie ,irgi....
Nie szatkuj jednak zbytnio tego żywopłotu,uważam,że minimum 4-5 krzewów jednego gatunku obok siebie da właściwy efekt wizualny :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
magdalenca
100p
100p
Posty: 197
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Krzewy liściaste na żywopłot

Post »

Pięciorniki bardzo lubię, ale te co znam osiągają max 1 m, a ja potrzebuję roślin wysokich na ok. 2 m. Są takie wśród pięciorników?

Czy powinno mi wystarczyć miejsca na formowany żywopłot? Zostawiłabym pęcherznice, forsycje (chyba Goldzauber będzie lepsza?), irgę błyszczącą i berberys, tylko pogrupowane po więcej sztuk, tak jak sugerujecie.
Zbyt dużo krzewów mi się podoba i chciałam je wszystkie upchnąć na zbyt małej powierzchni ;)
deedee68
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 lip 2012, o 06:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,
Jestem nowa na forum i zaczynam swoja przygodę z ogrodem. Proszę o pomoc. Chciałabym założyć fragment żywopłotu mieszanego z roślin iglastych i liściastych, który szybko urośnie i będzie wysoki na minimum 2m. Żywopłot ma być od strony południowo-wschodniej i osłaniać posesje od przodu domu. Obok żywopłotu który ma być zasadzony rosną już brzozy i sosna. Proszę o pomoc i rady.
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Żywopłot mieszany z jakich roślin

Post »

Myślę, że mogłabyś posadzić tuje (smaragd), jałowiec skalny (blue arrow) tak naprzemian i według mnie mieszanie do żywopłotu posadzonego z roślin igastych form krzewów lub drzew liściastych nie jest dobrym pomysłem. :wink:
deedee68
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 lip 2012, o 06:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot mieszany z jakich roślin

Post »

Dziekuje za sugestie. Moze to rzeczywiscie nie najlepszy pomysl. Ale w takim razie chyba skupie sie na roslinach lisciastych. Bardzo podobaja mi sie forsycje i perukowiec. Chyba polacze te dwie rosliny. Na razie mam do obsadzenia okolo 6 m ogrodzenia, a chcialabym docelowo stworzyc ogrod w stylu angielskim.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Żywopłot mieszany z jakich roślin

Post »

Może weź trochę pokombinuj na tej wyszukiwarce http://www.ibro.pl/Pliki/szukanie_zaawans.php ; bo z tymi hortensjami i perukowcem to kosmiczny pomysł, trochę... Szczególnie np. pod względem wysokości roślin.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
deedee68
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 lip 2012, o 06:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot mieszany z jakich roślin

Post »

Ale przeciez forsycja posrednia i perukowiec maja podobna wielkosc.
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Żywopłot mieszany z jakich roślin

Post »

Dokładnie, maryann ma racje to są dwie różne rośliny o różnych wysokościach, myślę że gdy posadzisz perukowce i forsycje to perukowiec przerośnie forsycje o 2m bo forsycje rosną do 3m a perukowce do 5m.
Lecz jest sposób można je podcinać na równą wysokość. :)


Jeśli mogę podsunąć pomysł to w ogrodach angielskich często sadzi się żywopłoty z róży pnącej lub winobluszczu :wink:
deedee68
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 lip 2012, o 06:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot mieszany z jakich roślin

Post »

myslalam o winobluszczu ale pozniej i w innej czesci ogrodu. Chcialam zeby pial sie po istniejacym ogrodzeniu. W tym wypadku rosliny pnace odpodaja, bo nie ma jeszcze ustawionego docelowego ogrodzenia. Macie racje roznica w wysokosci jest stanowczo za duza. Ja laik naiwnie posluchalam sprzedawce w sklepie ogrodniczym ktory wciskal mi ze obydwie rosliny dorastaja do 3 m. Musze to na spokojnie przemyslec, a perukowca podolskiego (bardzo mi sie podoba ta roslina) wykorzystalam do pojedynczego nasadzenia w ogrodzie.

-- 26 lip 2012, o 11:01 --

Dziękuje za link bardzo mi się przyda w doborze wszystkich roslin w ogrodzie. Dzięki tej stronie znalazłam informacje co mogę posadzić wokół hortensji, które dostałam w prezencie na tzw. "start" :D
deedee68
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 lip 2012, o 06:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot mieszany z jakich roślin

Post »

Myslałam jeszcze o połączeniu forsycji z jaśminowcem i złotlinem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”