Gloksynia - problemy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

Też obstawiam grzyba? Mnie załatwił wszystkie cztery gloksynie, które miałem - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=54403

Pozdrawiam!
LOKI
SleepingSun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 cze 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

to co zostało na razie dzielnie się trzyma.
SleepingSun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 cze 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

czy jest możliwe, że to co widać na zdjęciach jest spowodowane poparzeniem słonecznym? To pewnie czas pokaże, ale wyszło to w lato. Całą zimę nic się nie działo. Pościnałam tamtej chore liście, przeniosłam do drugiego pokoju, sztukę drugą postawiłam w miejscu pierwszej, na parapecie. No i teraz na drugiej zaczęły się robić te różowo-pomarańczowe plamki. Okno niby wschodnie, ale spaliło mi storczyka - do białości. Koło 10 na prawdę mocno grzeje. Ta co pierwsza zachorowała stoi na innym parapecie, w cieniu draceny i pięknie się rozrasta. Czy gdyby to faktycznie był grzyb to mogłaby dalej rosnąć?
emet
200p
200p
Posty: 231
Od: 6 maja 2011, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Belsko-Biala

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

Ja dalej obstawiam za swoim.Ze zdjęcia wygląda też jakby te przypalenia były spowodowane laniem po liściach.Grzyb dalej jest i czeka na sprzyjające warunki do ponownego ataku[jesień,zima]Oby nie.

Pozdrawiam Emet :uszy
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

Heh? Owszem, Sleepingsun, jest taka możliwość. Moja matka miała przez kilkanaście lat gloksynię na północnym parapecie, aż coś ją podkusiło, by przenieść ją na parapet południowy. Efekt ? moja matka nie ma już gloksynii. A obrażenia wyglądały dość podobnie. Najprawdopodobniej najpierw roślinę spaliło słońce, a potem do tak osłabionej dobrał się już nasz stary znajomy ? grzyb.

Pozdrawiam!
LOKI
SleepingSun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 cze 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gloksynia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

a czy coś mogę zrobić w sprawie tego grzyba, czy tylko patrzeć jak mi zabija roślinki?
emet
200p
200p
Posty: 231
Od: 6 maja 2011, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Belsko-Biala

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

Najlepiej spytać w dobrym ogrodniczym[weż bidule ze sobą]na pewno pomogą lub doradzą.

Pozdrawiam Emet :uszy
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

@ Sleepingsun ? osobiście zapryskałem oraz podlałem moje gloksynie środkiem grzybobójczym, ale absolutnie nic to im już nie pomogło...

Pozdrawiam!
LOKI
SleepingSun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 cze 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

szkoda :( najgorsze jest to, że osoba od której kwiatki dostałam zmarła parę dni temu... Chciałabym jakoś to uratować... Jak spróbuję ją rozmnożyć to grzyb też się przeniesie?
SleepingSun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 cze 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

z grzybem, czy też nie obie moje Gloxynie postanowiły zakwitnąć. Fioletowa nie kwitła bardzo długo, ma piękne, zielone liście, kilka pąków no i imponującej wielkości kwiat. Czerwona ma się gorzej, liście nie mają ładnego koloru i kwiaty gorszej jakości.

Co ciekawe ostatnio moja mała siostrzyczka zaczęła bawić się w podlewanie kwiatków. Jak się zorientowałam doniczki ważyły z kilo ;) liście natychmiast zaczęły żółknąć, brązowieć i usychać. Więc jeżeli to grzyb to działa tylko w bardzo sprzyjających warunkach. Przy normalnym podlewaniu nie pojawia się.

A o to zdjęcia:)

Obrazek

kwiat na prawdę jest wielkości doniczki ;)

Obrazek

tak wyglądają liście, w stosunku do tego co było przedtem - aż brak słów.

Obrazek

i czerwona.

:)
SleepingSun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 cze 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

musiałam doszczętnie ściąć jedną roślinę. zazwyczaj po takiej kuracji wypuszczała młodziutkie liście. teraz tego nie robi. w takim razie mam ją odstawić do ciemnego miejsca na parę tygodni, czy pielęgnować tak jak inne rośliny czekając aż coś się z tego ponownie urodzi?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Gloxinia - liście żółtką, brązowieją i usychają - pomocy!

Post »

Kup jakiś środek owadobójczy w sklepie ogrodniczym i weź ją opryskaj. Ewentualnie coś w stylu pałeczek Provado ? wsadza się toto w glebę, a roślina wsysa trutkę przez korzenie. Działa nieco później niż oprysk, ale za to długotrwale i systemowo.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
neska133
100p
100p
Posty: 180
Od: 6 lip 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Gloksynia - liście żółtką, brązowieją i usychają

Post »

Może i mi ktoś pomoże- moja gloksynia ma jakieś pozwijane listki ale tylko te starsze, nie chciałabym jej stracić ale jak tak dalej pójdzie to będzie po roślince. Dziś spryskam ją środkiem przeciw grzybowi.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”