Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
MichalPy
100p
100p
Posty: 175
Od: 30 gru 2007, o 14:14
Lokalizacja: Bełchatów

Post »

ja też mam geranium jeszcze małe, i naprawdę jest lecznice np.na zapalenie ucha czy katar.
Awatar użytkownika
Silje
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2008, o 17:23
Lokalizacja: Knurów

Post »

Witam, mam pytanie troszkę innej naturym jednak dotyczące tej roślinki.
Mąż ma zapaleniu ucha, w pracy kolega przyniósł mu kilka listków owego geranium. Poskutkowało i chciałabym ta roślinkę zasadzić. Mam tylko kilka listków z łodyzkami. Czy z listków wyrośnie roślinka? Czy się ukorzenią? Jestem mało doświadczona w tym "fachu" stąd pytania :oops:

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
keera
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 sty 2008, o 17:52
Lokalizacja: Kraków

Post »

uwielbiam tę roślinkę choć szczerze powiedziawszy wcześniej nie słyszałam o jej leczniczych właściwościach.
zapach jest genialny. cytrynowy. uwielbiam jak ręce mi pachną po roztarciu choćby jednego listka.

a skoro już wiem że można nią leczyć to może pomoże i mojemu psiakowi, który często łapie zapalenie uszek. jak myślicie można mu to podać?
buźki, buziaczki
Awatar użytkownika
Silje
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2008, o 17:23
Lokalizacja: Knurów

Post »

Silje pisze:Witam, mam pytanie troszkę innej naturym jednak dotyczące tej roślinki.
Mąż ma zapaleniu ucha, w pracy kolega przyniósł mu kilka listków owego geranium. Poskutkowało i chciałabym ta roślinkę zasadzić. Mam tylko kilka listków z łodyzkami. Czy z listków wyrośnie roślinka? Czy się ukorzenią? Jestem mało doświadczona w tym "fachu" stąd pytania :oops:

Pozdrawiam :)
Proszę niech ktoś podpowie :oops:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Niestety nie...
Sadzonki geranium robi się z pędów wierzchołkowych .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Silje
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2008, o 17:23
Lokalizacja: Knurów

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Szkoda, juz myślałam ze coś z tego będzie :( Nic, zostaje poprosic o taki pęd :)
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

listek geranium można także dodać do herbaty i wypić
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Co zrobić aby przyjeła się Anginka ? (Geranium)

Post »

Witam.Chcę aby się przyjeła w domu roślinka anginka (geranium) ale nie chce się przyjąć.Co wsadzę do ziemi i podleje to znowu po 2-3 usycha.Po prostu nie chce się przyjąć.Może ziemia lub woda zła ?Mieszkam w bloku i wiadomo ta woda w bloku to nie jest idealna.Ale na oko jest czysta itp.,ale się nie znam na tym.Moja świnka morska bardzo lubi tę roślinkę i dla niego też coś się znajdzie,zawsze ma radochę jak dostanie swój smakołyk,ale niedługo to może się skończyć przez to że nic się nie przyjmuje :( Nie chce korzeni puścić.Stosowałem ukorzeniacz,ale też bez skutku.

Proszę o pomoc !

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

ja moja wkładam najpierw do wody, puszcza korzonki i dopiero do ziemi :D
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Ja również wkładam geranium do wody i oczekuje puszczenia korzeni,ale to nic nie daje.Czekam, czekam i korzonki nie puszczają.Miesiąc trzymam i nic.Musi być 'dziewczyna' bo 'chłopak' się nie przyjmuje, tak słyszałem.Może jakieś porady?Bardzo proszę o Pomoc

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
agnus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 wrz 2007, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

:)

Post »

W zeszłym roku zaczynałam też "przygodę" z geranium :D Dostałam odnóżkę w prezencie, włożyłam ją do odstanej wody i ustawiłam w jasnym pomieszczeniu od południa, ale nie bezpośrednio na parapecie okna. Oto fotka zeszłoroczna z odnóżką mojego geranium:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t=geranium
Na ukorzenienie czekałam bardzo długo, ale cierpliwie. Nie pamiętam niestety, ile tygodni to trwało, jednak w końcu pokazały się korzonki i wtedy posadziłam odnóżkę do doniczki. Dzisiaj moja roślinka ma około 7 m-cy i 60 cm wysokości :!: :D
Życzę powodzenia i cierpliwości w uprawie :)
ANNA R.
"Gdyby tak można sfotografować nasze sny!"
Awatar użytkownika
DieSte
200p
200p
Posty: 489
Od: 14 wrz 2008, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna

Post »

Podniosę temat, aby nie tworzyć następnego - dostałam wczoraj geranium zwane anginowcem - ukorzenioną sadzonkę - wsadziłam do ziemi uniwersalnej, takiej w jakiej rośnie moje drugie geranium, podlałam... A dziś roślinka miała prawie wszystkie listki uschnięte - co zrobiłam nie tak?
Zapraszam do mojego spisu wątków
Awatar użytkownika
agnus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 wrz 2007, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Geranium

Post »

Cześć!
W sumie trudno powiedzieć, co się stało z Twoją roślinką. Przyczyn może być kilka - może zbyt dużo wody, a zbyt mało światła albo niedobra ziemia... Przeczytaj proszę poniższe przydatne informacje znalezione przeze mnie na necie, które pomogą hodować Ci geranium.
Ja ostatnio też mam mały kłopot z tą rośliną:( Ma już prawie 60 cm wysokości (bez donicy) i nie mam gdzie jej postawić. Na parapecie się nie mieściła i miała zbyt dużo słońca, co powodowało szybkie wysychanie i klapnięcie liści, więc postawiłam ją na szafie pod sufitem, ale w pokoju od południowej strony. Niestety zaczęły jej żółknąć liście i dostały suchych plam, chociaż roślina miała dość wilgotną ziemię. Sporo liści musiałam poobrywać i wyrzucić:( Dziś przeniosłam ją na stolik, który ustawiłam w pobliżu południowego okna i mam nadzieję, że dojdzie do siebie:)

PELARGONIUM GRAVEOLENS (CITROSUM) - CYTRYNKA - ANGINOWIEC (ANGINKA) - GERANIUM - PELARGONIA PACHNĄCA (OLEJKOWA) - ROZENDLA:
*częste podcinanie
*regularne podlewanie
* stanowisko słoneczne np. południowo - wschodnie
*nawożenie nawozem
Jest właściwie rośliną o dekoracyjnych liściach. Dość duże, w zarysie okrągławe liście, są głęboko powycinane; robią wrażenie ażurowych. Wyrasta wysoko, czasem ponad 100 cm. Kwiaty są niepozorne i rzadko się ukazują. Jak już powiedziano, wartość zdobnicza tej pelargonii polega na obfitym ulistnieniu i pięknym rysunku liści. Przy tym wydzielają one miłą woń i jeżeli nawet nie mają właściwości uzdrawiających , mogą się przydać w kuchni. Kawałek świeżego liścia roztarty i wrzucony do zaparzonej herbaty nadaje jej przyjemny, cytrynowy aromat. Można też dodawać do suchej herbaty trochę pokruszonych liści suszonych; poprawiają smak herbaty gorszych gatunków. Pelargonie pachnące uprawia się tak samo jak rabatowe, lecz mogą przez cały rok pozostawać w mieszkaniu, najlepiej na oknie, gdzie zimą temperatura jest z reguły niższa.
Większość gatunków i odmian o pachnących liściach kwitnie od lutego do czerwca; ich kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej, są skromnie ubarwione i raczej drobne. Przez cały okres wegetacji ich główną zaletą jest ciekawe ulistnienie i aromat wydzielany przez liście.
W warunkach domowych uprawa tych gatunków jest prosta i łatwa. Lubią temperaturę w granicach 15-l6'C, a pod koniec sezonu (listopad - grudzień) można je przetrzymywać nawet w temperaturze 4-6C. Rosną stosunkowo szybko, dlatego wymagają częstego nawożenia (dwa razy w miesiącu) i regularnego podlewania. Objawem niewłaściwej uprawy i pielęgnacji, np. zalania korzeni, zakwaszenia podłoża, niedoboru lub nadmiaru składników pokarmowych, jest żółknięcie liści. W razie niedoboru składników pokarmowych zaleca się częste nawożenie roztworem nawozów mineralnych o niższym stężeniu (0,2%) niż normalnie (0,5%). Wynika to z dużego zapotrzebowania tych pelargonii na wodę. Rośliny te wytwarzają w krótkim czasie dużą masę zieloną i wodę zużywają nie tylko do wypełnienia tkanek, ale znaczną jej ilość wyparowują. Muszą być też stosunkowo często uszczykiwane, nie tylko dla uformowania ich pokroju, ale także dla ograniczenia dość ekspansywnego wzrostu. Pelargonie o pachnących liściach wymagają podłoża luźnego i przepuszczalnego. W okresie lata można doniczki z roślinami wystawić na balkon, werandę lub wynieść do ogrodu.
Do rozmnażania wegetatywnego używa się sadzonek ciętych z wierzchołków pędów. Najlepsze są sadzonki 3 węzłowe, tzn. mające wierzchołek wzrostu i dwa trzy wykształcone liście. Umieszcza się je w podłożu lekkim i przepuszczalnym, składającym się z ziemi liściowej i piasku w stosunku 3: 1 lub piasku i torfu (2 : 1) albo torfu i perlitu (2 : 1). Ukorzenianie trwa (zależnie od terminu sadzonkowania) 2-4 tygodnie. Sadzonkować można właściwie przez cały rok. Najlepsze jednak rezultaty uzyskuje się ukorzeniając sadzonki w styczniu i lutym przed kwitnieniem roślin, w maju i czerwcu po kwitnieniu i od połowy sierpnia do września. Prostą metodą ukorzeniania jest umieszczenie sadzonek w naczyniu z wodą. Ukorzeniają się zwykle po 3 tygodniach. Po ukorzenieniu sadzonki przesadza się do doniczek o średnicy 10 cm. W miarę wzrostu i rozwoju roślin należy przesadzać je do większych doniczek. Ostatnie przesadzanie wykonuje się do doniczek o średnicy 14-16 cm, w zależności od wielkości rośliny.
ANNA R.
"Gdyby tak można sfotografować nasze sny!"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”