Kaktusowo u Abaddon'a

Zablokowany
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Witam ponownie :)

Zgłaszam się do Was z pytaniem. Wczoraj dostałem w prezencie szczepionego kaktusa, który okazał się niezbyt udanym prezentem gdyż... Szczepiony kaktus w 80% był tzw. trupem :) Oto co zrobiłem:

1. Oderwałem żyjące jeszcze odrosty od uschniętego szczepionego kaktusa matki
2. Oderwałem uschniętą szczepkę od podkładki
3. Ściąłem nożem pod kątem podkładkę aby odsłonić na nowo jej żywą tkankę
4. Na szczycie podkładki umieściłem oderwany odrost i docisnąłem całość gumką

Jest opcja, że szczepienie na nowo pomoże przetrwać roślince? Tak to wygląda po moim szczepieniu:

Obrazek

A tu z góry widok:

Obrazek

Orientuje się ktoś może co to za kaktus, który jest szczepiony na podkładce? :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

O ile pokryły się wiązki przewodzące to jest szansa że się uda.
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

To chyba Blossfeldia liliputana, czyli rarytasik. Jeśli szczepienie było poprawnie zrobione, to powinno być wszystko ok, tylko lepiej jakąś solidniejszą podkładkę dać. A jeszcze lepiej byłoby spróbować rwać pojedyńcze odrosty i szczepić.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Póki co próbuję ratować to co zostało :) Mam jeszcze jeden odrost, który już nie mam na czym szczepić i zastanawiam się czy nie spróbować go ukorzenić po kilkudniowym przesuszeniu :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Szanse na ukorzenienie lilipucianki są ponoć żadne, więc może lepiej poszukaj jakiegoś babcinego echinopsa, czy coś w tym stylu.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

abaddon1986 pisze:Powiększania kolekcji ciąg dalszy ;) Tym razem nie mam pojęcia co kupiłem dlatego prosiłbym o rozpoznanie kaktusa ze zdjęć poniżej:

Obrazek
Obrazek

Z góry dzięki :)

Wygląda na formę kolumnową Hildewintera aureispina... mam taką formę grzebieniastą, która w pewnym momencie wypuściła kolumnową odnogę, wyglądała tak samo.

A, i przepiękna Parodia chrysacanthion!!! ;:138


EDIT:
Znalazłam stare zdjęcie z tą odnogą:
Obrazek

To nie Hildewintera.... ;:219
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Korzystając z pomysłu Inez na porównywanie kaktusów, przedstawiam jak niektóre z moich ciernistych zmieniły swój wygląd przez raptem 4 miesiące :)

Może na początek pocięty Chamaecereus silvestrii, który dzielnie walczy o przetrwanie i atrakcyjny wygląd:

Obrazek

Może to dziwne ale jakoś teraz bardziej mi się podoba niż jak rósł prawidłowo :D
Jeden z ważniejszych dla mnie kaktusów - Echinopsis eyriesii. Ważny jest z racji tego, iż jest to prezent od mojej ;:167

Obrazek

Żółtawe zacieki są od płynu przeciw chorobom grzybicznym :) Spryskałem wszystkie kaktusy tak profilaktycznie.
Następny w kolejce jest jeden z moich ulubieńców - Gymnocalycium baldianum. Kupiłem go z racji dość ciekawego kształtu. Po przywiezieniu z Praktikera szału nie robił ale myślę, że teraz zarówno kształtem jak i kolorem wydaje się dużo ciekawszy.

Obrazek

Na razie będzie na tyle :) Porównując zdjęcia sprzed paru miesięcy z tymi dzisiejszymi byłem zaskoczony, że w tak krótkim czasie może się tyle zmienić :D Oczywiście nie wszystkie noszą jakieś widoczne zmiany ale jednak zdecydowana większość albo urosła albo ma dużo więcej cierni :) Mam nadzieję, że widok roślinek powyżej będzie się Wam równie podobał jak mnie.
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Inez pisze:Wygląda na formę kolumnową Hildewintera aureispina...
Jako, że jest to kaktus kupiony w Praktikerze, a w wątku z identyfikacją kaktusów podano mi adres stronki, gdzie zamieszczone są wszystkie roślinki jakie trafiają do marketów to skłaniał bym się jednak do tego, że jest to Weberbauerocereus johnsonii :) Tutaj fotka, na której widać, że cierniak jest praktycznie identyczny: http://www.eurocactus.nl/product/542571 ... +johnsonii .

EDIT:

Jako, że mój nowy post otworzył nową stronę w wątku to zapraszam na str. 7 gdzie można zobaczyć zmianę 4-ro miesięczną niektórych z moich cernistych :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Zaktualizowałam tego posta gdzie pisałam, że to może kolumnowa Hildewintera. Ale znalazłam zdjęcie i jednak te kaktusy wyglądają inaczej.
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

To może pochwalę się kwitnieniem G. baldianum :) Kwitnienie jak na razie nie dzięki mnie ale będę pracował nad tym by następne zawdzięczał już wyłącznie mojej opiece :wink:

Obrazek

Obrazek

Barwa na zdjęciach trochę się różni ale druga fotka bardziej odzwierciedla prawdziwy kolor kwiatka :) Pierwsze było robione z opcją "wzmocnienie barwy" :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Super kwiat ;:63 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Super! czy to świeża zdobycz? ja teraz też czekam na G. baldianum, z tymże teraz to będzie już "mój" kwiat (a nie "zakupiony") :)

P.S. Heh, w pierwszej chwili pomyślałam że to mój gymnol, :lol: bo ja też kilka lat temu zakupiłam takie G. baldianum z kwiatem i przesadziłam w identyczną doniczkę z Obi :;230
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Inez pisze:Super! czy to świeża zdobycz? ja teraz też czekam na G. baldianum, z tymże teraz to będzie już "mój" kwiat (a nie "zakupiony") :)

P.S. Heh, w pierwszej chwili pomyślałam że to moje zdjęcie, :lol: bo ja też kilka lat temu zakupiłam takie G. baldianum z kwiatem i przesadziłam w identyczną doniczkę z Obi :;230
Praktycznie wszystkie moje kaktusy to świeże zdobycze, bo zainteresowanie tymi roślinami ma punkt kulminacyjny w tym roku :) Jakiekolwiek kwitnienia to nie moja zasługa... Dopiero w przyszłym sezonie, jeśli się uda dobrze przezimować, będę pokazywał zdjęcia już moich kwiatów :) Najstarsze kaktusy jakie mam w kolekcji to Chamaecereus silvestrii i Echinopsis eyriesii :) Mam je ponad rok. A co do doniczki to akurat moja jest z Praktikera a nie z OBI :D W OBI są o wiele droższe :?

EDIT:

Dla pewności dopiszę jeszcze - G. baldianum kupiłem jakieś 2-3 miesiące temu i początkowo nie było po nim widać by miał kwitnąć. Kiedyś zauważyłem, że coś mu tam między cierniami rośnie i tak czekałem ok. miesiąca by w końcu ujrzeć kwiatka :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”