Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Popatrzyłam po róznych ksiązkach i z tego co widac na zdjęciu wynika ,ze jest to ochojnik.Pod ta biała pajenczynką zerują mszyce i wydzielając lepka ciecz ściagaja muchy.Musisz jak najszybciej opryskac całe drzewo Sumi-alpha EC 0,05%,Decis 2,5Ec,Mospilan10SP.W okresie zimowym zrób oprysk preparatem Promanalw skład którego wchodzi olej parafinowy.

Piszą tez ,ze nalezy unikac roslin zywicielskich -modrzewi
Czy na Twoim swierku są galasy?Takie małe zielone szyszki ?
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
adi_63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 kwie 2008, o 11:47

Narośl

Post »

Galasów nie ma, ale są wysuszone brązowe kuleczki u nasady gałązek. W ubiegłym roku były elastyczne i "żywiczne?"......... Zrobię fotkę.
adi_63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 kwie 2008, o 11:47

Post »

Obrazek


Tak to wygląda na dzień dzisiejszy. :?
Aby nie było, że nie mam powodów do radości fotka z mojej działki

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Okropnie to wygląda.Twój swierk jest powaznie chory.Juz znalazłam co to jest.
Jest to świerkowiec większy.Larwy i samice usadawiają się u podstawy zeszłorocznych pędów i wysysają intensywnie sok powodując zahamowanie wzrostu i zółknięcie igieł.Górna strona ciała samicy tworzy rodzaj silnie wypukłej czerwonobrązowej tarczki.Przypomina ona wyglądem pąk szczególnie ,gdy umiejscowi się przy podstawie jednorocznego pędu.Podczas zerowania larw wydziela się obficie rosa miodowa na której rozwija się grzyb sadzakowy powodując czernienie igieł.
Preparaty-Promanal,Confidor,.Opryskujemy co 14 dni do połowy lipca.
Myslę ,ze dosc jasno Ci opisałam wszystko.Bierz się do roboty i to ostro ,bo żle to wygląda.Świerk i tak straci mnóstwo igieł ,ale wypusci nowe ze śpiących oczek.Zobacz inne drzewa iglaste.Ta choroba to nie jest świeża sprawa tylko juz od zeszłego roku.
Pozdrawiam
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
adi_63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 kwie 2008, o 11:47

Post »

Wielkie dzięki za zainteresowanie i pomoc. Pierwsza dawka chemii acz niechętnie ale wylądowała na świerku i innych iglakach. Za dwa tygodnie confidor po raz drugi. Zmiany, mam nadzieję na lepsze, opiszę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
steresa
100p
100p
Posty: 149
Od: 31 lip 2007, o 00:32
Lokalizacja: Rumia k.Gdyni

Jak uratować świerk srebrzysty zaatakowany przez ślimaki?

Post »

Może ktoś z Państwa podpowie jaki środek zastosować ,aby usunąć ślimaki ze świerka srebrzystego.Od kilku dni zbieram po kilkadziesiąt różnej wielkości ślimaków.Po nocy zawsze pojawiają się nowe.Świerk zaczyna w szybkim tempie brązowieć i zaczęły opadać igły.Ślimaki przyklejają się do pnia i do gałązek od spodu.Chciałabym uratować to prawie 2 m drzewko i muszę działać szybko , w innym przypadku uschnie tak jak świerk i jałowiec zaatakowane przez ślimaki w latach poprzednich.Kupiłam ślimakol ale niewiele daje no i można go stosować tylko pod rośliny.Jeżeli jest jakiś preparat którym można opryskać rośliny przed ślimakami to proszę o nazwę.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu
steresa
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A może pod świerkiem rozsyp trociny. Nie powinny pokonać tej przeszkody.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Podobnie działa popiół.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
klekot
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 gru 2007, o 01:00
Lokalizacja: Amstelveen, Holandia

Post »

Witam, tez mam problemy z iglakami. Tyle, ze sa to bardzo wysokie dzewa, nawet przy uzyciu najwyzszej drabiny nie siegam do polowy ich wysokosci. Wiec jak ja mam je opryskac? I czy podlewanie tymi preparatami do spryskiwania mialoby jakis sens w takiej sytuacji???
Do Moderatorow - nie posiadam polskiej klawiatury.
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Moim zdaniem takie podlanie nic nie da poniewaz choroba siedzi na igłach.Jest to smutne ,ale niewiele mozesz zrobic chyba ,ze zamówisz firmę ,która zrobi oprysk z wysokiej drabiny.Te chore igły opadną i tylko nowe igły będą jako tako wyglądały,ale za rok znowu one będą porazone.U nas takie zabiegi prowadzi firma ogrodnicza.
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
klekot
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 gru 2007, o 01:00
Lokalizacja: Amstelveen, Holandia

Post »

Ech.. co za porazka. A wydawalo mi sie ze skoro w taki sposob sie dokarmia rosliny, bo w sumie pobieraja wode przez korzenie to i cos do ochrony roslin by sie dalo w ten sposob podac. Sprobuje jeszcze zglebic temat. Obawiam sie ze na specjalistyczna firme opryskujaca w Holandii nie bardzo moge sobie pozwolic :(
Zreszta to przeciez nie 1 oprysk a wlasciwie przynajmniej ze 2 a potem i profilaktycznie by sie co jakis czas przydalo. Musi byc jakies wyjscie.....
Do Moderatorow - nie posiadam polskiej klawiatury.
adi_63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 kwie 2008, o 11:47

Post »

Wczoraj zrobiłem oprysk po raz drugi. Pokazały się młode odrosty ale stare igły żółkną i zaczynają powoli lecieć. Mam nadzieję, że da się go uratować.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AndrzejG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 lip 2007, o 16:49
Lokalizacja: PO

Post »

Witam!!!
Podłącze się do tematu, gdyż dzisiaj na mojej conice zaobserwowałem żółknięcie igieł.
Po bliższym przyglądnięciu się iglakowi stwierdziłem mnóstwo brązowych brodawek wypełnionych płynem (robal czy grzyb?). Czym pryskać, żeby nie mieć takich kłopotów jak adi_63?
Pozdrawiam
Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”