Kaktusowo u Abaddon'a

Zablokowany
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Standardowa uprawa. Roślinka rośnie bardzo duża (niewielkie drzewo) więc można dać duże naczynie, bo powinna szybko rosnąć. Ponieważ jest raczej z niższych terenów, dość ciepłych to nie koniecznie wymaga chłodu zimą i woli ciepło latem. Z uwagi na wielkość na kwiaty raczej nie ma co liczyć.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Miałem Stetsonie, ale już nie mam, bo zimowałem razem z medio. Mimo że temperatura nawet na trochę nie spadła poniżej 5 stopni.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

blabla pisze:Standardowa uprawa. Roślinka rośnie bardzo duża (niewielkie drzewo) więc można dać duże naczynie, bo powinna szybko rosnąć. Ponieważ jest raczej z niższych terenów, dość ciepłych to nie koniecznie wymaga chłodu zimą i woli ciepło latem. Z uwagi na wielkość na kwiaty raczej nie ma co liczyć.
To jest roślinka z typu takich, które muszą mieć ok. 1m żeby móc w ogóle liczyć na to, że zakwitnie? Patrząc na jej rozmiary to raczej zbyt prędko nie będę musiał się martwić gdzie ja ją pomieszczę :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Wydaje mi się, że kwintą egzemplarze powyżej 2m wysokości. Poniżej zdjęcia tych roślin z kilku różnych stanowisk. Owoce i kwiaty mają tylko te najwyższe. Trudno było mi je dosięgnąć ręką.

Obrazek
TB442.6 Stetsonia coryne

Obrazek
TB443.5 Stetsonia coryne

Obrazek
TB449.4 Stetsonia coryne

Obrazek
TB451.6 Stetsonia coryne

Obrazek
TB456.5 Stetsonia coryne

Obrazek
TB460.6 Stetsonia coryne
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Żeby ta moja Stetsonia dorosła do takich rozmiarów to nie wiem czy dożyję takiego wydarzenia :D W każdym razie kaktus wygląda bardzo fajnie i ciesze się, że mam go w swoim zbiorze :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

A może lepiej, żeby nie dorosła, gdyż mała jest bardzo urokliwa, a wielka - taka sobie, powiem zwyczajna.
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Co kto lubi :) Ja osobiście przepadam za starszymi kaktusami, które osiągnęły już pokaźny rozmiar i ciekawą formę :) Niestety na taki okaz w mojej kolekcji będę musiał poczekać kilka, kilkanaście lat :)

Teraz powrócę do prezentacji kaktusów mojej M. :)

Echinocactus grusonii

Obrazek

Niestety razem z moją lubą nie wiedzieliśmy, że kaktus jest pomalowany. W chwili obecnej, gdy zdążył już trochę podrosnąć, nowe ciernie średnio ładnie prezentują się wśród tych pomalowanych... Za kilka lat może to już nie będzie tak przeszkadzało :)

Ferocactus horridus

Obrazek

Kaktus zakupiony na częstochowskich Targach Ogrodniczych u miejscowego kaktusiarza. Wiktor Moroz - słyszał ktoś z Was o kimś takim? :) Ewentualnie Mieczysław Moroz.

Mammillaria camptotricha

Obrazek

Ten kaktus po pewnych oporach mojej lubej ostatecznie znalazł się w jej kolekcji :) Pierwszy dołączyłem go do grona moich cierniaków, a z czasem zaczął się podobać i mojej M. :D

Notocactus (...)*

Obrazek

I tu coś zastanawiającego na owym Notocactusie:

Obrazek

Ktoś jest w stanie powiedzieć cóż to takiego?
*jest prośba by w miejscie "(...)" pomóc wstawić co to za kaktus, bo na razie wiem tyle, że to Notocactus.

Na dzień dzisiejszy prezentację zakończono :wink:
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Wygląda na uszkodzenie mechaniczne od brzegu doniczki w której 'siedzi' lub 'siedział' Eriocactus leninghausii :idea: . Można profilaktycznie sypnąć węglem drzewnym, żeby się bardziej nie paprało i pozwolić by ranka przeschła i zabliźniła się.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Powiększania kolekcji ciąg dalszy ;) Tym razem nie mam pojęcia co kupiłem dlatego prosiłbym o rozpoznanie kaktusa ze zdjęć poniżej:

Obrazek
Obrazek

Z góry dzięki :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Nie czekając na Waszą odpowiedź odnośnie identyfikacji, poproszę o ewentualne potwierdzenie. Czy to Austrocephalocereus estevesii?
I mam jeszcze jedno pytanie. Często czytając gdzieś w internecie lub książce na temat kaktusów, spotykam się z taką radą: Kaktus wymaga jasnego stanowiska ale należy go chronić przed palącym, południowym słońcem. Jak mam to zrobić niby? Potrzebują słońca ale trzeba ich przed tym słońcem chronić... Jakaś rada może? :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Widzę, że Wasz zapał w udzielaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania trochę opadł :) Szkoda... Myślałem, że może udzielicie mi jakiś porad i pomożecie w identyfikacji... ;:174
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Ja stosuję jedną prostą zasadę: kaktusy o długich, gęstych (zwłaszcza białych) cierniach wystawiam na najbardziej nasłonecznione stanowisko. Im mniej cierni - a tym samym więcej "ciałka" na wierzchu - tym mniej słońca :wink:
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Kaktusy wymagają jak najwięcej słońca. W przeciwnym wypadku się deformują etc. Co do ochrony przed palącym słońcem - jeśli trzyma się je w inspekcje, szklarni etc - trzeba zapewnić przewiew bo w upalne dni zwyczajnie sie ugotują, tudzież tylko poparzą. Wystawiając na bezpośrednie słońce nowo zakupione rośliny należy je przyzwyczaić do promieni bo nie wiadomo w jakich warunkach były wcześniej trzymane.
Co do identyfikacji - wstaw lepiej do odpowiedniego wątku bo tam z reguły odbywa się rozpoznawanie. Nie każdy przecież będzie wiedział, ze akurat w twoim wątku jest coś do rozpoznania :wink: . Młode kolumnowe są kłopotliwe do identyfikacji więc pewnie stąd ten brak odzewu.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”