Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
caroole
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 maja 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: JUKA (?) opadają i wiotczeją liście!

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czy mam zatem oberwać te dolne oklapnięte liście?
Jakiego nawozu używasz i jak często?
caroole
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 maja 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: JUKA (?) opadają i wiotczeją liście!

Post »

Oberwałam trochę liście z dołu i łodyga jest teraz pomarańczowa... tak jakby wyciekał z rośliny sok. Czy to dobrze???
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: JUKA (?) opadają i wiotczeją liście!

Post »

caroole pisze:Oberwałam trochę liście z dołu i łodyga jest teraz pomarańczowa... tak jakby wyciekał z rośliny sok. Czy to dobrze???
Nawóz można kupić w centrach handlowych z firm-Supstral, Florowit, Pokon lub innej firmy-wybór jest duży.U mnie łodyga jest biało-zielona,może to inna odmiana juki? Zrób zdjęcie łodygi.
Pozdrawiam Ewa
wiszedi
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 sie 2010, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie-Rzeszów

MSZYCE

Post »

Witam.

podpinam się pod wątek co by kolejnego nt. juki nie tworzyć.
Zauwazyłam dopiero dzisiaj to paskudztwo bo juka jest wysoka i nie oglądam jej codziennie od stóp do głów. Proszę o pilną diagnozę: na pierwszym zdjęciu na najmłodszym listku takie ochydne robaki i jakaś maź, na kolejnych zdjęciach jakieś takie dziwne rdzawer plamy. Juka stoi na balkonie wschodnim, w pełnym słońcu do około 12, rzadko podlewana, zasilana - do tej pory nie miałam z nią większych problemów, ziemia wymienionna była w tym roku na wiosnę.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Listki są błyszczące od deszczu.
mkwawa
50p
50p
Posty: 72
Od: 20 cze 2012, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: JUKA (?) opadają i wiotczeją liście!

Post »

Ja mam w domu 2 juki. Jak dla mnie to są najmniej problematyczne rośliny. Mam je już koło 10 lat. 3 lata temu musiałam je już popodcinać , bo zaczęły sięgać sufitu. Nigdy nie miały żadnych chorób ani szkodników. Od co najmniej 5 lat nieprzesadzane, nawozu stosuję jak sobie przypomnę , tj. b.rzadko. Lato spędzają na tarasie w pełnym słońcu. Zimą są w pokoju gdzie jest 12 stopni ciepła. W tej chwili mają prawie po 2 metry i 70 cm w obwodzie pnia. Może twoim roślinkom brakuje słońca lub świeżego powietrza?
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Problem z Juką

Post »

Te robaki wygladaja mi na mszyce, co do plam nie jestem kompetentna.
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
wiszedi
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 sie 2010, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie-Rzeszów

Re: Problem z Juką

Post »

Dzięki KasiaPuk - faktycznie te istnienia okazaly się być mszycami - już opryskałam specyfikiem na robale a te plamy....hmm....pan z castoramy powiedział że to może być plamistość liści powodowana przez jakiś rodzaj grzyba więc opryskałam wczoraj topsinem.
marzena434
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 paź 2012, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka - żółkną jej liście.

Post »

Jeśli dolne liście rośliny zaczynają żółknąć oznacza to, że Jukka ma za mało światła ? należy wówczas usunąć uszkodzone liście i doświetlić kwiat. Zbyt obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni i więdnięcie liści ? w tej sytuacji w zależności od objawów należy zaaplikować odpowiedni środek przeciw grzybiczy. :roll:
mili384
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 gru 2012, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juka - żółkną jej liście.

Post »

:wit mam jukę.Kupiłam ją w tym roku w maju.Miała 4 liście na skrzyż aktualnie jes bardzo ładnie rozrośnięta.Jednak męczy mnie jeden problem.Nowe liście które jej wyrosły w koronie są żółte ;:145 a reszta-choć jeszcze nie wszystkie zaczynają więdnąć(opadać) nie wiem jak dokładnie to opisać.Pień jest twardy.Podlewam nie za często 1 raz w tygodniu.A może doniczka jest za mała-jak mam wiedzieć jaka doniczka powinna być na wielkość dla kwiatu?Jakoś to możecie mi wyjaśnić?I czy jukę można przesadzać zimą?
Gdy ją kupiłam stała na oknie na parapecie,ale gdy jej liście zaczeły opierać się mocno o szybę i o firankę postawiłamją na regał około1,5 m od okna.Jakiś miesiąc temu miałam przemeblowanie i juka zaczeła stać około 4 metrów od okna może to to spowodowało że około tydzień temu zaczeła mi miernieć.Mogę ją przestawić bliżej okna ale nie będzie miała już takiego doświetlenia jak wcześniej bo to w kącie koło okna.Mam małe dzieci i nie mogę jej postawić na podłodze.
POMOCY nie chcę stracić swojej roślinki!
marzena434
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 paź 2012, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka - żółkną jej liście.

Post »

Witaj, nie masz wyjscia juka musi miec calodzienny dostep do swiatła, ale tez nie moze stac na ostrym słoncu, bo to rowniez jej szkodzi. Ja swoja juke podlewam raz w tygodniu odstana woda z namoczonymi przez tydzien skorupkami jajka kurzego. Rosnie szybko i ma piekne zdrowe soczysto zielone liscie. Zycze powodzenia w hodowli juki. Pozdrawiam.
mili384
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 gru 2012, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juka - żółkną jej liście.

Post »

Czyli jak będzie stała bliżej choć w nie do końca nasłonecznionym miejscu może się jej polepszyć.A jakie mogą być inne przyczyny?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21740
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Juka - żółkną jej liście.

Post »

Uważam,że Twoja juka oprócz lepszego dostępu do światła potrzebuje dokarmienia.
Nie musi jednak stać na wprost okna ani w jego sąsiedztwie.
Żółknięcie liści jest oznaką braku składników pokarmowych .
Koniecznie wyjmij ją z doniczki i zobacz czy bryła korzeniowa nie jest jedynie plątaniną korzeni na co mi wygląda.
Przesadzenie z konieczności - z potrzeby rośliny jest wskazane o każdej porze roku.
Jeśli ją przesadzisz teraz - nawożenie zacznij pod koniec stycznia,
jeśli bryła korzeniowa jest w dobrym stanie - dostarcz jej nawozu już teraz.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Juka - żółkną jej liście.

Post »

Mili384!
Jeśli podlewasz raz na tydzień w okresie jesienno-zimowym, to zbyt często.
Postaw bliżej okna, choć to i tak zbyt mało światła. Postaraj się, aby na razie nie rosła. Czyli obniż temperaturę, jeśli możesz i trzymaj sucho.
Sprawdź korzenie, czy są zdrowe i nie gniją.
Jeśli chcesz, możesz przesadzić, ale bez wydłubywania ziemi, czyli w miarę z nienaruszoną bryłą korzeniową, jednak trzymaj w suchości. Juka, podobnie jak sukulenty wypuści korzenie oczekujące, które rozwiną się na wiosnę.
Absolutnie teraz nie daj nawozu. Jeśli dasz azot i wilgoć, roślina zacznie rosnąć, a to przy słabym oświetleniu nie jest wskazane. Liście będą słabe, żółte i oklapłe.
marzena434 pisze:Witaj, nie masz wyjscia juka musi miec calodzienny dostep do swiatła, ale też nie moze stac na ostrym słoncu, bo to rowniez jej szkodzi. (...)
Marzenko!
Juka jest rośliną światłożądną. W lecie można ją wystawić na zewnątrz i dopiero wtedy pięknie przyrasta. Jednak przenosząc z warunków pokojowych na balkon, czy taras trzeba to robić stopniowo, aby nie narazić rośliny na poparzenia.

Juki uprawiam od ponad 20-tu lat. :D
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”