Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tak. Tam dam jutro zdjęcia. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

Moje pomidory zaczynają już kwitnąć
Lukasz uki94
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Kiedy posiane?
kasiaaa350
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 maja 2008, o 12:12
Lokalizacja: Radomsko

Post »

Miałam tak samo liście dolne opadały , myślałam że to jakaś choroba ale to tylko powód suchego powietrza i zbyt dużej temperatury .Nie wiem jak ty ale ja je trzymałam na parapetach w domu i co rok tak samo .Ale po przesadzeniu na miejsce stałe jakby ręka odjął .
KASIA
Mała Ogrodniczka

Post »

A ja mam takie pytanko: czy to w czymś przeszkadza, żeby wysiać pomidory gruntowe od razu do dużych doniczek? To chyba niemożliwe, żeby od momentu wysiania do momentu wysadzenia do gruntu "poszły" w korzeń z tego powodu?
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

nie bardzo rozumiem, czy chodzi o to żeby posiać i nie pikować ?

sieję pomidory do dużych doniczek, czy skrzynek ale potem pikuję.
Pozdrawiam.
Ola
Mała Ogrodniczka

Post »

Chodzi mi o to, czy można wysiać od razu do docelowych dużych doniczek (przed posadzeniem do gruntu oczywiście), zamiast np. do wielodoniczek, małych pojemników itd.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Oczywiście, że można. Czasami podejmuje się nawet uprawy pomidorów w gruncie z siewu bezpośredniego. Zasadniczo problemem w momencie siewu jest niedobór światła. Sianie do dużych doniczek powoduje, że doniczki zajmują dużo miejsca już od początku uprawy. Niedobór światła w tym okresie (chyba, że stosuje się doświetlanie) powoduje, że roślinki są nadmiernie wydłużone. Podczas pikowania (pomidory dobrze znoszą przesadzanie) można ten problem częściowo rozwiązać pikując roślinki głębiej. Wypuszczą wtedy korzenie z części poniżej liścieni i łatwiej będzie im przetrwać np. chwilowy niedobór wody. Siewki pomidora nie zagłuszają się zbytnio w początkowej fazie wzrostu więc lepiej jest jednak wysiać pomidorki w jednej doniczce a następnie dopiero przepikować. Przepikowanie przypadnie wtedy na początek kwietnia a oświetlenie wtedy jest już znacznie korzystniejsze dla roślin. Siejąc pomidorki od razu do dużych doniczek tak naprawdę nic nie zyskasz. Zwróć uwagę, że podczas pikowania wybierasz siewki najsilniejsze, najzdrowsze.
Mała Ogrodniczka

Post »

Owszem, zyskam czas :D
Wysiewając do dużych doniczek też wysiewam po 2-3 nasionka do jednej, więc mam możliwość wyboru najsilniejszej siewki. Martwił mnie tylko ew. problem z nadmiernym rozrostem korzenia.
Co do światła - to rzeczywiście może być problem, chyba, że ma się dużo miejsca od południowej strony :)
broniu
50p
50p
Posty: 51
Od: 3 gru 2008, o 19:52
Lokalizacja: Jasło

Post »

Kiedy powinno się prawidłowo posiać nasionka pomidorów które następnie trafią do szklarni?
I w jakich odstępach należy posadzić w szklarni?
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Ja sieję od 1 marca ale ja mieszkam na Podhalu to dalej może sieją wcześniej a odległość to zależy na opakowaniach pisze ze nawet do 1 m ale według mnie to znacznie za dużo ja sadze no mam małą szklarnie po 60 cm może ktoś ma inne zdanie
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Post »

Ja zawsze sieję w 2 lub 3 weekend lutego. Najpierw do jednej doniczki a później pikuję do kubeczków 0,2l do napoi. Po zimnych ogrodnikach do gruntu :)

Tak się zastanawiam właśnie... gdy sieję tak jak napisałem powyżej to już w końcówce kwietnia krzaczki są duże a pojemniczki po napoju wypełnione całkowicie korzeniami. Szkoda mi ich męczyć. Może mógłbym tak w połowie kwietnia przesadzać je drugi raz do pojemników 0,5l (po jogurtach, śmietanach - już nazbierałem zresztą odpowiednią ilość). Jak uważacie ? Jest sens ?
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Ja osobiście przesadzałem do większych pojemników dynie to pomidory może też tylko trzeba uważać żeby nie uszkodzić systemu korzeniowego
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”