Podłoże do nasion,sadzonek cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Podłoże do nasion,sadzonek cz.1

Post »

Witam. Czy podłoże uniwersalne ( Firmy : STERLUX, pH 5.5-6.5 ) jest odpowiednie do ukorzeniania większości krzewów?
Czy uprawy kwiatów ? Niby uniwersalne ale możecie podzielić się swoimi doświadczeniami ?
Jeśli nie to podłoze nie jest dobre to jakie polecacie do ukorzeniania sadzonek krzewów liściastych jak i iglastych
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jakie podłoze ?

Post »

ja do podłoża uniwersalnego dodaje jeszcze 1/3 kompostu dojrzałego albo próchnicznej ziemi
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: jakie podłoze ?

Post »

a piasek ? Może używać jakiegoś innego podłoża ?
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Podłoże do ukorzeniania

Post »

Witam. Jaki będzie najlepszy substrat do Jałowców, żywotników, Trzmielin, Bukszpanu, Forsycji, Róż, Jaśminu, berberysu ?
Jak przygotować podłoże ? normalny torf uniwersalny z centrum ogrodniczego zmieszany z piaskiem ?
Do ukorzeniania sadzonek w wielodoniczkach
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Przygotowanie substratu.

Post »

patryk2337 pisze:Do ukorzeniania sadzonek w wielodoniczkach
Ogólnie to wystarczy zwykły substrat torfowy, może być bez piasku. Tylko musi być drobnej frakcji. Po kilku latach ukorzeniania zobaczysz w czym ci najlepiej sie korzeni oraz co tańsze i bardziej dostępne w twojej okolicy. Część roslin ukorzeniam tylko w piasku (ale tu mowa o bylinach, jak jest z krzewami i drzewami nie wiem), czasami używamy włókna kokosowego. Trzmielina łatwo sie robi w substracie torfowym, w samym piasku też. Co konkretnie do innych wypisanych roslin to sie nie wypowiem, bo często jest tak że jakaś roslina wymaga czegoś innego. Do części roślin używamy ukorzeniacza odpowiedniego typu i myślę, że te wypisane też by wymagały. Produkcja róż to raczej wieksza specjalizacja, ale może się mylę......
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podłoże dla nasion , sadzonek

Post »

Witam.proszę powiedzieć czy dobrze zrozumiałem...bo już się pogubiłem ;:202 :

1.podłoże do nasion np. świerków powinno się składać z torfu i piasku 1:1 i dlaczego tak akurat???

2.Podłoże do sadzonek iglaków też torf z piaskiem 1:1 i dlaczego właśnie tak?

pzdr
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże dla nasion , sadzonek

Post »

Z torfu to ja zrezygnowałem.Nie nadaje się moim zdaniem/i nie tylko moim.Wolę już wymieszać go z trocinami jak już naprawdę nie mam wyboru.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Podłoże dla nasion , sadzonek

Post »

wintersports14

Niekoniecznie w takiej proporcji, ale mniej więcej o to chodzi. Do tego można dodać kore, igliwo, trociny itp... Tworząc taki supstrat chcemy uzyskąc podstawowe rzeczy:

- pojemność wodną,
- pojemność powietrzną,
- przepuszczalność,
- odpowiednie pH

Wiec torf, piasek + wcześniej wspomniane dodatki spełniają to idealnie, warunki to odtworzenia naturalnego środowiska rośliny.
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże dla nasion , sadzonek

Post »

Piasek po to aby długo trzymała się wilgoć??

Czyli i do wysiania nasion i do posadzenia sadzonek np. iglaków przygotowujemy mniej więcej takie samo podłoże???

Trociny zdobyć żaden problem...gorzej z przegnitą korą hmm....można kupić taka przegnitą korę???
Jak to będzie na worku fachowo napisane??
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Podłoże dla nasion , sadzonek

Post »

wintersports14 pisze:Piasek po to aby długo trzymała się wilgoć??

Czyli i do wysiania nasion i do posadzenia sadzonek mniej więcej przygotowujemy takie samo podłoże?
Raczej na odwrót, piasek daje przepuszczalność. Sfangowany mech jest jak gąbka która chłonie wode i powietrze kolego.
Ja stosuje troche inne podłoże do wysiewu niż do szkółkowania, ale jak kto woli.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże dla nasion , sadzonek

Post »

Na worku będzie przekompostowana widać jaka gołym okiem.Co do trocin też muszę być przekompostowane ,a nie takie świeże .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże dla nasion , sadzonek

Post »

krismiszcz pisze:Ja stosuje troche inne podłoże do wysiewu niż do szkółkowania, ale jak kto woli.
Wiesz Ty może kilka lat praktykowałeś zanim doszedłeś do przygotowania odpowiedniego podłoża:)

Ja zawsze sadziłem w jakimś zaciszym miejscu na podwórzu nie zwracając uwagi na taki "szczegół" jak podłoże ;:172

W tym roku na jesień 1-wszy raz będę przygotowywał podłoże...nie mam w tym póki co doświadczenia...

Dlatego zamierzam jak najwięcej wypytać się i czegoś się dowiedzieć ;:14

P.S. Ale worki nie są przecież przeźroczyste... ;:202
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Podłoże dla nasion , sadzonek

Post »

robertP2 pisze:Na worku będzie przekompostowana widać jaka gołym okiem.Co do trocin też muszę być przekompostowane ,a nie takie świeże .
Rzecz oczywista tak jak i w przypadku kory, przy sezonowaniu trocin,wiórów dodaje od czasu do czasu siarczan amonu - efekt genialny.
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”