Kaktusowo u Abaddon'a

Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Przyznaję się bez bicia, że roślina nie dość że nie miała zimowania w chłodzie to jeszcze dodatkowo była podlewana w czasie, gdy powinna całkowicie zaschnąć. W tym sezonie będę ją zimował już tak jak trzeba. Z tego co wiem to ten kaktus najlepiej czułby się w temperaturze ok 5 stopni. Jeśli będę w stanie zapewnić mu temperaturę ok 10 stopni to jest możliwe, że zakwitnie w następnym sezonie? Czy w ogóle jest to możliwe by zakwitł w swoim obecnym stanie?
Tak w ogóle to w dziwnych miejscach tworzą się te nowe odrosty... Myślę, że powinny powstawać przy podstawie a tu nie wiedzieć czemu wszystkie tworzą się na szczycie każdej kolumny. Ciekawe jak to będzie wyglądać, gdy odrosty trochę się odchowają :D
Tak w ogóle to fragmenty, które odciąłem w większości przesuszyłem, potraktowałem ukorzeniaczem i dałem do ziemi. Możliwe by przekształciło się to w osobno rosnącą, zdrową roślinę?
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Przy uszkodzeniu stożka wzrostu kaktusy zazwyczaj tworzą nowe pędy najwyżej jak się da. Bardzo rzadko po obcięciu czubka pędu kaktus tworzy nowe pędy od dołu. To rzadkie zjawisko. U mnie robi tak Lobivia jajoiana, wszystkie 3 roślinki, którym uszkodził się stożek wzrostu puszczały nowe pędy od dołu.
Roślinka jest mocno oszpecona. Chyba najlepszych rozwiązanie będzie ukorzenienie odciętych już pędów lub nowych członów i w ten sposób wyhodowanie nowych, nie wyciągniętych egzemplarzy.
Zimowanie w temperaturze 10*C powinno wystarczyć, by roślinka zawiązała pąki. Ale to nie daje gwarancji, że ona zakwitnie. Jest w kiepskim stanie, musiałaby w tym sezonie sporo urosnąć.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Kończę już demonstrację kaktusów z mojej kolekcji :) Nic więcej (póki co :D) nie posiadam.

Mammillaria zeilmanniana

Obrazek

Pilocereus azureus

Obrazek

Notocactus warasii

Obrazek

No i teraz to co chyba większość użytkowników tego forum lubi najbardziej. Kwitnący Notocactus scopa :D
Wersja z jednym kwiatkiem (górne pączki jak widać czekają na swoją kolej):

Obrazek

Wersja z dwoma kwiatkami:

Obrazek

I tak na sam koniec już - cała gromadka na pełnym słońcu...

Obrazek

...i pod "rękawem foliowym"

Obrazek

Część "Kaktusowo u Abaddona" uważam za zakończoną :) W następnym odcinku przeniesiemy się do kolekcji mojej M. :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Trochę tych kaktusów masz i grunt że masz dobre warunki do trzymania ich. Jeśli chodzi o Chamacereus silvestrii to wg moich obserwacji ten kaktus wręcz wymaga uprawy na zewnątrz , dużo słońca , nocnych spadków temperatur i zimowania w chłodzie, na parapecie to nie ten sam kaktus.
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Mógł byś zrobić zdjęcie rękawa z zewnątrz :D
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Eee czemu wstyd pokazać, fajny ten rękaw foliowy ;:215
Aeonium faktycznie, kwiat teraz przypomina.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Mateusz to Ty chyba nie widzaiłeś osłony w tamtym sezonie moich na balkonie :;230
...jest gdzieś w moim wątku tylko nie pamiętam na której stronie ;:112
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Zgodnie z życzeniem :) Rękaw - ujęcie z zewnątrz:

Obrazek

Szałowo jakoś nie wygląda :D Jego zadanie to chronić kaktusy przed deszczem i w zadaniu tym się sprawdza :wink:
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

;:138 ;:138 wazne ,że na głowy im się nie leje ;:113
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Nie wygląd foliaka jest tu najważniejszy (zawsze można coś będzie poprawić czy usprawnić) a funkcjonalność. Sam zobaczysz, jak rośliny zareagują na taką zmianę warunków. :)
A że widzę u Ciebie w kolekcji rośliny którym ewidentnie do tej pory światła brakowało to dopiero będzie im dobrze! :wink:
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Hmm... Mam nadzieję, że niewiele kaktusów z mojej kolekcji wykazuje niedobór światła? :) Co do usprawnienia foliaka to myślałem nad tym by folie zmienić na mleczną. Światło by miały ale nie takie palące :wink: Dobrze myślę?
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Mleczna folia zawsze przepuści mniej światła, co jest niekorzystne. Niech roślinki cieszą się maksymalną jego ilością. Na Twoim miejscu skupiłbym się na zapewnieniu odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Objętość wewnątrz tunelu jest mała i w czasie upałów wewnątrz temperatura morze niebezpiecznie skoczyć do góry. To zazwyczaj kończy się przypaleniem roślin.
Zatem obserwuj temperaturę wewnątrz. Jeśli będzie miała tendencje do mocnych skoków w górę (zwłaszcza w upalne, bezwietrzne dni) to musisz albo zwiększyć objętość wewnątrz foliaka czyli podnieść go do góry albo zainstalować jakiś malutki wentylatorek sprzężony z termometrem by w razie zbyt wysokiej temperatury wewnątrz wymuszał obieg powietrza i w ten sposób zabezpieczał kolekcję przed przegrzaniem. Punktem granicznym powinno być ~40*C.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Zatem mleczna folia będzie dobra do przyzwyczajania kaktusów do słońca po okresie zimowego spoczynku :) Latem podniosę trochę wyżej ten rękaw więc myślę, że powietrza będą mieć na tyle, by się nie poparzyć.

Takie pytanie mam jeszcze. Powiedzmy, że "pożyczyłem" szczepkę z marketowej Opuncji microdasys. Co powinienem teraz zrobić by tą szczepkę ukorzenić? Wiem, że muszę przesuszyć to trochę, później dać do ukorzeniacza i... No właśnie. I co? Do żwirku czy do ziemi? Byłbym wdzięczny za jakieś instrukcje (głównie jeśli chodzi o podlewanie).
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”