Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Esta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Poparzenie - uszkodzone pąki

Post »

Witam, jestem nowa, ale cieszę się, że trafiłam na to forum. mam problem ze swoim storczykiem, który wcześniej pięknie kwitł. Teraz też puścił nowe pąki, które nie wykwitają tylko malutkie jeszcze dziwnie pękają wygląda to trochę jakby coś je wygryzało , ale to raczej nie jest żaden szkodnik tylko jakaś choroba. Poza tym coś zaczęło się dziać z liśćmi. Pomóżcie mi go ratować. Co mam robić? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: uszkodzone niewykwitające pąki

Post »

Witaj, nie jestem pewna, ale myślę, że to jakieś zaburzenie fizjologiczne, chyba wynik działań hodowców (hormony?). Jeśli dobrze widzę to ma i normalne kwiaty więc pewnie prędzej czy później sterydy się "wypłuczą". Ja też miewam czasem cuda po zakupie. A te liście to Ci słoneczko nie poparzyło? Ja tak spaliłam liście storczyka, którego przeniosłam z komody na zachodnie okno w marcu - myślałam, że nie ma mocnego słońca, ale dla niego było za dużo.Choć zastanawia mnie ten fioletowy kolor, ale może to przekłamanie monitora. Pozdrawiam :wit
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: uszkodzone niewykwitające pąki

Post »

Witam,
Nie sądzę, aby to były buzujące hormony od producenta.One juz się wypaliły....

To obecne kwitnienie niesie za sobą skutki pielęgnacji, prowadzonej miedzy kwitnieniami.
"Coś się " niekorzystnie przytrafiło /błędy, zaniechania , temperatura , infekcja/ -skutki są /małe ,zdeformowane pąki/.
Niestety...o uprawie nic nam nie wiadome.
Najprostsze i pierwsze moje skojarzenie to... :evil: poparzenie storczyka.Liść na to wskazuje.A równoczesnie mógł ucierpieć
pęd ,który się kształtował...Zmiany takie przy poparzeniu nie ulegają poprawie.Storczyk rośnie z takim obciążeniem.

Niemniej jednak , warto zweryfikować sposób uprawy i poszukać; czy aby tam nie ma zasadniczego błędu.

Pozdrawiam JOVANKA
Esta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: uszkodzone niewykwitające pąki

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Być może go poparzyłam, bo stoi na oknie południowo-wschodnim, więc już go zabieram z okna. Ponad miesiąc temu kiedy puścił pędy z pąkami włożyłam mu pałeczkę nawozową, być może ona też zrobiła swoje. Bo jeśli chodzi o hormony od producenta to raczej nie , ponieważ mam go ponad rok i do tej pory nie było takich dziwactw. Pałeczkę z kolei włożyłam też do drugiego storczyka na innym oknie i tamten kwitnie pięknie bez zastrzeżeń puścił nawet nową łodyżkę z pąkami, które wyglądają zdrowo :)
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Storczyk - pomocy, plama na liściu i inne

Post »

Witam, mam prośbę o rozpoznanie plamek na liściu. Nie wiem czy będzie je widać, są tylko na dwóch liściach u dołu, z tym, że na jednym widać je troszkę na górze. Nie jestem pewna czy taka jest ich uroda czy może to jakaś choroba bądź szkodniki. Storczyka (phalaenopsis miniatura) kupiłam w Biedronce kilka tygodni temu, stoi on na oknie północno-zachodnim. Z tego co zauważyłam, podłoże wolniej przesycha niż inne, więc zrobiłam dziurki w doniczce. Podlewam storczyka wtedy,gdy podłoże przeschnie. Dostosowuje się on jednak do nowych warunków, ponieważ odpadły mu niektóre pączki.

Obrazek
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk - pomocy, plama na liściu i inne

Post »

Patrycjo, nawet z dużym powiekszeniem nie dostrzegam zmian,które Ciebie niepokoją.
Te bruzdy,kropeczki z nierównej pigmentacji wydają się naturalne.

Natomiast inny przypadek moze niepokoić .To dekoloryzacja miejscowych obszarów liści .I wtedy powodem jest pielęgnacja.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Storczyk - pomocy, plama na liściu i inne

Post »

Dziękuję za odpowiedź, JOVANKO. Te kropeczki są rzeczywiście niezbyt widoczne na zdjęciu. Jeśli stan liści będzie się pogarszał lub ilość kropek się zwiększy, wtedy na pewno napiszę.
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Awatar użytkownika
caliel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 paź 2011, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam

Dawno nic nie pisałam bo moje storczyki Phanaleopsis w końcu wzięły się za siebie i zaczęły puszczć nowe listki, korzonki i jeden nawet odważył sie na ped kwiatowy, dendrobium własnie zakwitło, co prawda ma tylko 3 kwiatki ale za to piękne :) I wczoraj jeden phanaleopsis, ten właśnie z pedem zbuntował się i pokazał coś niedobrego na liściu :(

URL=http://www.fotosik.pl]Obrazek[/URL]

Co to moze być? Lisć w zmienionym miejscu jest jak...papier :/ Nie umiem tego inaczej określić. Dzień wczesniej umyłam mu liście nawilżonym gazikliem pod bieżącą woda :( Chciałam go nawilżyć bo tyle co wróciłam z 3 dniowej wycieczki i wydawał mi się zakurzony. Choć tak samo postąpiłam z pozostałą czwórka i reszta się nie buntuje. Myślkicie, ze to ma coś wspólnego ?


Pozdrawiam gorąco i czekam na podpowiedzi :*
Awatar użytkownika
caliel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 paź 2011, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

I jeszcze pokażę Wam moje dendrobium :)
Obrazek

Obrazek
Penduka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 sty 2012, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dziwne zmiany na liściu phalnopsis miniaturka

Post »

Coś dziwnego pojawia się na liściu mojej miniaturki i jest to bardzo niepokojące - wyżerająca plama z dnia na dzień się bardzo rozrasta. Co to może być? Grzyb? Wirus ?
Co robić - usunąć liść czy może potraktować jakimś środkiem (mam w domu Biosept i Topsin- może któryś z tych się nadaje)?
Zmiany w tej chwili są tylko na jednym liściu i wygląda tak, jakby coś wyżerało ten liść od góry, ale obcych nie zidentyfikowałam. Zresztą w pobliżu są inne phalaenopsisy i nie zauważyłam u nich niepokojących objawów.
Podlewam raz na 7-10 dni, od czasu do czasu zraszam.
Podłoże rośliny od momentu zakupu to coś na podobieństwo zielonego mchu. Storczyk jest u mnie od około miesiąca.
Proszę o radę : czy przesadzać do innego podłoża i jak mogę pomóc mojej małej roślince, żeby to paskudztwo jej nie wykończyło?

Dziękuję,
Kasia
Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: dziwne zmiany na liściu phalnopsis miniaturka

Post »

Witaj,

Podłoże to mech sphagnum, idealny dla miniaturek.

Zdjęcia są słabej jakości, a to środkowe się nie powiększa :(

Niestety nie umiem Ci pomóc ;:131 ale skoro plama się rozrasta, to odseparowałabym storczyka od reszty :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Penduka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 sty 2012, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dziwne zmiany na liściu phalnopsis miniaturka

Post »

w takim razie podeśle jutro bardziej doświetlone zdjęcia (światłem dziennym) chociaż aparat najlepszy też nie jest.
Czy ktoś może wykluczyć wirus? naczytałam się tutaj jak szybko potrafi wyniszczyć dużą ilość storczyków :(.

Dziękuję,
Kasia
Penduka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 sty 2012, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dziwne zmiany na liściu phalnopsis miniaturka

Post »

Wklejam lepsze zdjęcie i czekam na rady ekspertów.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”