Pomidory - nawożenie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Kochammmkwiaty
1000p
1000p
Posty: 2921
Od: 25 maja 2012, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Pomidory - nawożenie

Post »

Wstawiam tabelkę ( 31.07.2013- moderator)

Tempo pobierania składników mineralnych z nawozów stosowanych dolistnie

Azot (N) 80% po 5 godzinach
Magnez (Mg) 20% po 1 godzinie; 50% po 5 godzinach
Fosfor (P) 50%po 2,5-6dniach
Potas (K) 50%po 1-4 dniach
Wapń(Ca) 50% po 4-5 dniach
Bor (B) 50% po 2 dniach
Miedź (Cu) 50% po 1-2 dniach
Mangan (Mn) 50% po 1-2 dniach
Cynk (Zn) 50% po 1 dniu
Żelazo (Fe) 8% po 1 dniu


Druga tabelka : stężenie oprysków


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/270 ... 7aef9.html

Cenne uwagi Kozuli i forumowicz

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=371
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=427


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


W tym roku pierwszy raz założyłam swój warzywnik, mam małe pomidory koktajlowe z własnej uprawy z nasion oraz 5 krakusów gruntowych posadzonych w skrzyni. Pytanie czym nawozić ? mam nawóz w granulkach ogrodniczy do warzyw, drzew i krzewów owocowych, mam również własnej roboty gnojówkę końską ( :) :) Zależy mi na tym aby ładnie rosły i nie chorowały, pewnie jak każdemu miłośnikowi pomidorów :)
Agnieszka :) wątki: cz1 ,cz2,cz3 - aktualna
Mój blog - zapraszam :),
"Tylko od Ciebie zależy jak będziesz się czuła w swoim życiu"
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Najbezpieczniejsza będzie gnojówka, szczegółów dowiesz się czytając forum.
Jeśli chodzi o nawozy to lepiej podaj nazwe lub przynajmniej skład...
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Gosiejka pisze:Pomóżcie proszę, mam problem z pomidorkiem koktajlowym. Posadziłam nasionka z miesiąc temu albo jeszcze wcześniej w doniczce z astrem chińskim. Obydwie roślinki troszkę wzeszły i "stoją" od dłuższego czasu, tzn. w ogóle nie rosną. Dodam, że mam działkę dopiero od roku i pierwszy raz w życiu sadzę te roślinki. Wyglądają one tak:
Obrazek
Te duże roślinki to astry, a te maleństwa to pomidorki koktajlowe. Są takie maleńkie już od kilku tygodni, nic nie przyrasta. Astrom pozwijały się listki i też nie rosną. Jaki błąd popełniam?
Wszystko głodne , astry też ! Rozsadź - możesz użyć tej samej ziemi ale od razu po pikowaniu podlej jakimś nawozem . Nie wiem jaki masz pod ręką , jeśli sypki wieloskładnikowy to 2 łyżki stołowe na 10 l wody , jeśli płynny , przepis znajdziesz na opakowaniu . Dawka nawozów dotyczy pomidorów , rozsady kwiatków robiłam u siebie wieki temu a wtedy do nawożenia służyła gnojówka , więc co do nawożenia astrów musisz zapytać kogoś innego .
Głodny pomidor może być podlany roztworem nawozów przy bezpośrednio po pikowaniu i na pewno nic mu się nie stanie , byleby to nie był sam azot .

Pozdrowienia , kozula .
Awatar użytkownika
tomate
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 kwie 2012, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nadrenia

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Jak już nawóz sklepowy, to weź taki specjalny do pomidorów. Na forum znajdziesz dużo rad i porad także w wątku "Siew i rozsada" :uszy
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Wybór nawozów do pomidorów o podobnym składzie jest duży i dużo jest bardzo dobrych . Taniej wychodzą sypkie niż płynne , bo są bardziej skoncentrowane .
U siebie karmię kwiatki nawozem do pomidorów (Kristalon , nie pamiętam teraz który ) z bardzo dobrym skutkiem . W zależności od potrzeb dodaję lub nie saletrę wapniową , albo amonową . Do kwiatów idzie tego po pół łyżeczki do 5 l wody , pomidor potrzebuje łyżkę na 5 l wody . Jedno i drugie dopóki jest głodne można a nawet trzeba nawozić dwa razy w tygodniu , potem raz w tygodniu .
W ziemi jeśli była wcześniej dobrze przygotowana , pomidory trzeba zacząć nawozić od początku kwitnienia 3 grona .Gdybyś dokarmiła od razu , od razu też by wystartowały .


Pozdrawiam , kozula .
ogrodniczkamegi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sty 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

nawożenie jest ważne ale jeśli chodzi o pomidory w gruncie to niestety bez oprysku (np. miedzian i to kilka razy) nie utrzymaja się niestety, owszem urosna tylko że zanim doczekasz sie dojrzewania to zaraza zrobi swoje, ja sadzę na tzw. pokrzywę i pryskam pokrzywą jak dotąd sa efekty
DamianC
200p
200p
Posty: 479
Od: 11 mar 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Chyba bioflorin najlepszy.Co tydzień jak na instrukcji .
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Oddaję głos na gnojówkę z pokrzyw :!: Jestem laikiem jeśli chodzi o uprawę w gruncie. Dotąd uprawiałam jedynie storczyki i zioła na balkonie oraz, uwaga, malinowego pomidora również na balkonie. W tym roku po raz pierwszy dysponuję gruntem, na którym zrobiłam 3 drewniane skrzyneczki i posadziłam to na co miałam ochotę. Ponieważ uparłam się na ekologiczne prowadzenie moich roślinek długo czytałam na forum o różnych sprytnych sposobach.
I zastosowałam to co się "naumiałam z internetu", czyli przy sadzeniu pomidorków podrzuciłam im pod korzenie banana i garść pokrzyw. Co prawda oryginalny przepis wspominał o skórce z banana, ale skoro mam dostęp do dużej ilości dojrzałych owoców, których nie sprzedam, to co tam, niech mają całego banana. Dodatkowo zrobiłam sobie okrutnie cuchnącą gnojóweczkę z pokrzyw, którą opryskuję wszystkie roślinki, łącznie z truskawkami, tujami, daliami i koperkiem. Ani śladu mszyc, a były już widoczne na pomidorach i koperku. Natomiast z mszycami na wiśni niestety gnojówka pokrzywowa sobie nie poradziła. Pokusiłam się też o gnojówkę z mniszka, która w odróżnieniu od pokrzywowej ( bogatej w azot) ma sporo fosforu i wcale nie capi. Wygląda na to, że owe gnojówki są magiczne. Mam dla porównania pomidorka koktajlowego, który rośnie na balkonie i nie jest pryskany gnojówką ze względu na jednak mocno nieprzyjemny zapaszek i jest marniutki w porównaniu z tym rosnącym w gruncie i pryskanym pokrzywówką. Podkreślam, że nie jestem producentem pokrzywowej gnojówki i nie czerpię zysków z pisania o niej poematów. A tak na marginesie, chyba bym zbiła na tym kokosy :heja
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Oxalis, jak robiłaś gnojówkę z mniszka, że nie śmierdzi. Moja tak daje czadu, że musiałam ją przykryć. Mój mąż zawsze narzeka jak podlewam gnojówkami, więc robię to kiedy go nie ma lub wieczorem , przed wyjazdem z działki. Pozdrawiam, Bożenka.
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Droga Oxalis, ;:7 A mogłabyś bardziej szczegółowo opisać w jakich proporcjach i jak często opryskujesz (podlewasz) swoje rośliny gnojówką?

Rumianko, aby gnojówka nie śmierdziała można dodać do niej garść nawozu wapiennego (tzw.kreda) lub można także dodać kilka kropel kropli walerianowych (dostępne w aptece) - (te informacje to oczywiście z tego forum) :wink:
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Xavierka pisze:aby gnojówka nie śmierdziała można dodać do niej garść nawozu wapiennego
Ewentualnie może być ług sodowy albo potasowy. Po nich też nie śmierdzi.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Suppa pisze: Trochę chyba przesadziłeś :roll:
Tu nie chodzi o syf z pokrzyw, tylko o końską gnojówkę (przeczytaj pierwszy post). Takie podlewanie bakteriami fekalnymi o tej porze to chyba samo zdrowie, tak ? ;:124 Smacznego

Gnojówki, gnojowice pochodzenia zwierzęcego stosuje się jesienią - oczywiście przefermentowane oraz rozcieńczone z wodą, w ten sposób flora wierzchniej warstwy gleby zneutralizują negatywne oddziaływanie właściwości w/w roztworu.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Stosowałem, stosuje i będe stosował gnojówki, i będe polecał i jak by miały być niebezpieczne to pewnie całe pokolenia by już wymarły. Pewno jak mi ptaki narobią na krzak to też mam go wyrwac? Jak chcesz to możesz sypać swoją chemie ale nie pisz do mnie że oszalałem...
pozdrawiam...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”