Zabezpieczanie roślin przed zimą.Zimowanie.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

aha! no i kiedy się tę agrowłókninę ściąga? Wczesną wiosną? późną wiosną?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1654
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

Jeśli dobrze okryjesz pnie to malowanie nie jest aż tak konieczne natomiast jeśli chcesz bielić to wykorzystyaj pierwsze zimowe dnie kiedy zaczyna robić się ciepło. Takie z promieniami słonecznymi, które nagrzewają korę drzew. Wtedy należy rozpocząć bielenie. Konkretnego terminu Ci nie podam ponieważ w różnych częściach kraju różnie przychodzą te pierwsze ciepłe, słoneczne dni. A agrowłókninę ściągamy kiedy kończą się już zimne wiatry. Po prostu jak będzie już zdecydowanie ciepło. Nie martw się jeśli przetrzymasz ją dłużej kilka dni to nic się złego nie stanie.
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wiśnia starych pni drzew nie trzeba zabezpieczać na zimę. Zabezpieczamy tylko brzoskwinie, nektaryny przez usypanie kopczyków lub owinięcie kartonem falistym, agrowłókniną zimową, ... . Bielenie drzew przeprowadzamy, gdy w dzień jest temperatura plusowa i świeci słońce, a w nocy są temperatury minusowe. Bielenie przeprowadzamy najpóżniej w pierwszych dniach stycznia. Najlepszy termin to pierwsza połowa grudnia.
O bieleniu drzewek przeczytaj tematy m.in. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... enie+drzew
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=346
Jak jeszcze czegoś nie będziesz wiedziała po przeczytaniu tych dwóch tematów - pytaj. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Dzięki wszystkim!
Gardenera już dałam sobie do ulubionych. W wolnych chwilach i tam będę szukała wiadomości. Narzekałam na jesień i zimę, bo nie często będę na działce (brak warunków do zimowania) ale widzę, że bardzo ten czas intensywnie wykorzystam na naukę. I tak mi go nie starczy bo doba jest zdecydowanie za krótka.
Ale się zdziwiłam, bo myślałam, że drzewka bieli się w lutym/marcu, a tu już w grudniu :shock: !
Dzięki Erazmie za linki!

Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrawiam serdecznie
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Oczywiście pamiętaj, że w miarę zmywania wapna z drzewek trzeba je uzupełniać by nie powstały pęknięcia pni i rany zgorzelinowe. Największe zagrożenie jest w styczniu i lutym.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Mam jeszcze jedno pytanko: usypałam wokół świeżo posadzonych drzewek owocowych kopczyki z ziemi ale nie wiem, czy na zimę mogą być przyspane miejsca szczepienia, czy nie?
Pozdrawiam serdecznie
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Oczywiście. Kopczyki muszą być wysokie. Poczytaj http://ogrodowy.republika.pl/pliki/sadzdrzewowoc.html
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Uff.... Już myślałam, że coś pod tym linkiem przegapiłam, ale tam tylko tak pisze:

"...aby zabezpieczyć korzenie roślin przed mrozem, usypujemy wokół roślin kopczyki z ziemi. Tą czynność możemy wykonać nieco później, ważne jest jednak abyśmy nie zapomnieli o tym przed nastaniem pierwszych przymrozków."

Dlatego się pytam. Wiem, że ogólnie, nie powinno się zasypać ziemią tych miejsc szczepień, bo inaczej drzewka mogą tam wypuścić korzenie i stracić swą szlachetność. Dlatego się upewniam.
Pozdrawiam serdecznie
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Gdy sadzimy drzewka to miejsce szczepienia jest nad poziomem gruntu. Natomiast na zimę sypiemy kopczyki chroniące korzenie i część szlachetną. Gdy pień częściowo zmarznie zawsze możemy odtworzyć drzewko z części, która była przysypana ziemią (m.in. brzoskwinie, nektaryny).
Pozdrawiam Andrzej.
lorien

Post »

witam,
mam pytanie, poszerzają mi drogę, w związku z czym zabierają ok 5m działki, niestety sama granica jest obsadzona świerkami ok 1,5m wysokości, czy ryzykować z przesadzaniem ich jeszcze w tym roku? :? czy ktos przesadzał w tak późnym terminie? proszę o pomoc i podpowiedź,
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pytanie zadałeś w złym temacie.
Poczytaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6wierk%F3w
Jak chcesz znaleźć interesujący Ciebie temat wpisz na http://forumogrodnicze.info/search.php konkretne hasło np "przesadzanie iglaków".
Pozdrawiam Andrzej.
lorien

Post »

trudny wybór z tym przesadzaniem, w zeszłym roku zima nawet na święta nie dotarła, więc może spróbuję, w końcu klimat nam się trochę zmienia :wink: ile potrzeba na ukorzenienie takich przesadzonych drzewek? 3 tygodnie starczy?
pozdrawiam
sylwek107
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 sie 2007, o 20:19

Zabezpieczenie roślin na zimę

Post »

Mam kilka wyhodowanych z sadzonek zielonych roślinek: hortesje, winorośl, morwę, pecherzyce.
Mają dobrze rozwinięty sytem korzeniowy, ale co z nimi zrobić zimą? Czy mogę je teraz posadzić, czy może zadolować w doniczkach i zabezpieczyć- okryć? Nie mam niestety przechowalni, piwnicy na działce.
Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”