Oczko wodne murowane, z betonu, z bloczków itp.

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
affa
100p
100p
Posty: 173
Od: 19 lip 2009, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Budowa oczka w stylu formalnym

Post »

Witam.
Oczko wykonane, teren uprzątnięty, dzisiaj będziemy uruchamiać pompę :D
Zanim pokażę jak wygląda obecnie, parę zdjęć z budowy. Teraz mogę stwierdzić, że dopiero następne oczko :wink: uda sie nam wybudować bez błędów, jakie z pewnością popełniliśmy. Zobaczymy ... aha, pragne przypomnieć, że ten opis wprowadza kobieta, więc proszę nie liczyć na fachowe terminy :lol:

1. Oczko miało mieć geometryczny kształt. Zdecydowaliśmy ułatwić sobie pracę (to się okaże - jak na razie wydaje nam się że pomysł był dobry) i zamiast szałunków wykopać w ziemi kształt planowanego oczka, włożyć zbrojenia i zalać betonem.

Obrazek

2. Po zastygnięciu betonu wybraliśmy pozostałą ziemię i zazbroiliśmy dno, a nastepnie wyrównaliśmy powierzchnię. Trochę czasu zajęło czekanie, aż beton wyschnie...

Obrazek

3. Na górę położyliśmy warstwę bloczków betonowych, które nam pozostały z innych robót (to górna warstwa, która częściowo wystaję ponad poziom gruntu).

Obrazek

4. Jakieś 3 tygodnie później. Wybudowaliśmy komin pod przyszłą kaskadę. Teraz dalej schnie.

Obrazek

5. Zdecydowaliśmy się wyłożyć wszystko folią EPDM. Robiła nam o firma, która m.in. wykonuje pokrycia dachowe z tej folii. Oczko został wyłożone jednym kawałkiem folii, porobione zakładki, wzmocnione narożniki i uszczelniona rura prowadząca wodę z pompy w oczku przez wnętrze komina na powierzchnię kaskady. Zdjęcie z położenia folii gdzieś mi się zapodziało, pokazuję jak to wyglądało po położeniu kamienia na brzegi.

Obrazek

6. Położone kamienie na kaskadę i pokryte folę EPDM. Tutaj niestety zaszwankował przepływ informacji i poszczególne kamienie zostały położone na ATLASie.

Obrazek Obrazek

7. W listopadzie zeszłego roku oczko wyglądało tak. Na zimę zabezpieczone, bez wody, okryte.

Obrazek

Przez całą wiosnę służyło jako zbiornik deszczówki do podlewania sadzonych wówczas w ogrodzie roślin :D .
Pozdrawiam. Anna
Awatar użytkownika
affa
100p
100p
Posty: 173
Od: 19 lip 2009, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Budowa oczka w stylu formalnym

Post »

Obecnie oczko w stylu formalnym wygląda tak i nam się podoba ( nie każdemu musi :wink: :) )
Te roślinki na obramowaniu nie są elementem stałym ;-), czekają na posadzenie.

Obrazek

Niedawno zainstalowaliśmy lampy :-)

Obrazek


To co zostało do zrobienia to: wyłożenie górnego zbiornika drobnymi kamieniami, zainstalowanie dyszy w kaskadzie i chyba tyle. aha - i jakaś lilia w dolnym zbiorniku (czy już nie za późno ?)

Pompa została już uruchomiona - i wtedy okazało się, że brzeg górnego zbiornika wyłożony został kamieniem z takim wybrzuszeniem :roll: Niby niewielkie i wcześniej tego nie zauważylismy, jednak blokuje spływ wody z całej powierzdzchni kamienia i tworzą się 3 strugi. Stąd pomysł, aby wykorzystując dyszę "przeskoczyć" tą tamę. Zobaczymy jak to zda egzamin.
Podziękowania dla Pawła Woynowskiego ;:180 - bez jego cennych uwag i super schematów byłoby bardzo trudno ;:108 .
Pozdrawiam. Anna
Awatar użytkownika
affa
100p
100p
Posty: 173
Od: 19 lip 2009, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Budowa oczka w stylu formalnym

Post »

Witajcie Mariolu i Elżbieto. Cieszę się, że Wam się podoba. Nasz ogród dopiero co powstał, większość roślin jest niewielkich (tylko żywopłot, orzech i sosna były posadzone wcześniej) i dopiero przed nami czas, kiedy ten kawałek ziemi będzie przypominał choć trochę Twoją oazę zieleni, Elżbieto :D.
Obiecuję sobie przez zimę stworzyć wątek o naszym ogrodzie, a w chwili obecnej 2 zdjęcia (z oczkiem, żeby być w temacie :wink: ).
Tak to wyglądało w czerwcu 2010r.
Obrazek
a tak na początku września.
Obrazek
Pozdrawiam. Anna
PatrykD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 maja 2012, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Budowa oczka

Post »

Witam, chcę zbudować oczko na takim terenie tylko jestem zielony 'Świeżak' w takich sprawach. Co o tym sądzicie i co doradzacie, co by pasowało i przede wszystkim pięknie wyglądało :)

Wymiary - rysunek podam jutro :)
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: Budowa małego oczka :)

Post »

W rogu trochę od płotu widziałbym małą kaskadę z kamieni w środku ładne nerkowate oczko wywal te kwadratowe betonowe bloczki w ziemi nasadź roślin i będzie piękne oczko ;) I najważniejsze koszta ile jesteś w stanie przeznaczyć jeśli dużo to najlepszy siatkobeton jeśli trochę mniej to membranę-EPDM jeśli mało to folię PCV lub jeśli lubisz kicz i wywalać dużo kasy w błoto i mieć minimalne efekty to gotową formę z tworzywa. Wiesz jeśli chcesz mieć rybki to bez filtra w postaci strumyka bądź beczułki się nie obejdzie. Ogółem dużo roboty, dużo pieniędzy a co najważniejsze masę satysfakcji po skończonym dziele ;)
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Budowa małego oczka :)

Post »

moje oczko z folii funkcjonuje już 25 lat, bez żadnych pęknięć, napraw
pozdrawiam
Jacek
WIDZEWIAK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 mar 2010, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Andrespol/woj Łdzkie

Re: Budowa małego oczka :)

Post »

Witam.Jestem w trakcie zakładania oczka wodnego, z założenia miało być to malutkie oczko bardziej bagienne lecz w trakcie kopania z oczka zrobił się zbiornik o wym; dł4m sze 2,5 gł od 60cm do 1,2m.Mam zamiar doprowadzić do niego wodę deszczową z podwórka i budynków jest jeszcze trochę pracy ale damy rade. Moje pytanie dotyczy kwestii zarybienia zbiorniczka. w jednym z postów w tym wątku wyczytałem o konieczności zamontowania beczki,lub filtru zupełnie nie wiem o co chodzi. Poproszę o głębsze poruszenie tej kwestii. Mam więcej pytań ale to w następnych postach.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: Budowa małego oczka :)

Post »

Widzę, że chcesz zrobić swoisty zbiornik retencyjny tylko rozważ możliwość, zabezpieczenia go przed tym żeby woda nie przebierała w tym oczku tak by ryby nie powypływały razem z nią ;) Wiesz bez ryb gdybyś tam miał same rośliny to woda z założenia powinna być czysta ale rybki to już co innego produkują swoisty "nawóz" dla glonów bez filtru miałbyś wtedy bajorko chyba, że oczko byłoby tak zarośnięte, że nic nie było widać wtedy woda powinna być również czysta. Niektórzy nie stosują wcale filtrów ale ryb wtedy nie mają wcale albo jak na lekarstwo ;) Filtr spełnia 2 role: mechaniczną oddziela większe zanieczyszczenia liście zgniłe części roślin itp. oraz biologiczną: bakterie które zmieniają pożywkę dla glonów w pożywkę dla innych roślin, to tak w skrócie żeby było jasno ładnie i przyjemnie ;) czyli w skrócie filtr to coś co jest odpowiedzialne za to by woda nie śmierdziała ani nie była skrajnie zielona, kryształowa też nie będzie chyba, że zastosujesz lampę UV ale to już inna sprawa ;)
WIDZEWIAK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 mar 2010, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Andrespol/woj Łdzkie

Re: Budowa małego oczka :)

Post »

Dzięki za odp na temat filtrów. Faktycznie rybki bez filtrów miały by raczej extremalne warunki życia w moim zbiorniczku.Żonka jest sceptycznie nastawiona do tematu rybek ale i ja po twojej odpowiedzi nabieram wątpliwości co do tego tematu. Mam pytanie o tą beczkę? czy jest typ filtru?Gdzie mogę doczytać jeszcze na temat filtrów jakie są rodzaje itp. Postaram się jutro wstawić jakieś zdjęcia z prac przy moim zbiorniku. Na razie jest to etap wykopanego dołu więc wszystkie udziwnienia i dodatkowe rzeczy można jeszcze wykonać.Pozdro
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: Budowa małego oczka :)

Post »

Tak to typ filtru domowej roboty z beczki ;)i nie zapominaj o półkach na rośliny.
WIDZEWIAK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 mar 2010, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Andrespol/woj Łdzkie

Re: Budowa małego oczka :)

Post »

Apat możesz napisać lub przedstawić jakiś schemat dotyczący budowy takiego filtru w warunkach domowych.Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: Budowa małego oczka :)

Post »

wiesz obecnie dostępu do komputera nie mam to sobie nie porysuję ale opisać mogę, czemu nie ;) to tak: bierzesz sobie jakąś beczkę najlepiej plastikową hmm powyżej 100l, od dołu montujesz rurę idącą z pompki w oczku wodnym, w beczce dajesz kolanko żeby wprowadzić ruch obrotowy wody sypiesz pod poziom kolanka węgiel aktywny z jakichś starych filtrów coś porowatego może kamyczki, później na to robisz przegrodę ja mam akurat z siatki drucianej do odgradzania rabatek ;) na to dajesz gąbki mogą być z starych sof, materacy itp. lub z kupnych specjalnie do filtrów, wtedy im wyższa warstwa tym drobniejsza i tak przekładasz je tym rusztem, na samej górze nad rusztem tak hmm 40 cm warstwę sypiesz z peszlu, wiesz tniesz na krótkie odcinki te karbowane rurki do kabli, później wycinasz dziurę na większej średnicy rurę i do oczka ;) najlepiej jak masz pokrywę beczki żeby uszczelnić ją ;) a i najlepiej zamontuj zawór przeciwzwrotny na dole bo wiesz czyszczenie filtru jest bajecznie proste odcinasz dopływ wody i zanieczyszczenia usuwane są dolną rurą
WIDZEWIAK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 mar 2010, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Andrespol/woj Łdzkie

Re: Budowa małego oczka :)

Post »

Super dzięki za bardzo dokładny opis. Pozdro.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”