Truskawki choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
xrob
100p
100p
Posty: 119
Od: 21 sie 2010, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: co to za choroba truskawki

Post »

No właśnie nie wiem. Mam w domu decis 2,5 ec .Truskawki opryskane ale kwiatki nadal odpadają. Może coś mi podpowiesz majs czym to opryskać bo jesteśmy załamani.
Pozdrawiam Aga
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: co to za choroba truskawki

Post »

xrob tu szukaj chemii http://ochronaroslin.agro.pl/
Większość chemii niestety z grupy pyretroidów, bardzo szkodliwa dla pszczół, więc jeśli już to kup chemię działąjącą na roślinę powierzchniowo i oprysk wyłącznie wieczorem po oblocie pszczół,
no chyba, że Majs coś innego poleci
A tak w ogóle polecam posadzenie w ogrodzie złocienia dalmatyńskiego i korzystanie z ususzonych kwiatów
piterex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 sty 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co to za choroba truskawki

Post »

To z czym macie problem nazywa sie roztocz truskawkowy , w tej fazie rozwoju truskawki ( kwitnienie) nie ma środka zarejestrowanego do jego zwalczania. Po zbiorze należy wykonać dwa zabiegi preparatem Omite 570 EW lub Sanmite
w odstępach 7 dni przy temperaturze 20 `C .
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: co to za choroba truskawki

Post »

xrob
xrob pisze:Mam w domu decis 2,5 ec .Truskawki opryskane ale kwiatki nadal odpadają. Może coś mi podpowiesz majs czym to opryskać bo jesteśmy załamani.

Niestety :( teraz na jakiekolwiek opryski na to dziadostwo jest już za późno.
Kwieciaki wyłażą z ziemi w kwietniu jak tylko słupek rtęci powędruj wyżej niż +11st.
Najpierw się posilają listkami, potem zaczynają myśleć o potomstwie, i tak na początku maja jak tylko pąki kwiatowe zaczynają się rozluźniać samica składa jaja, po jednym do kwiatka.
I to jest najlepszy moment na dokonanie oprysku (1-5 przed kwitnięciem), powiedzmy, że jak tylko zobaczymy pierwszy kwiatek biegniemy na pole z opryskiem. Z reguły wystarcza jeden oprysk ale przy dużej ilości :robactwa:i obawie że pryskanko nie poskutkuje powtarzamy tą operacje po 7 dniach.
Preparat jaki ja stosuje znajduje się na liście podanej przez monikę - :wit .
Karate Zeon, Decis tu nic nie wskóra.
Moja rada
Wyzbierać wszystkie opadłe kwiaty, poobcinać uszkodzone i spalić, pozwoli to zmniejszyć ilość szkodnika w następnym sezonie.
W roku przyszłym wykonać dwa opryski ( w terminie jaki podałem wyżej), przestrzegając okresu karencji i jak napisała monika godzin w których jest on wykonywany- nie uśmiercajmy innych pożytecznych owadów.
Kwieciak to nie jedyny wróg truskawek, jedne szkodniki atakują w :podziemiu:(opuchlaki, pędraki drutowceitp.)-system korzeniowy, inne jak malinowiec żerują na kwiatach i liściach ( tutkarz, przędziorek roztocz itp.) nie wspomnę o chorobach grzybowych czy wirusowych.
Aby uniknąć niespodzianek należy stosować profilaktykę, i to niekoniecznie musi być chemia za którą większość na tym forum nie przepada.
Można spróbować zapobiegać i walczyć metodą ekologiczna.
http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... C5%9Blinne
Pozdrawiam.

-- 17 maja 2012, o 12:02 --

piterex
;:oj Od kiedy to roztocz podgryza pąki kwiatowe? :)
brak polskich znaków
piterex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 sty 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co to za choroba truskawki

Post »

Nie wiem gdzie widzisz że napisałem o roztoczu który podgryza pąki kwiatowe...
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: co to za choroba truskawki

Post »

piterex pisze:To z czym macie problem nazywa sie roztocz truskawkowy
Jak przeczytasz wszystkie posty w tym wątku to zrozumiesz czemu
majs pisze:;:oj Od kiedy to roztocz podgryza pąki kwiatowe? :)
tak właśnie napisałem.
Zajmujesz się sprzedażą środków ochrony roślin i masz wiedzę na ich temat, to bardzo dobrze taka wiedza jest potrzebna ludziom na tym forum.
Co innego sprzedać lekarstwo a co innego rozpoznać chorobę.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
piterex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 sty 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co to za choroba truskawki

Post »

Kolego ja prowadze DORADZTWO i sprzedaż dla gospodarstw rolnych i sadowniczych , i mam w tym bardzo duże doświadczenie.
Mówie o zdjęciach w poście chudziaka.
pzdr.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: co to za choroba truskawki

Post »

piterex
A zdjecia Chudziaka ;:oj
Wiec musze ponowic pytanie do pana DORADCY
Od kiedy roztocz podgryza liscie i paki kwiatowe? i gdzie na tych zdjeciach widac slady dzialalnosci roztocza?
Ale ta odpowiedz to bedzie gratis?
brak polskich znaków
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Truskawki obfite kwitnienie prawie bez owoców

Post »

Podciagam temat, bo miałam podobny przypadek. We wrześniu posadziłam kilka krzaczkow, które przewędrowałay do mnie od sąsiada. Rozrosły się ogromne krzaczory z naręczami kwiatów ponad krzaczkami i... zero owoców, po opadnięciu zostawał tylko "pieprzyk". Krzaki już są w kompoście, ale jeśli ktoś mógłby mi wyjaśnić co to za przypadłość i co jest jej przyczyna byłabym wdzięczna.
Dorota
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: co to za choroba truskawki

Post »

Mam taki nietypowy problem [a może typowy?]: posadziłam sobie na próbę 2 nowe odmiany, w sumie to bardziej poziomki niż truskawki, w każdym razie wszystko było w miarę ok, nawet przez ten tydzień lania i zimna, wczoraj patrzę a owoce są pokryte jakby białą pleśnią.. Założyłabym że to szara pleśń ale czy nie powinna być szara? Pamiętam że na truskawach jak była to szara w kolorze, no ale aż tak się nie wgłębiałam.. W dodatku to jest trochę dziwne ale mam wrażenie że wczoraj była na wszystkich owocach a dziś niektóre są całe pokryte a niektóre tylko w części. Na niektórych jest na ogonkach, na ok 2-3cm od owocu. Obok rosną truskawki beznazwowe, wykopane z pomiędzy drzew tutaj, prawdopodobnie uciekinierzy z uprawy która tu kiedyś była i im nic nie jest. Da się to jakoś ubić bez chemii sklepowej? mogę i oberwać wszystkie porażone..na liściach nic nie ma tak na oko.
Obrazek
Obrazek
zdjęcie było robione trochę w cieniu, więc tego może wyraźnie nie widać, ale ta pleśń jest biała jak śnieg.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: co to za choroba truskawki

Post »

Może zaatakował Twoje truskawki mączniak prawdziwy truskawek, on daje biały mączysty nalot. Choc w takim wypadku ponoć nalot powinien być też na liściach :roll:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: co to za choroba truskawki

Post »

Faktycznie takie podobne do mączniaka, ale liście czyściusieńkie.
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: co to za choroba truskawki

Post »

Mam pytanie, cóż to się dzieje z tym krzakiem?
Obrazek
To jest Sengana. Co roku w porze owocowania krzaki zaczynają marnieć w taki sposób, obojętnie czy jest sucho czy mokro. Usycha w taki sposób większość liści, ale jeśli krzak był w miarę duży, to przeżywa do następnego roku. Tylko owoce są malutkie i mizerne.

Zasadnicze pytanie, co to za choroba(y)? Plamki na liściach wyglądają jak biała plamistość, ale tu usychają od dolu całe liście, więc może dodatkowo werticilioza?
Czy te krzaki można uratować, czy trzeba wyorać? Na tej działce mam ten problem od lat. Początkowo jakieś zastałe tam krzaczki podobnie chorowały. Kupiłem sadzonki Sengany porządne i po roku też je tak wzięło, mimo że sadziłem w róznych miejscach działki.
'u' to tak specjalnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”