Problem z liśćmi - różne

arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Witam. Jak zakładałem ten wątek to pierwszą diagnozą było że storczyki są przelane i po tej radzie nie były namaczane tylko delikatnie podlane jak normalne kwiaty.A przed cała tą sytuacją były namaczane raz na dwa tygodnie po 1 godzinie.(przegotowana zimna woda plus nawóz)Storczyk stoi w nasłonecznionym miejscu w oknie tarasowym. Co mam robić dalej? Jutro dobrze je namoczyć razem z nawozem? Jeśli tak to jak długo maja być moczone? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Arku, namaczać wystarczy ok. 30 minut. Namaczanie jest znacznie lepsze od przelewania wodą, czy podlewania od gory. Jeśli liście są trochę pomarszczone, to oznacza, ze wokół mają zbyt małą wilgotność. Możesz storczyka ustawić na dużym talerzu lub podstawce zalanej wodą, na to inna podstawka albo spodeczek i dopiero doniczka ze storczykiem. Chodzi o to aby doniczka nie stała w wodzie, ale nad wodą. Dobrze mu zrobi przecieranie liści wacikiem zwilżonym w wodzie z dodatkiem paru kropel cytryny - nabiorą jędrności. I nie trzymaj ich na słońcu, bo poparzy liście. Słońce nie zaszkodzi, ale z rana, albo pod wieczór.
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Teraz storczyki były nie podlewane przez jakiś czas. Jutro z rana będą namaczane (+nawóz) dzisiaj muszę przegotować woda. Z tym talerzykiem to muszę coś pomyśleć. Tylko nie wiem czy jest sens podlewać jutro ponieważ jak sprawdzałem patyczkiem wilgotność na samym dnie to był on suchy za to korzenie na samym dole są lekko zielone a na górze srebrzyste. Czy to jest już pora na podlewanie?
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

jeśli doniczka leciutka, jak piórko, to namocz, jeśli nie, to poczekaj jeszcze kilka dni, niech korzenie te na dole zrobią się srebrne.
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Doniczka jest bardzo lekka, czyli jutro będzie namaczanie przez około 30 min. Wiem że storczyków nie podlewa się według kalendarza ale czy możesz mi powiedzieć kiedy mam podlać następny raz ? Czy mam obserwować i jak będą miały sucho to dopiero mam podlać? i jeszcze jedno przed chwilą czytałem poradnik który dostałem kilka postów wyżej i opisane tam jest jak powinno wyglądać namaczanie i nie wiem czy dobrze rozumiem że poziom wody w którym jest roślina powinien równy z wysokością podłoża rośliny?Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Ja to robię na oko, korzenie srebrne, doniczka leciutka, to namaczam. A woda nie może sięgać nasady rośliny, bo zacznie podgniwać jeśli się dostanie do nasady liści.
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Dzięki za porady. Jutro będzie namaczanie i zobaczymy co dalej. Dzięki
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Witam. Właśnie mija 7 dni od ostatniego namaczania.Jeden ze storczyków ten większy ma na dnie doniczki zielone korzenie do chyba dobry objaw, prawda ? Natomiast ten mniejszy ma cały czas brązowe korzenie zarówno na dole jak i górze doniczki.Dodatkowo pojawiła się jedna brązowa kropka na liściu. Dzisiaj zrobiłem ten patent z nawilżaniem otoczenia do storczyków. Postawiłem kwiaty w głębszym talerzy następnie talerze wypełniłem woda.Doniczki od storczyków nie stoją w wodzie ponieważ są dodatkowo w specjalnych ozdobnych doniczkach dla storczyków.
Mam jeszcze kilka pytań:
Czy storczyki mogą być namaczane np pod wieczór czy tylko z rana i czy ten mniejszy storczyk co ma brązowe korzenie ma jakieś szanse na przeżycie jeśli tak co mam teraz zrobić? i od czego pojawiła się ta brązowa plama?
Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam Arek.
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Witaj :wit Zielone korzenie to dobrze, ale zazwyczaj świadczą o tym, że w podłożu jest jeszcze woda, a więc nie należy podlewać. Jeśli taki stan trwa długo (10-14 dni) i korzenie są mokre, w doniczce widać parę wodną, to prawdopodobnie podłoże jest rozłożone, stare i trzeba je wymienić na nowe. Poczytaj. Jeśli podłoże dobrze wygląda, to można powypalać dziurki w doniczce, aby szybciej przesychało, to pomaga. I mam bardzo złe zdanie o szklanych i innych osłonkach, zwłaszcza szczelnie przylegających do doniczki. Korzenie falków rosną w powietrzu, potrzebują wiatru i światła, po co te więzy? Jak chcesz wyeksponować na stół, na weekend coś co ładnie kwitnie, wstaw w osłonkę, ale na stałe ;:185
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Witam. A jak mniejszy storczyk ma brązowe korzenie, to co jest z nim nie tak był namaczany 7 temu. I jeszcze jedno czy można namaczać storczyki wieczorem ? Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Mozna, jasne. A te brązowe korzenie są jędrne? Jeśli tak, to spoko.
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Można wyciągnąć storczyka z doniczki i zrobić oględziny? Bo tak to raczej ciężko powiedzieć.
misiu235
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 23 kwie 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Jak najbardziej :)
Ja miałam moje phalaenopsis'y w mlecznych plastikowych osłonkach i niby nie dotykały jej, a mimo to najlepiej nie rosły - teraz przełożyłam je do plastikowych, kwadratowych przeźroczystych osłonek z mrówki i różnica jest ogromna - każda jedna roślinka wypuszcza nowe i przedłuża stare korzenie, w niektórych pojawił się nowy liść, w pozostałych nowe pędy bądź przedłużenia starych.
Widocznie teraz mają więcej powietrza i światła, co na nie bardzo korzystnie wpłynęło ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”