Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

aguskac Nie wierzysz, że przymarzły?
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

A były na zime kopczyki do miejsca szczepienia?
Taki zabieg zmniejsza ryzyko przemarznięcia młodego systemu korzeniowego w takie zimy jak miniona (bezśnieżne).
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
ArturK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 lis 2011, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chrzanowa k/Krakowa

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

U mnie to samo stało się z 2 letnią gruszą tj. czarne liście.
Poza tym ni z tego ni z owego uschła mi 10 letnia, piękna śliwka węgierka.

Wszytko poszło pod topór i do ognia.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

Space99 pisze:A były na zime kopczyki do miejsca szczepienia?
Taki zabieg zmniejsza ryzyko przemarznięcia młodego systemu korzeniowego w takie zimy jak miniona (bezśnieżne).
Moje mają 25 lat :!: :!:
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
kalenia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 11 maja 2012, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

Przypuszczalnie zmarzły.Proszę złamać galązkę i "obedrzeć ze skóry". Jeśli pod korą jest warstwa brązowa, to znaczy , że zmarzła miazga. Można ratować cieniowaniem i intensywnym podlewaniem / ale nie zalaniem/. Może dadzą się uratować, jeśli nie za bardzo przemarzły. Gdy następna zima będzie łagodna - jest szansa.Jeśli ostra - to już koniec.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

U mnie podobnie wyglada kilkunastoletnia śliwka (miała być węgierka, ale ma małe podłuzne słodkie sliweczki zółto-rózowe). Wyglada jak uschnięta, a miała juz zawiazane owoce. Po bliższym przyjrzeniu się zauważyłam mnóstwo zielonych mszyc, tylko nie mam pewności czy to one sa główną przyczyną czy też zaatakowały osłabione czym innym drzewko. Co ciekawe w kilku miejscach zauważyłam świeże listki. Obcięłam to, co całkiem uschło, opryskałam całość Decisem (tylko to miałam pod reką) i zaczekam co dalej będzie. Padła mi tez 4 letnia morela, ale w jej przypadku to chyba wina mrozu - kora tuż nad miejscem szczepienia spróchniała na 3/4 obwodu i biedulka ledwie zipie, chyba pójdzie do odstrzału zreszta i tak nie udało jej sie jeszcze owocować.
Dorota
kalenia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 11 maja 2012, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

kalenia pisze:Przypuszczalnie zmarzły.Proszę złamać galązkę i "obedrzeć ze skóry". Jeśli pod korą jest warstwa brązowa, to znaczy , że zmarzła miazga. Można ratować cieniowaniem i intensywnym podlewaniem / ale nie zalaniem/. Może dadzą się uratować, jeśli nie za bardzo przemarzły. Gdy następna zima będzie łagodna - jest szansa.Jeśli ostra - to już koniec.
Uzupełnienie : pomijając szkodniki i choroby - dodatkowo lub samoistnie zalanie w ub.roku lub wiosną korzeni.Obumarły włośniki i drobne korzenie. Ratowanie - oprócz powyższych rad- dodatkowo opryski słabym roztworem nawozu azotowego - jednak nie później niż do końca czerwca.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

Tak późna reakcja na przemrożenie? :roll:

Mnie w tym roku przymarzły brzoskwinie, to po zimie po prostu nie wypuściły liści na części konarów i nie wypuściły kwiatów na całym drzewie. Wycięliśmy suche gałęzie, pozostałe jak wypuściły listki tak do tej pory nic złego się nie dzieje (tzn opanowały mszyce ale już pokropione jednodniowa gnojówka z pokrzyw i za parę dni powtórka kropienia).
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
mokato
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 18 lip 2011, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

U mnie to samo. wiśnia miala śliczne zielone listki. Nagle zaczęły więdnąć i zasychać.
Byla sadzona na jesień ale puścila duzo liści, więc nie zmarzla. Dużo ja podlewalam w te upały. A jak ja zalalam to czy da sie uratować?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

I u mnie podobnie 2 morele 5letnie i 2 letnia czereśnia kwitły liście puściły i nagle zaczęły usychać :(
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

aska73 pisze:aguskac Nie wierzysz, że przymarzły?
Nie wierzę, że przemarznięte normalnie ruszyły, rosły kilka tygodni, a teraz usychają i to nawet 25-letnie drzewa. Przyczyna musi być inna.

U mnie więdną i zasychają pędy i liście na wiśni, ale to ewidentna monilioza :(
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

Global warming trochę ludzi rozpuścił... :?
Drzewa przemarzają, taka natura co wrażliwszych odmian, dodajmy 'nowoczesne' podkładki - a korzenie są wrażliwsze z natury rzeczy, normalnie w ziemi jest ciepło. Tym razem śniegu nie było, a gleba też sucha, przez co mniej trzyma ciepło. Mrozy przyszły późno, drzewa zahartowane nie były. Jednak jest też druga kwestia - drzewa chore, szczególnie na bakteriozę, moniliozę, jakisi wirus - są także wielokrotnie wrażliwsze na mróz. Np zdrowa morela czy czereśnia przetrwa -30, z bakteriozą może nie wytrzymać - 15. I objawy też są właśnie takie, kwitnie, liście ruszają, po czym zamierają nagle hurtem.

Pąki na drzewie ruszą (jeśli tylko żywe), a potem liście zaczynaja pobierać wodę - tymczasem zmarznięte korzenie nie dostarczą albo uszkodzony pień nie przetransportuje. Na dodatek ziemia nadal sucha, do tego upał.
Itp, itd. et caetera... I szlus.
Mogą być różne przyczyny zamierania drzew, ale o najbardziej oczywistej zapominać nie ma powodu. ;:108

Przemarznięte drzewa można ratować skracając silnie korony (nawet ogławiając drzewo kompletnie) w nadziei że wtedy nastarczy dla liści i przeżyje. Także ograniczać parowanie (cieniować, chronic przed wiatrem, agrowłóknina itp)
Przynajmniej jabłonie i grusze, bo z czereśnią czy morelą nadzieja nie za wielka.
;:222
mokato
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 18 lip 2011, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dlaczego drzewka usychają? Pomocy!

Post »

To co nikt nie zna odpowiedzi?
Boję sie, że wiśnia obok zarazi się od tej chorej!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”