Apel do użytkowników forum - przestań(my)cie niszczyć pszczoły

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
M2ciej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 maja 2012, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Apel do użytkowników forum - przestań(my)cie niszczyć pszczoły

Post »

APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM

Drodzy Państwo,
środowisko pszczelarskie alarmuje, że sytuacja z padaniem pszczół znacznie się pogarsza.
Pszczelarze mają tego już serdecznie dość. Pszczoły padają przez opryski chemiczne. Informuję w imieniu Grona Administracyjno-Pszczelarskiego Forum Pasieki Michałów, że jest absolutny ZAKAZ pryskania upraw w biały dzień. Nie wolno pryskać w południe, żadną chemią czy to na wspomaganie roślin czy nawozem, czy na szkodniki czy choćby przeciwko chwastom. Pszczoły trują się, spadają oszołomione z powietrza. Ich układ nerwowy zostaje silnie porażony, po czym umierają. Tak współpracować pszczelarze nie będą. Wszyscy jednomyślnie krzyczymy veto ! Proszę to sobie wbić do głowy. Piszę ogólnie, wiem, że na pewno nie wszyscy ignorują nasze prośby. Pomijając szkoldiwą kwestię GMO, pryskać wolno tylko po zachodzie Słońca, po zakończonych lotach pszczół zbieraczek, po zmroku. Środek chemiczny przez noc wywietrzeje, ulotni się i nie będzie stanowić zagrożenia dla pasiek. Doskonale wiemy, że uprawy GMO wymagają oprysków, że przy siewie wymagany jest już nawóz, azot, osobno potas do utrzymania wody w glebie, wapno do gleby. Głupią kukurydzę też pryskać późnym popołudniem. Pszczelarze, każdy zauważony przypadek pryskania pola w dzień, będą natychmiast zgłaszali policji, a ta przekaże prawdopodobnie sprawę prokuraturze, która może wszcząć postępowanie karne. W przypadku udowodnionego wytrucia pszczół (badania toksykologiczne próbek: osypu, plastrów pszczelich, wycinków gleby, zebranych kwiatów i całych roślin opryskanej uprawy) rozpocznie się postępowanie w/s utraty mienia. Proszę się dostosować do apelu. Nie ma, że ktoś nie ma czasu wieczorem, sprawa jest na tyle poważna, że pszczelarze muszą pilnować swoich podopiecznych i działać w różnych formach, bo niestety, mamy na tyle głupi rząd, że zagrożenia nie dostrzega i nie chce pomóc. Wytworzyła się panika,"zapora ogniowa" i kardynalna profilaktyka, rolnicy i sadownicy muszą to uszanować i się dostosować.

Przypadków jest mnóstwo. Dla przykładu, rok temu padła potężna pasieka (100 pni) w Klementowicach od oprysku na słodyszka, słynny był przypadek w Limanowej i wokół niej, gdzie pszczelarze utracili cały swój dorobek. W tym roku Swarzowo, Olesno, Dąbrowa, bo ciemna, polska wieś za przeproszeniem nie wie, że opryski wykonuje się po zachodzie słońca, a nie w południe. Pszczoły otruły się na rzepaku, sprawą zajęła się prokuratura. Proszę, przeczytajcie, obejrzyjcie zwłaszcza ten filmik, gdzie spadają półżywe pszczoły, wykręcają się porażone na ziemi i zamierają całe roje. Bo nas pszczelarzy to bardzo boli i łzy stają w oczach!!!
http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/ro ... ty/7304129
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/5 ... l?cookie=1
http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/ro ... ty/7305323
http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/ro ... ja/7282323

Czytajcie stronę PIORINu, tam jest wszystko o opryskach napisane.
Proszę podnieść rangę postu do "ogłoszenia" i przeczytać, rozpowszechnić informację do wszystkich rolników, ogrodników, sadowników na innych forach, zebraniach, skopiować i przesyłać e-mailem.

Załamujemy już ręce, jesteśmy bezradni, jedynym ratunkiem jest zaprzestanie ostrej chemizacji rolnictwa, a jeśli opryski są konieczne to wykonywać je bardzo wcześnie rano o świcie lub tylko po zmroku. Wszystkie środki, nawet głupi Roundap mają działanie kontaktowe i toksyczne dla owadów!!!
Pszczelarze będą protestować, będą kolejne marsze w obronie pszczół i będziemy nagłaśniać i promować ochronę pszczół. Doskonale wszyscy wiemy, co się stanie gdy ich zabraknie, a metalowych pszczółek na prąd jeszcze nie wymyślono. Będziemy jak Chińczycy na filmie "Milczenie pszczół" latać z piórkiem i workiem pyłku i sami zapylać rośliny. Wiem, że mój post brzmi zastraszająco lub nawet dramatycznie, za to z góry przepraszam, ale pszczelarze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i poprosić o dostosowanie się do naszych próśb.

Proszę o wyrozumiałość.

Życzę obfitych zbiorów w tym sezonie.

W trosce o pszczoły i naszą przyszłość,
Pszczelarze z Forum Pasieki Michałów
z Administracją Generalną na czele.

http://www.pasiekamichalow.weebly.com
Kontakt z nami, chętnie odpowiemy na pytania,
pasiekamichalow@wp.pl
t_jablczynski@wp.pl
gandalf900@NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona
Forum Pszczelarskie:
http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM - PRZESTAŃCIE NISZCZYĆ

Post »

Wszystko ładnie pięknie tylko pisząc to "ogłoszenie" z którym się zgadzam w 100%tach , mogliście jakoś inaczej je sformułować. Brzmi jak rozkaz ale pomijam to już. Jak z mojego doświadczenia wiadomo (okolicy) rolnik który ma kilka tys. hektarów nie będzie dostosowywał się do tego aby opryski wykonywać wieczorem , powód jest jeden "czas" a raczej jego brak. To samo dzieje się z firmami ogrodniczymi , sam opryski wykonuję zawsze po 17 ze względu na pogodę (temp.) , w szkółkach opryski wykonuje się przynajmniej w moim rejonie przez cały dzień. Mam pytanie z innej beczki , pszczelarze tak ubolewają nad swoimi pieniędzmi a co z ludźmi którzy są uczuleni na jad tych owadów i zostają użądleni przez nie i umierają ? sam byłem świadkiem takiego przypadku. Winnego nie znaleźli a pasieka była za płotem. Idąc Waszym tokiem rozumowania pszczelarz w tym przypadku powinien odpowiedzieć za "zabójstwo". Moim zdaniem jest to walka z wiatrakami ponieważ wszędzie rozchodzi się o ciężkie pieniądze.
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Apel do użytkowników forum - przestańcie niszczyć pszczoły

Post »

Ej Piotrze chyba trochę przesadzasz z tą odpowiedzialnością pszczelarzy za ukąszenie. A jeśli uczuleniowca ukąsi osa, która nie ma 'właściciela' to kogo pozwać? Sama jestem uczulona na te bzyki ale jakoś muszę z tym żyć. Nie zrobię zakazu wstępu do mojego ogrodu dla pszczół. Miałam też plantację malin a mąż 'po nocy' robił opryski. Jednak sąsiad za płotem miał jabłonie i potrafił pryskać w samo południe. Znajomemu szkółkarzowi też w opryskach nie przeszkadza ani słońce ani nawet silny wiatr a co lepsze nawet klienci ;:124
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Apel do użytkowników forum - przestańcie niszczyć pszczoły

Post »

izaziem pisze:A jeśli uczuleniowca ukąsi osa, która nie ma 'właściciela' to kogo pozwać?
Równie dobrze można powiedzieć że "nie u mnie się otruły" osy :wink: ja jednak jestem "za" ogłaszaniem tych informacji , już dawno nie widziałem większej grupy tych owadów , tylko pojedyncze osobniki , a jak wiadomo odgrywają w naszym życiu ważną rolę , dzięki nim mamy co jeść :wink:
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Apel do użytkowników forum - przestańcie niszczyć pszczoły

Post »

M2ciej pisze:APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM
Środek chemiczny przez noc wywietrzeje, ulotni się i nie będzie stanowić zagrożenia dla pasiek.
Chyba autor tego dramatycznego apelu ( słusznego zresztą ) ominął środki owadobójcze, które w większości przypadków nie wietrzeją przez noc, nie ulatniają się i zabijają pszczoły w czasie od 1 do nawet 21 dni. Zaczynając od najpopularniejszego decisa, karate zeona itp

ps. co do autora apelu, jest takie przysłowie:...uczył marcin marcina... :roll:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apel do użytkowników forum - przestańcie niszczyć pszczoły

Post »

By nie wspomnieć o środkach systemicznych, które zabijają pszczoły przez cały czas, latami wręcz... a reklamowane są jako "bezpieczne dla pszczół" (bo nie zginą w ciągu doby :? ) Niejeden takie wybierze, w złudnej nadziei. Z dwojga złego lepsze bywają te wspomniane pyretroidy. Oczywiście przy zachowaniu zasad, trzeba myśleć.

Toteż przypomnę, czego też się nie pamięta: nie należy stosować oprysków tam gdzie coś kwitnie - lub niebawem będzie; czyli w ogrodzie, drodzy forumowicze ogrodnicy... ;:224

A pod apelem podpiszę się oburącz: NIE TRUJMY! Nie tylko pszczół, całego środowiska i siebie osobiście.
Raz zatruty ogród będzie już na lata całe... pełen szkodników! ;:108
Osobiście chemii nie stosuję - dzięki czemu nie mam problemu ;:173
:wit
Kattin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 12 maja 2009, o 16:18

Re: Apel do użytkowników forum - przestańcie niszczyć pszczoły

Post »

;:17 . I tak nic nie da taki apel ,ludzie zrobią swoje. Dla większości ludzi i tak widok pięknego kwiatka albo biznes jest wartościowszy od jakiejś tam pszczoły która tylko żądli . Tylko czy taki ktoś pomyślał ,że jak nie będzie pszczół to i nie będzie kwiatów a jak nie będzie kwitów to i nie będzie żywności . Nie tylko pszczoły wymierają z winy ludzi, ale też i inne owady "zapylacze". Chwasty w trawie też mają swój urok .Proszę się przyjrzeć bliżej tym chwastom a zobaczycie ciekawe rośliny . Mszyce na roślinach,są pokarmem dla ptaków . I co najważniejsze ,dla naszego zdrowia nie jest obojętne .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM - PRZESTAŃCIE NISZCZYĆ

Post »

PiotrekP pisze: a co z ludźmi którzy są uczuleni na jad tych owadów i zostają użądleni przez nie i umierają ? sam byłem świadkiem takiego przypadku. Winnego nie znaleźli a pasieka była za płotem. Idąc Waszym tokiem rozumowania pszczelarz w tym przypadku powinien odpowiedzieć za "zabójstwo".
Mam z ojcem sporą pasiekę, ażonę sobie wziąłem(jak się okazało w miesiąc po ślubie) uczuloną na jad. Coś o tym wiem- jeździ już ponad trzy lata na odczulanie,a pasieka na p[odwórku funkcjonuje w najlepsze. Ponieważ jad pszczeli dla zdrowego człowieka nie jest śmiertelny, więc w razie kłopotów ich przyczyną jest alergia, nie biedne zwierzątko, ani jego "pan".
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: APEL DO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW FORUM - PRZESTAŃCIE NISZCZYĆ

Post »

Więc idąc Twoim tokiem myślenia to nie ludzie zabijają pszczoły tylko chemia , czyli nikt znowu nie jest za nic odpowiedzialny . Kółko się zamyka...
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apel do użytkowników forum - przestańcie niszczyć pszczoły

Post »

Aj, waj... Kiedyś w co drugim gospodarstwie były pszczoły i nikt nie cudował że żądlą, chyba żeby rzeczywiście pszczelarz nie zachował zasad. Bo jest kwestia kierunku wylotu, odległości, osłony itp. Za CK Austrii były prawnie określone wymogi i do dziś ich się trzymają fachowcy, a czasem i sądy :lol:
Takoż zawsze były drakońskie kary za trucie pszczół, wyższe niż dziś i bardziej ścigano. Uporczywych nie karano grzywną, bo kłonicą szybciej... A teraz - co tam wielkiemu opryskiwaczowi 5 tysięcy...

Teraz zaś pszczół nie ma, wszyscy mają kłopoty z zapylaniem - i co rusz jęki że kogoś użądliło ;:173
Moja Pani jest uczulona, o czym ze zdumieniem (i pogotowiem) dowiedziała się łońskiego roku - bo pszczoły miała przy domu całe życie i nie raz dziabnęły... a uczulonym na wszystko jestem ja, czy na pszczoły też - jeszcze nie wiem :lol:
Pszczoły nadal są, oczywiście, jako i sad i grządka. Nie ma jednego bez drugiego.
(a chemii u nas nie ma )
:wit
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Apel do użytkowników forum - przestańcie niszczyć pszczoły

Post »

PiotrekP- tak, ludzie- i to sami pszczelarze. Dlaczego we wszystkich okolicznych pasiekach były straty, czasem 100%, a naszej 3%(jeden pień był zazimowany słaby, więc małe miał szanse i jeden spadł nadspodziewanie)? A pszczółki wszystkie latają na te same pola, mniejwięcej. W czym wic?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Apel do użytkowników forum - przestańcie niszczyć pszczoły

Post »

Tak czy tak cierpią zwierzęta, akcja z rozpowszechnianiem takich informacji jest konieczna. Oczywiście jak już wcześniej wspomniano na "większych" rolników takie kary nie robią wrażenia. Jak by im zabraniano upraw to wtedy by uważali.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Apel do użytkowników forum - przestańcie niszczyć pszczoły

Post »

http://niepodam.pl/wiadomosci/9108271

Przyjaciele i Przyjaciółki!

Imidakloprid to trujący związek chemiczny, który zagraża życiu pszczół i wielu innych owadów.
Opryskuje się nim owoce i warzywa na całym świecie.

Teraz Kanada może go zakazać ? ogłoszono konsultacje społeczne, które mają pomóc w podjęciu decyzji.
Ale najwięksi gracze agresywnie lobbują za swoim produktem, wartym miliardy dolarów.

Kanada nie może się poddać!
Dołącz i podpisz petycję.
Niech przed zamknięciem konsultacji rząd tego kraju usłyszy miliony naszych głosów przeciw lobbystom.
W imieniu pszczół.

Uratuj pszczoły i wezwij Kanadę, by zakazała tej trucizny:
https://secure.avaaz.org/campaign/pl/sa ... 15e0338e60

Pszczoły, jętki i muszki to niesamowite stworzenia, dzięki którym życie na ziemi rozkwita.
Same pszczoły zapylają niemal 3/4 najpopularniejszych roślin uprawnych.
Ale zdaniem naukowców, imidacykloprid jest powiązany z wymieraniem kolonii pszczół i zmniejszeniem populacji owadów.
Stanowi zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla produkcji żywności.

--nazwa zastrzeżona1-- z Bayerem, Dow Chemical z DuPontem ? te chemiczne giganty walczą o monopol, rosną w siłę i naciskają, by trucizna pozostała na sklepowych półkach.
Ale Unia Europejska już zakazała tej śmiertelnej dla pszczół substancji po tym, jak społeczność Avaaz zalała ministerstwa tysiącami wiadomości.
Kanada to kolejny krok.
Zamknięcie tego rynku może wywołać efekt domina ? inne kraje też pójdą tą drogą.

W Kanadzie trwają właśnie konsultacje społeczne, które mogą przesądzić o losie tej trucizny.
Jeśli teraz zabrzmi nasz głośny sprzeciw i wygramy sprawę, to może być wielkie zwycięstwo dla pszczół na całym świecie.
Konsultacje wkrótce się kończą! Dołącz:

Uratuj pszczoły i wezwij Kanadę, by zakazała tej trucizny:
https://secure.avaaz.org/campaign/pl/sa ... 15e0338e60

Rachel Carson, biolożka, która doprowadziła do procesu przeciw DDT, powiedziała:
?Ci, którzy podziwiają piękno natury, czerpią z niej siłę na całe życie.?
Niech niezwykła siła i piękno przyrody, która nas otacza, zainspirują nas do działania.
Pszczoły nas potrzebują.

Z nadzieją,

Nell, Ari, Oli, Camille i Ricken wraz z całym zespołem Avaaz

Przeczytaj więcej:
Nauka w Polsce: Pszczoły ciągnie do nektaru zawierającego popularne pestycydy
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... ycydy.html

Focus: Neonikotynoidy niebezpieczne dla pszczół
http://www.focus.pl/przyroda/neonikotyn ... czol-12878

CBC: Kanadyjskie Ministerstwo Zdrowia za zakazem kontrowersyjnych pestycydów neonikotynoidowych (tekst w j. angielskim)
http://www.cbc.ca/news/canada/british-c ... -1.3864450

National Post: Wiele gatunków pszczół i motyli zagrożonych wyginięciem ? to zagrożenie także dla produkcji żywności (tekst w j. angielskim)
http://news.nationalpost.com/news/world ... -to-suffer

The Atlantic: Kosztowa wojna lobbingowa z wymierającymi pszczołami w tle (tekst w j. angielskim)
http://www.theatlantic.com/politics/arc ... es/443664/
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”