Filtr do oczka,jaki ,z czego i inne dyskusje

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: filtr z roślin do oczka

Post »

najlepiej oczyszczają wodę gatunki swobodnie pływające gdyż nie czerpią one substancji odżywczych z podłoża tylko z wody:
np. Rogatek sztywny, pistia , hiacynt wodny, limnobium gabczaste

w strumieniach jednak stosuje się inne gatunki np: sity, kosaciec żółty, mięta wodna, pałki, marek szerokolistny.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Bronski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 9 paź 2009, o 00:20
Lokalizacja: Śląsk

Re: JAKI FILTR I POMPA DO OCZKA powyżej 20.000 l?

Post »

Dziękuję za pomoc, oczko już zalane wodą, rośliny posadzone, brakuje jeszcze tylko ryb, "trochę" się przeliczyłem z objętością, w sumie weszło "tylko" ;:138 9 000 l. Znajdę trochę czasu to zamieszczę aktualne zdjęcia.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: JAKI FILTR I POMPA DO OCZKA powyżej 20.000 l?

Post »

Z rybami wstrzymaj się do czasu jak posadzone rośliny dobrze się przyjmą, i zaczną się mnożyć. Chodzi o to aby rośliny nadążały z oczyszczaniem wody z azotanów, wynik przemiany amoniaku przez baterie nitryfikacyjne, tzw. cykl azotowy w wodzie, który "produkują " w nadmiernej ilości ryby. Rośliny również posadź za jakieś dwa trzy tygodnie. Na razie nie mają warunków pokarmowych w świeżej wodzie. Nie sadź ich w ziemi ogrodniczej, zrób substrat z piasku, gliny i ziemi kompostowej w stosunku 2:1:0,5.

Inna sprawa, to ten dołek moim zdaniem za blisko kaskady, woda do filtra powinna przepłynąć przez całą długość oczka i stamtąd wrócić na kaskadę i do oczka. Obawiam się również, o czyszczenie filtra. umiejscowiłeś go w najniższym miejscu w oczka, gdzie będą się zbierać osady denne z całego oczka, i może być taka sytuacja, że zamulą Ci filtr całkowicie.Te osady zostają również w filtrze.

Można zastosować spust denny, ale to większy koszt takiej instalacji. Najgłębsze miejsce w dnie oczka powinno być oddalone jak najdalej od ujścia kaskady, z prostego powodu, tam będą rosły grzybienie, a one nie lubią opryskiwania liści wodą.

Na Twoim miejscu, filtr umieścił bym na górze kaskady, zakopany w gruncie. Oczyszczona woda z filtra wypływała by na kaskadę, a po spłynięciu z niej wracała by przez całą długość oczka do pompy stojącej po przeciwległej stronie od kaskady.

Do budowy filtra, trzy lata temu, w tej kaskadzie:

Obrazek

Użyłem plastikową donicę, tacę, małą skrzynkę na kwiaty i podstawkę do tej donicy (nie miałem czasu na szukanie innych materiałów). To rozwiązanie to jedynie przykład, co można zrobić samemu aby ciąć koszty.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tutaj miejsce na ten filtr:

Obrazek

I obsadzanie go na szczycie kaskady:

Obrazek

A tak wygląda po zamaskowaniu:

Obrazek

I zakończeniu budowy:

Obrazek

A to wygląd obecny - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p1586537


Zaletą takiego rozwiązania jest dobry dostęp do filtra w czasie jego czyszczenia. W komorze jako złoże bilogiczne można użyć keramzytu, gruzu kamiennego zapakowanego do plastikowej siatki, czy biobali, lub pociętego peszla. Zaletą jest też to, że woda wypływa z filtra spokojnie na całą szerokość pierwszego stopnia kaskady.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Bronski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 9 paź 2009, o 00:20
Lokalizacja: Śląsk

Re: JAKI FILTR I POMPA DO OCZKA powyżej 20.000 l?

Post »

Teraz już się mogę pochwalić ;:138 oczko - (właściwie to mały staw.....) już praktycznie gotowe, poniżej zdjęcia z postępu prac, chyba już jest równowaga biologiczna w wodzie (pojawił się plankton - rozwielitki), rośliny wszystkie się przyjęły i rosną, jest tylko problem z pływającymi, (pistia i hiacynt wodny) nie rozrastają się i mają bardzo jasne liście - mszyce??? sprawdzałem ale nic nie widać.....


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
strefa bagienna - tu woda płynie wolniej, jest napowietrzana i oczyszczana


Obrazek


Obrazek
dwukanałowy regulator wydajności - rozdziela wodę na filtr oraz strefę bagienną


Obrazek


Obrazek
Bungo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lip 2011, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: JAKI FILTR I POMPA DO OCZKA powyżej 20.000 l?

Post »

Witam,
Bardzo oryginalne oczko - gratuluję pomysłu.
Czy zastosowane tu drewno to podkłady kolejowe czy też zaimpregnowane bele. Jeżeli sama je impregnowałaś to jaki to rodzaj drewna, jakim środkiem zostało zabezpieczone i na ile jest to trwały element?
Pozdrawiam
Bronski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 9 paź 2009, o 00:20
Lokalizacja: Śląsk

Re: JAKI FILTR I POMPA DO OCZKA powyżej 20.000 l?

Post »

Zastosowałem oryginalne podkłady kolejowe, ileś tam lat były używane na kolei, ok. 30 sztuk ich było, tylko te dłuższe z rozjazdów (średnia długość ok. 3,5m). Ostrzegano mnie, że będzie mi to śmierdziało na ogródku, nie potwierdziło się to jednak, trochę było czuć z początku jak były świeżo pocięte. Podkłady kolejowe są bardzo trwałe, gdyż są wykonane z drewna dębowego lub bukowego, mam na ogródku również inne podkłady wykorzystane jako obramowania rabat, mają ok. 40 lat i nic się z nimi nie dzieje. Na oczko miałem wykonany projekt: http://www.a-krajobraz.pl/index.php?con ... ojkat_id=2 (projekty/ogrody/różnorodność biotopów) jednak jak widać trochę go zmodernizowałem. :D
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: JAKI FILTR I POMPA DO OCZKA powyżej 20.000 l?

Post »

może spojrzę na to okiem krytyka :)
po pierwsze źle zamaskowana folia, razi bardzo
niedostateczna ilość roślin - w tym wypadku żaden filtr nie pomoże
zupełny brak roślin zacieniających wodę
nie widzę żadnej różnicy pomiędzy strefą błotną i filtracyjną (normalnie rośliny błotne spełniają tą funkcję w większym lub mniejszym stopniu)
jak dla mnie projekt ściągnięty pod względem wizualnym, nieprzemyślany do końca pod względem merytorycznym
pozdrawiam
Jacek
Miecho77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ksawerów / Pabianice
Kontakt:

Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"

Post »

Witam wszystkich

Mamy firmę ogrodniczą. Chcemy stworzyć ogród pokazowy dla klientów.
W zeszłym roku rozpadła się stara paskudna pergola i padło hasło, ze to dobre miejsce na oczko.
Lokalizacja mniej więcej na środku ogrodu, a jednocześnie rozdziela go na 2 części: rekreacyjną oraz użytkowo-sadowniczą oddalona od domu.

Założenia:
powierzchnia dopuszczalna 29,99m2 (już się rozrosło)
materiał EPDM - zużyłem płachtę 9mx9m
filtracja przede wszystkim biologiczna - filtr korzeniowy
rośliny - ile się da
ryby - jako akwarysta coś na pewno wpuszczę ale tylko niezbędne minimum

Realizacja:
2011r. - w listopadzie wytyczyliśmy miejsce i przyjechała koparka, 45min później dziura jak ta lala i skarpa tez gotowa, obrobiłem trochę brzegi i przyszedł czas na "leżakowanie"

2012r.
kwiecień - grunt osiadł, uformowałem ostateczny kształt oczka, wyprowadziłem półki, wyregulowałem skarpę

Najwięcej czasu pochłonęła mi podstawa pod filtr, każda niecka jest obniżona od poprzedniej o ok 6cm, w każdej po zatrzymaniu pompy zostaje 12-15cm wody, wymiary niecek to 80cm szer na 1m do 1,3m długości - całość ma być zasypana żwirem w granulacji 16-32 tak aby ukryć stopnie.

Obrazek Obrazek

Tu mam problem - jak to sensownie obsadzić żeby nie zrobić "jeża" [cyt. P.W.] - znam mniej więcej wykaz gatunków do takiej instalacji, ale jak sie one zachowują w praktyce?


Folia ma byc zamaskowana na brzegu, zrobiłem obniżenie 10cm na obłożenie kamieniem. Ta mini pólka jest miejscami poszeżona aby miedzy kamienie wsadzić rośliny.
Dalej chciałem całe dno oraz boki pokryć żwirem ale jak mam go przekonać do pozostania na swoim miejscu?, klej, beton, pianka, ....?

Obrazek


reszta zdjęć

Mam małe doświadczenie praktyczne w temacie budowy oczek, dotychczas mieliśmy jedną realizacje.
Cały zbiornik jest wykładany kamieniem, teraz robiliśmy poprawkę - duży pies wchodził do wody i poniszczył brzegi. Na szczęście poosuwały sie tylko kamienie, EPDM wytrzymał. Klient chciał żebyśmy całość dali na cement. nie będzie ryb ani roślin.

Obrazek

na ukończeniu
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"

Post »

Nie wiem czy robisz sobie reklamę ale robisz już podstawowe błędy w wykonaniu filtra glebowo korzeniowego.
Wyobraź sobie (jesteś architektem) jak będzie wyglądał on jak zakryjesz wszystko kamieniem. Dosłownie jak skocznia narciarska (widać na zdjęciach) a to jest najgorsze w ogrodnictwie.
Co do roślin zachowujących się w praktyce. Zależy od obsadzenia , jeżeli zamierzasz sadzić kilka gat. w jednym "zbiorniku" to za rok/dwa wszystko się pięknie wymiesza. Kolejna podstawowa zasada co do budowy oczka. Kamienie łączysz klejem do kamienia lub betonem , osobiście używam kleju zaś kolor dobieram do rodzaju kamienia. Twoja strona trochę mija się z prawdą ponieważ o tak podstawowe pytania pytasz na forum.
Możesz użyć też mat które są obklejone w żwirze , łatwo samemu to zrobić niewielkim kosztem.
Miecho77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ksawerów / Pabianice
Kontakt:

Re: Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"

Post »

PiotrekP pisze:
Nie wiem czy robisz sobie reklamę ale robisz już podstawowe błędy w wykonaniu filtra glebowo korzeniowego.
Wyobraź sobie (jesteś architektem) jak będzie wyglądał on jak zakryjesz wszystko kamieniem. Dosłownie jak skocznia narciarska (widać na zdjęciach) a to jest najgorsze w ogrodnictwie.
Skoczni nie planuję, chciałem tylko zaznaczyć, że ukryje te zbiorniki, cała kompozycja w koło oczka będzie na wyściółce żwirowej, nie jak jest obecnie na korze. Dojdzie kamień mały i głazy głównie serpentynit ale to z czasem, każdy wie ile to kosztuje.
Z filtra chciał bym zostawić taką mała stróżkę ok 20cm widocznego spływu reszta pod żwirem
PiotrekP pisze:
Co do roślin zachowujących się w praktyce. Zależy od obsadzenia , jeżeli zamierzasz sadzić kilka gat. w jednym "zbiorniku" to za rok/dwa wszystko się pięknie wymiesza.
Wiadomo, bez regulacji liczebności zrobi się galimatias. Bardziej interesuje mnie tempo i ekspansywność poszczególnych gatunków albo na przykład dekoracyjność w ciągu roku. Obsadzę górę niska rośliną a w lipcu mi zniknie i pojawi sie wiosną
PiotrekP pisze: Kolejna podstawowa zasada co do budowy oczka. Kamienie łączysz klejem do kamienia lub betonem , osobiście używam kleju zaś kolor dobieram do rodzaju kamienia.
Tu są moje obawy, wiem ze niektórzy betonują ile wlezie. Z akwarystyki kojarzę że, cement i pochodne maja zły wpływ na ryby i rośliny, chciał bym tego uniknąć, bo co innego restart zbiornika 100-300L a budowa oczka od nowa
PiotrekP pisze: Twoja strona trochę mija się z prawdą ponieważ o tak podstawowe pytania pytasz na forum.
Zgadza się, zadaję podstawowe pytania w kwestii oczek wodnych. Chciał bym uniknąć popełnienia podstawowych błędów, których jest masa na forum.
Mam mało okazji do realizacji z wodą w ogrodzie, ale jak sie na tym nie znam to jak mam to sprzedać.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"

Post »

Miecho77 pisze: Skoczni nie planuję, chciałem tylko zaznaczyć, że ukryje te zbiorniki, cała kompozycja w koło oczka będzie na wyściółce żwirowej, nie jak jest obecnie na korze. Dojdzie kamień mały i głazy głównie serpentynit ale to z czasem, każdy wie ile to kosztuje.
Z filtra chciał bym zostawić taką mała stróżkę ok 20cm widocznego spływu reszta pod żwirem
Przesadzisz z tym kamieniem , wyłóż tylko oczko i strumień, w okolicy oczka daj kilka większych ale punktowo. Inaczej będzie wyglądać to jak żwirownia.
Miecho77 pisze:

Wiadomo, bez regulacji liczebności zrobi się galimatias. Bardziej interesuje mnie tempo i ekspansywność poszczególnych gatunków albo na przykład dekoracyjność w ciągu roku. Obsadzę górę niska rośliną a w lipcu mi zniknie i pojawi sie wiosną
Podaj dokładnie o jakie rośliny Ci chodzi. Zasada jest taka że rośliny wyższe sadzimy w środku a schodząc do brzegów sukcesywnie ich wielkość zmniejszamy stosując niższe gatunki. Najlepiej wygląda jak jest w oczku i strumieniu max 3-4 gatunki roślin. Zależy to również od charakteru ogrodu.
Miecho77 pisze:
Tu są moje obawy, wiem ze niektórzy betonują ile wlezie. Z akwarystyki kojarzę że, cement i pochodne maja zły wpływ na ryby i rośliny, chciał bym tego uniknąć, bo co innego restart zbiornika 100-300L a budowa oczka od nowa
Nigdy nie porównuj małego 300litrowego akwarium z kilku tysięcznym zbiornikiem. Nic z akwarystyki nie kojarz ponieważ to dwa różne światy. Jak pewnie Ci wiadomo buduje się zbiorniki "wybetonowane" w całości z siatkobetonu.
Miecho77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ksawerów / Pabianice
Kontakt:

Re: Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"

Post »

Przez środek ogrodu pędzą wiatry wschodnio-zachodnie, już teraz mam masę piachu i kory w oczku - dlatego myślałem o żwirowisku
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Oczko wodne jaki filtr

Post »

Witam

Szukałem ale nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi. Problem polega na zabrudzeniu mojego oczka wodnego na działce ziemią podczas ostatniej ulewy. Oczko mam ok 3m sześcienne wody dodaje podchloryn sodu ale nie wiem jak przefiltrować wodę aby pozbyć się z niej ziemi. Posiadam pompe zanurzeniową moc 550W Toya. Nie wiem jaki zbudować filtr lub ewentualnie jakiś niedrogi kupić. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Pozdrawiam, Bartosz
Moja działeczka
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”