Doniczkowe kompozycje na balkon i taras od 2008 -

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Odświeżam stary wątek :) Dużo inspiracji można w nim odszukac.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
Marchisio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 maja 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Witam :)

potrzebuję parę kwiatów do skrzynek i do dwóch doniczek podwieszanych na balkon. Przeszukałem trochę tematów i zrobiłem sobie listę roślin, jakie mi się najbardziej spodobały. Z kilku muszę zrezygnować, ponieważ nie wystarczy miejsca.
Jeśli jest to możliwe, to chciałbym kupić nasionka i spróbować sam zasiać. Proszę o o poradę:

1. Które z tych kwiatów mogę jeszcze wysiewać z nasionek w maju?
2. Które z nich nie polecacie z uwagi na trudności w uprawie lub podatność na choroby?

Kocimiętka
Komarzyca
Lawenda
Geranium (Anginka)
Pelargonia Anielska
Petunia (Surfinia)
Maciejka
Lantana
Budleja Dawida
Bratki
Begonie

Truskawki (do doniczki podwieszanej)
Jaśminowiec (w doniczce pewnie nie ma szans?)
Lilia
i jeszcze zastanawiam się nad jakimś małym drzewkiem, np. eukaliptus gunni

Balkon na stronę zachodnią

Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Maj to najlepszy miesiac na wysiewanie. Sa nawet ludzie ktorzy nic nie sadza przed zimną Zośką. Z tych co wymienione nie wiem czy petunie i pelargonie urosną do zadowalających rozmiarów. Ale może kupić duże rośliny bez wysiewania.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Ja odradziłabym bratki jako dwuletnie, tzn, ze w tym sezonie wyrosną im tylko liście. Myślę, że lepiej kupić gotową rozsadę, bo bratki są naprawdę niedrogie. Z drugiej strony trzeba się liczyć z tym, że na zachodnim balkonie dość szybko przekwitną.
Maciejkę najlepiej wysiać do skrzynek z innymi większymi kwiatami, bo sama w sobie nie jest zbyt dekoracyjna, natomiast sieje się ją dla zapachu, który jest najintensywniejszy wieczorem.
Co do lilii, to rozmnaża się ją z cebuli, a nie z nasion. :)
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Kocimietka.... hmmmm.... dla mnie ma tak paskudny zapach, że na pewno nie chciałabym tego na balkonie ;)
W pozostałych kwestiach popieram przedmówczynie ;)
A pelargonia chyba miala być angielska,a nie anielska? ;) Ja napaliłam się na nią w tamtym roku, ale bardzo mnie rozczarowała, nie wyglądała tak, jak sobie wyobrażałam... kwestia szczęścia..
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

1.Czy można teraz zrobić zaszczepki pelargonii?
2.Można jakoś wpłynąć na to, aby pelargonia się rozkrzewiała?
3.Czy opłaca się dążyć do tego, aby miała ona duże rozmiary?
4.Czy przesadzać na wiosnę czy zostawić w starej ziemi?
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Najlepszy czas na robienie szczepek to wczesna wiosna, kiedy na ogół i tak poprawia się kształt roślin matecznych, ale generalnie i teraz sadzonki powinny się udać
Rośliny generalnie rozkrzewiają się, kiedy pozbawisz je wierzchołka wzrostu.
To zależy, co rozumiesz przez duży rozmiar. W przypadku pelargonii np chodzi raczej o ładny pokrój i dużą ilość pędów kwiatowych.
Co do przesadzania, to jeśli rosła w jakimś substracie torfowym, to przesadź, bo w czasie spoczynku podłoże na pewno było przesuszone (odstaje od brzegów doniczki), więc nie odzyska raczej już swoich właściwości.

Szkoda, że tak późno zabrałaś się za te pelargonie. :roll: Licz się z ty, że jak narobisz teraz sadzonek wierzchołkowych, to roślinie matecznej chyba opóźni się kwitnienie.
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Ja miałam w zeszłym roku pelargonie bluszczolistne urosły do gigantycznych rozmiarów i ciągle się łamały... Brałam te ułamane gałązki i wsadzałam w ziemię przy roslinie matecznej. Rosły dalej. Ale fakt, że na koniec moje pelargonie były wiegachnie długie.

A czy zostawiacie juz kwiatki na noc na balkonie? Ktos juz sadził pelargonie?
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Ja już zimuję na tarasie Dalie karłowe w donicach, wczoraj przyszły Fuksje od Adriana, też siedzą na tarasie a dziś kupiłam Perargonie Anielskie czy Angielskie i też będą siedzieć na tarasie. Nie będę ukrywać, że przed każdą nocą śledzę TVN meteo ... Chyba wystawię też Datury ...
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

U mnie na balkonie nocowały już młode oleandry, fuksje, hortensja ogrodowa, pelargonie rabatowe, a raz zostawiłam przez zapomnienie kuwetę z siewkami poziomek, pikowane w kwietniu niecierpki, a nawet begonie bulwiaste z przechowanych bulw. Wszystko żyje i ma się dobrze. Oczywiście śledzę prognozy pogody, ale najbliższe noce chyba będą ciepłe.
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Moje pelargonie też dziś nocują na balkonie ;:oj a co.
A czym obsadzacie w tym roku swoje balkony??? Jakieś pomysły??

Ja kupiłam różowe pelargonie i zastanawiam się nad zrobieniem kilku takich "dzikich" doniczek po jednym kwiatku z każdego rodzaju (goździki, cynie, bratki , lawenda itp), ale w tym samym kolorze.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

U mnie po wykończeniówce domu wala się trochę różnych opakowań m.in. po farbach. Postnowiłam je pomalować w różnych odcieniach oranżu i wykorzystac na tarasie zamiast donic. Stary niewielki pomarańczowy kubeł na śmieci już znalazł swojego lokatora. Pięknie teraz wyglada. Coś innego w tym sezonie zamiast równo poukładanych, symetrycznych, podobnych do siebie donic :) Też ładnie. W sezonie jak nie zapomnę pokażę zdjęcia, gdyż dopiero jeste w trakcie komponowania tego wszystkiego :)
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Mirella pomysł świetny, podobno najbezpieczniej sadzić razem różnokolorowe kwiaty tego samego gatunku lub rożne gatunki w tym samym kolorze. ;:108
Ja w zeszłym roku starałam się mieć balkon w czerwieni jako dominującym kolorze, poza tym było trochę żółtego i trochę różowego. Jednak w tym roku zanosi się na konkretny miszmasz. Nawet pelargonia przezimowana zmieniła kolor z ciemnoczerwonego na ciemny róż. :shock:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”