Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mmaryla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3991
Od: 23 lut 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec - Zagórze

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam i przedstawiam moja młodą Brassię. Pragnę się dowiedzieć czy te czarne kropli na liściu to zwiastun jakiejś choroby :?: :?: :?:

Obrazek
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Mam problem z mini storczykiem Phalaenopsis. Ma 3 zdrowe, dość długie korzonki. Czy takiego mini wstawić od razu do podłoża czy do keramzytu? A co z pędem - obciąć czy zostawić?

Obrazek

Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Rosarita,
A dlaczego do keramzytu i czy w taki sposób masz zamiar prowadzić storczyki?
- ja bym normalnie posadziła ;tak jak pisałam o miniaturce.Szkoda narażać funkcjonujące korzenie na kolejny stres.
A pęd...no cóż ,gdy nie ma widoku na kwitnienie przy przedłużeniu to...można uciąć.
Liście dolne pozostawić- same odpadną ,gdy zżółkną liście .

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Jovanko - myślałam o keramzycie, bo myślałam, że ma za mało korzeni żeby go włożyć tylko do podłoża, ale jeżeli te wystarczą co są to bardzo się z tego cieszę. Przyznaje, że jestem zielona jeżeli chodzi o prowadzenie storczyków i dlatego wolałam najpierw zapytać niż coś znowu zepsuć.
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

plamy na liściu storczyka

Post »

witajcie. mam problem z 2 liśćmi storczyka. otóż patrząc od spodniej części liści storczyka to są plamy. zaś na górniej ich nie ma. ktoś może mi pomóc w rozwiązaniu tego dziwnego problemu z liśćmi?

Obrazek Obrazek
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
[K][a][t][i][a]
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 sty 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: plamy na liściu storczyka

Post »

Na twoim miejscu wzięłabym jakieś dobre szkło powiększające i dokładnie obserwując liść szukała bym szkodników,ewentualnie może to być choroba grzybowa :| ale to tylko moje zdanie...,niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni w tej dziedzinie :wink:
Pozdrawiam.Katarzyna :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: plamy na liściu storczyka

Post »

Aryia1985,
-oprócz lupy ,przydatne może być opryskanie dobrym opryskiwaczem /mgiełką letniej wody/ liści i....obserwacja ,czy nie
występuje gdzieś mikroskopijna pajęczynka.Możliwa jest tylko obserwacja "pod światło".
Jeżeli ten trop się potwierdzi to masz/miałaś przędziorki.
One żerują pod spodem liści nakłuwając miejsce z którego wysysają soki z komórek.
Przędziorek trudny jest do "złapania" jako najmniejszy szkodnik ;podobnie :roll: trudny do zwalczania.

Alllle.... taka ocena...nie może być jednostkowa.
Wiele plam powstaje na skutek wadliwej uprawy;często są to zaburzenia fizjologiczne.
O uprawie nic nie piszesz, więc nie ma możliwości analizowania tego czynnika.
A, czasami....diabeł tkwi szczegółach.

Niezależnie od tej przypadłości liście storczyka należy dokładnie umyć /po inspekcji/
i zastosować ochronnie śr.p/grzybowy,bo infekcje zawsze są następstwem żerowania szkodników.

JOVANKA
presik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 paź 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Po trzech miesiącach od poważnej operacji i pielęgnacji mojego Dendrobium chyba jestem na dobrej drodze. Co teraz polecacie? Maluch chyba atakuje swojego rodzica :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
makpolny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2012, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk - pomocy, plama na liściu i inne

Post »

Witam, wszystkich : )
Na dzień Kobiet dostałam pięknego storczyka, jednak, tak jak podejrzewałam, nie jestem najlepszym materiałem na kwiatową mamę :(
Już drugiego dnia posypały się wszystkie kwiatki i pąki, potem chcąc go ratować chyba przelałam go wodą i narobiłam jeszcze większego bałaganu. Co powinnam z nim zrobić? Przesadzić? Zastosować jakieś preparaty?
Z głównych łodyg pojawiły się nowe odgałęzienia, pojawia się też nowy liść (martwi mnie jego kolor). Na starym liściu pojawiła się też wielka plama - czy to z przelania? Zgniły? Grzyb? Jeden ze starych liści od spodu zmienił kolor na bardziej brązowy. Niektóre korzenie tydzień po podlaniu są ładne, białe, ale część pokryła się jakby mchem.
Proszę, pomóżcie :) w sprawach kwiatów jestem zupełnie zielona, a to mój pierwszy poważny kwiat :)
pozdrawiam!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Storczyk - pomocy, plama na liściu i inne

Post »

Nie jestem specjalistką, ale w takim przypadku wyciągnęłabym storczyka z podłoża, umyła korzenie wodą destylowaną z mydłem i wstawiła zdjęcie na forum, żeby bardziej doświadczeni hodowcy mogli się wypowiedzieć.
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Storczyk - pomocy, plama na liściu i inne

Post »

Witam, mam pytanie, co dzieje się z tym storczykiem? Jest odratowywany przez moją Babcię. Włożyła go do podłoża i choć jest w nieprzezroczystej doniczce, wypuszcza nowe pędy (aż 3!), listek i przedłuża korzenie. Mimo to ma białe plamy na liściach, czyżby to było poparzenie? Stoi na południowym oknie, ale za oknem jest dużo drzew, więc powstrzymują dostawanie się promieni słonecznych bezpośrednio, tak sądzę. Podlewa go raz na tydzień wodą, niestety wydaje mi się, że z kranu.

Obrazek
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk - pomocy, plama na liściu i inne

Post »

Maczku ! witam również....
Aby...szybko rozwiać Twoja niepewność powiem ,ze plama to skutek poparzenia słońcem.
Nie wymaga to specjalnych zabiegów.Plama powinna się sama zasuszyć.
Ale i też nie jest powodem do usuwania liści czy wycinania dziury :!: .
Z Twojej strony konieczna jest dezynfekcja obszaru /zast.przemycie spirytusem/ i...pilnowanie...
... aby nie był wilgotny i nie stał się przez przypadek źródłem infekcji.
Z tym storczyk sobie poradzi.

Natomiast rada Patrycji o przesadzaniu jest zbyteczna.
Widzę ,że przesadzanie przyjmowane jest jako panaceum na wszelkie bolączki wśród początkujących w uprawie.
A to duży błąd....
Jest wprawdzie łatwe dla człowieka , ale dla storczyka jest stresem .To może kosztować utratę korzeni,kwitnienia na parę lat.
Przesadzanie jako czynność jest niezbędna----> lecz wyłącznie 1/w określonym czasie i 2/przy określonych kłopotach.
Ingerencja w system korzeniowy jest zawsze wielce niebezpieczna, szczególnie gdy wykonywana jest bez znajomości
tematyki storczykowej.


Patrycjo , to jest też poparzenie rośliny słońcem.
Uwagi jak wyżej.
W każdym przypadku konieczna jest zmiana lokalizacji storczyka - usunięcie nadmiernego plażowania

A ogólnie proponuję zawsze przeszukać tematy- ten też jest omawiany w sekcji.
Radzę poświęcić należy więcej czasu na przegląd tego co już rozwiązane było.
Tak nie bywa :D ,ze jesteście pionierami w rozwoju storczykarstwa z odkryciami problemów . Od 2006 roku rozmawiamy w tej sekcji właśnie od nich.
Tematy powielane ...nie maja racji bytu.Moga być łączone ,zamykane lub kasowane.
Obowiązuje przed zadaniem pytania sprawdzenie czy podobny temat nie był już rozwiązany - tak mówi regulamin i takie są zasady. Inaczej doprowadzić można w szybkim tempie do zaśmiecania forum wielokrotnymi podobnymi wpisami.

Pozdrawiam JOVANKA
makpolny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2012, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk - pomocy, plama na liściu i inne

Post »

Dziękuję za odpowiedź :*
To właśnie po poszukiwaniach w Internecie miałam pomysł, że plama na liściu to grzyb i wolałam się upewnić. Teraz przemyłam alkoholem i czekam. Zauważyłam też małe czarne plamki na brzegach liści, mam nadzieję, że to nic groźnego. Ale tym to już zajmę się wieczorem :)
pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”