Sosna - cięcie,przycinanie

Drzewa ozdobne
Mała Ogrodniczka

Sosna - cięcie,przycinanie

Post »

Mam na działce sosny zwyczajne, samosiejki, w tej chwili mają około 1,80cm wys. Chciałabym, żeby dwie z nich już więcej nie rosły w górę. Czy jeśli pozbawię je wierzchołka (a może tegorocznych przyrostów) to przestaną rosnąć w górę, a pójdą w szerokość?
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Przez regularne przycinanie młodych przyrostów możesz uzyskać coś w rodzaju "czapy". W ten sposób można uzyskać rośliny zbliżone wyglądem do "bonsai". Oczywiście, zaniedbanie przycinania spowoduje powrót do formy wyjściowej, o czym było w poście powyżej.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Ocięcie wierzchołka sosny

Post »

Moim zdaniem przycinanie młodych przyrostów bardzo ogranicza wzrost sosny i zagęszcza roślinę, możesz obciąć wierzchołek ale musisz co roku przycinać młode przyrosty ja tak robię ze swoimi sosnami i utworzyły mi ładny żywopłot po takim przycinaniu tworzą się zwarte kępki nowych ,młodych gałązek.Już kilka osób pytało mnie co to za odmiana zosny i nie chcieli wierzyć że to zwykłe samosiejki.
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Zgadzam się z Jolą one tworza takie niby drzewka bonsai wyglądają ślicznie. Sama tak zaczęłam traktować sztuki przy bramie.
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Też ma kilkanaście 24-ro letnich sosen na mojej działce i na wys. 3 - 4 -ry metry obcinam im wierzchołki, nawet 2-u metrowe. Zagęściły się i rozrosły wszersz. Samosiejek już nie liczę, ale konsekwentnie usuwam. :)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Spokojnie możesz obciąć pęd wierzchołkowy. Natomiast z resztą zrób tak: w maju, kiedy "świeczki" będą już wyrośnięte a igły w nich zaczną się rozchylać - możesz je spokojnie poukręcać palcami (raczej nie polecam sekatora) do połowy długości a nawet 2/3. Będzie trochę pracy ale przecież drzewka są niewysokie. Nieukrywam, że tak się robi z sosnami prowadzonymi jako bonsai (przy czym w bonsai zostawia się jedną - max. 2 świeczki" - Ty ich nie musisz likwidować tylko skrócić - drzewko zgęstnieje).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

karpek pisze:Spokojnie możesz obciąć pęd wierzchołkowy. Natomiast z resztą zrób tak: w maju, kiedy "świeczki" będą już wyrośnięte a igły w nich zaczną się rozchylać - możesz je spokojnie poukręcać palcami (raczej nie polecam sekatora) do połowy długości a nawet 2/3.
A jaka pyszna nalewka na tych poukręcanynych majowych pędach? Pychotka. :D
Mała Ogrodniczka

Post »

Bardzo, bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wasze rady zamierzam oczywiście wcielić w życie :D
Awatar użytkownika
Wojtek76
100p
100p
Posty: 119
Od: 12 kwie 2008, o 15:33
Lokalizacja: północna Małopolska

Post »

Choć to nie ja inicjowałem to pytanie, to również dziękuję za wpisy. Dosłownie dziś miałem zadać to pytanie na forum, a tu proszę! :)

Bałem się, że ukręcenie świeczek na przewodniku spowoduje ostateczne zablokowanie wzrostu drzewka.

Ciekawa jest wzmianka waw o nalewce. Czy dysponujesz szczegółowym przepisem? ;)

Można też zasypać majowe pędy sosny cukrem i uzyskać wspaniały syrop. xipe
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Całkowite usunięcie świeczek (nowych pędów) także nie zahamuje wzrostu drzewka - sosna wypuści w tym miejscu kilka pączków, z których rozwiną się świeczki ale w przyszłym roku !
Natomiast ucięcie "starego" drzewa zahamuje wypuszczanie nowych pędów całkowicie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

A ja nie muszę nic urywać, mnie wyręcza natura a konkretnie Zwójka sosnóweczka (ale raczej się z tego faktu nie cieszę :( )
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

karpek pisze: Natomiast ucięcie "starego" drzewa zahamuje wypuszczanie nowych pędów całkowicie.
Przy uszkodzeniu przewodnika głównego drzewo (a tu mówimy o sośnie) również wypuści przewodniki z końcówek konarów boczych. :)
majjo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 21 lip 2008, o 13:05
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Sosna - cięcie

Post »

Witam! Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że w dziedzinie ogrodnictwa itp. jestem laikiem, tak że proszę nie śmiać się z mojego pytania. Chciałbym posadzić w moim dużym (3000 m2) ogrodzie sosny. Uważam te drzewa za najpiękniejsze w Polsce. Nieregularne, naturalne, powykrzywiane, po prostu piekne. Żadnych równiutko i starannie wypielęgnowanych i od centymetra sadzonych iglaków! Natura... natura... natura...
Ale w związku z tym mam pytanie: przeraża mnie wizja kilkunastu metrowych drzew za kilkanaście lat. Czy sosny zwykłe (bądź czarne) można w jakiś sposób przycinać, lub stosować inne zabiegi, tak by pięknie rosły, ale pozostały do wysokości ok. 3-4 m?
Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”