Żywopłot ze świerków.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Świerk nie nadaje się specjalnie do żywopłotów, gdyż nie rośnie on ani szybko i też dużo nie zakryje, gdy jest młody. Ale jeśli chcesz zrobić z tych drzewek pożytek i nie chcesz im zrobić krzywdy zbyt małymi odległościami przy sadzeniu, służę radą. Minimalna odległość między drzewkami nie powinna być mniejsza niż metr. Dlaczego. Świerki pospolite są piękne gdy są małe, ale gdy już podrosną stają się bardzo rozłożyste. Do tego dochodzi rozbudowany system korzeniowy. Jeśli świerki byłyby posadzone zbyt blisko siebie, szybko by uschły. Nie stworzą one jakiegoś pięknego żywopłotu, ale gdy podrosną zawsze będą stanowić jakąś barierę dla oczu sąsiada.
Eusie55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lis 2007, o 16:54
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Widziałam taki żywopłot, może jakby go strzyc trochę regularniej, to byłby ładniejszy. Ma na pewno nie wiecej jak 15 lat.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Jaka jest odległość między tymi świerkami, bo na zdjęciu trudno ocenić?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Eusie55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lis 2007, o 16:54
Lokalizacja: podlaskie

Post »

aniawoj pisze:Jaka jest odległość między tymi świerkami, bo na zdjęciu trudno ocenić?
Nie chciałabym wprowadzić w błąd , na moje oko 1 m tam nie ma, ale jutro przyjrzę się dokładniej i napiszę, żywopłot jest niedaleko :)
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

hmm... taki nieformowany to faktycznie nie wygląda za ciekawie :?
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Na moje oko drzewka użyte do stworzenia "żywopłotu" który pokazała Eusie nie mają więcej niż 9-10 lat. Trudno jest policzyć platformy, ale drzewka mają ok tyle lat ile napisałem.
Co do wyglądu tego "żywopłotu". Cóż o gustach się nie dyskutuje, każdy lubi coś innego. Są indywidualiści, którzy nie chcą jak większość wybierać tui tylko pokazać coś całkiem nowego.
Eusie55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lis 2007, o 16:54
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Przepraszam, że trochę długo trwało, ale "coś mi łupie w kręgosłupie " :D , wiec dopiero teraz byłam na działkach i rozmawialam z włascicielką świerkowego żywopłotu z foto. Ma mniej wiecej do 20 lat - ten żywopłot. Cięty jest z góry co roku, od momentu, gdy osiagnął ok.2 m.wys. Boki od ulicy nie przycinane, a od działki wycięte dolne gałązki, bo przeszkadzały w koszeniu i przycinane wystające nadmiernie. W tym roku jeszcze nie skracany. Posadzony był co 60 cm. Kilka drzewk wypadło, wiec miejscami jest rzadziej. No, cóż, na pewno jest praktyczny:))) Mało wymagajacy :)
Eusie55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lis 2007, o 16:54
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Aha, zapomniałam dodać, że jakiś szkodnik lubi ten świerk :D i powstałe na skutek tego galasy własciciele wycinają
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

świerkowy żywopłot

Post »

można robić żywopłot świerkowy ale jest to dość pracochłonne jeśli formowany
tak więc;
żywopłot cięty - sadzi się wtedy 3 - 4 rośliny na metr bieżący - i zaczyna sie przycinanie w tzw. trapez już w trzecim roku po posadzeniu;
tylko wtedy ma sens taki formowany żywopłot, pierwsze zaniedbania są nie odrobienia w latach następnych;

jeśli chcemy w formie nie ciętej , naturalnej to zdecydownie rzadziej nawet do 2 metrów, dzięki temu , gałęzie nie będą się szybko ogałacać od dołu;

ale w takim przypadku jest lepszy świerki serbski, który jest wąski do 3 m i nie gubi gałęzi
Magdam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 kwie 2008, o 20:12
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Witam,
pozwólcie, że się wtrącę jokaer ma racje :P Żywopłot ze świerka może być równie piękny, a świerk wbrew pozorom świetnie znosi cięcie. Może być doskonałą alternatywą dla żywotników więc do dzieła :!:
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Te "robale" co zjadają świerki to ochojniki, niestety zalęgły sie trochę u mnie, a ogrodnik mnie zmartwił, bo twierdzi,że gdy mieszkam blisko lasu to mszyce przylecą i zalęgną się znowu mimo moich oprysków bo lasy państwowe oszczędzają i nie robią oprysków. Prawda to ? Może ktoś coś wie na ten temat ot, tak, przy okazji...
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Świer Pospolity na żywopłot

Post »

chciałbym zakupić świerki na żywopłot i nie wiem co wy o tym sądzicie .Moje pytanie to w jakiej odległości sadzić od siebie ,dawać korę ? i czy to się opłaca ?
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Świerk pospolity jest świetny na formowane żywopłoty !! Sadzić można w dwóch rzędach co 40-50 cm i ciąć tak jak każdy inny żywopłot.
Oczywiście świerk pospolity ma swoje wymagania i źle rośnie na terenach suchych, z niską wilgotnością powietrza. Jest wtedy podatny na działanie szkodników.
Kształt trapezu jest najlepszy, a optymalna orientacja, z północy na południe.

Jeśli stanowisko jest nieodpowiednie, można zastosować świerk serbski, który jest mniej wrażliwy na niedobory wody. Świerk serbski jest też węższy i wymaga nieco mnej cięcia. Ma za to wadę, gdyż nie daje jednolitego koloru - świerk pospolity ma bardziej wyrównany kolor i stanowi lepsze tło dla roślin.
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”