Przydomowa hodowla kur cz.1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Kury w ogrodzie - gatunki

Post »

Jak były mrozy w ogóle nie znosiły dzisiaj zebrałam 7 szt,ale musze powiedzieć że mam5 starych kur i 5 zeszłorocznych.Stare juz tak nie niosą .Ale i tak rodzinie i przyjaciół obdzielam,bo nawet 5 dziennie to jest 35 szt na tydzień :D jeśli chodzi o koguta to można go nie miec w ogóle,on to głownie potrzebny jest jak chciałbyś dochować sie własnych piskląt.Ja mam zwykłe kury nioski,ale tez są śliczne.Na wybiegu mają 3 takie domki,w tym jeden jest taki troche wiekszy ,,,,zeby w razie deszczu miały sie gdzie schować.I jeszcze jedno kury lubią kapać sie w piachu.Zreszta jak je wypuścisz na sad ,szybko zrobi sie tam sama ziemia,dlatego dobrze jednak wyznaczyć im konkretny teren żeby od małego były tego nauczone ,a nie rozłaziły się wszędzie.U mnie bardzo pomocny jest pies w szybkim przechodzeniu z wybiegu do kurnika.Ale jeżeli masz taka możliwość połączenia kurnika z wybiegiem ,to kury same na noc wchodzą do kurnika.U mnie stoja wszystkie pod furtką ,mówiąc chcemy do domu.Jak kury podrosna trzeba przycinac im skrzydła,bo to w końcu ptaki,i przefruwaja przez ogrodzenie.Jajka u mnie zaczeły znosić bardzo szybko,z tego co pamietam to pook 3 misiacach życia,chociaż gospodynie na wsi twierdziły że po pół roku,ale zaobserwowałam że jak sie o nie bardzo dba ,(kury non stop jedzą) to szybciej znosza.U mnie jedzenie i wodę mają non stop,trawę im ścinam ,bo tam gdzie chodza juz niestety nie ma.Piękny widok zaloty koguta do kury,co ciekawe ,starych nie rusza :;230
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kury w ogrodzie - gatunki

Post »

Odnośnie jedzenia,aktrakcji dla kur to ktoś na forum pisał że dobrze jest gdy na ich wybiegu rosną leszczyny.Jakiś szkodnik który wyjada orzeszki ma swoje larwy w ziemi i wtedy kury je wyjadają.
Zuraw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 mar 2012, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kury w ogrodzie - gatunki

Post »

Reniak pisze:bo nawet 5 dziennie to jest 35 szt na tydzień :D
ja jem 3 jajka dziennie, żona z 1, 2, synek też niedługo więc zapotrzebowanie jest :)
Reniak pisze:jeśli chodzi o koguta to można go nie miec w ogóle
a kto będzie bronił kur? :)
Reniak pisze:Zreszta jak je wypuścisz na sad ,szybko zrobi sie tam sama ziemia
no coś Ty?? 10 kur zaora taki areał??
Reniak pisze:Jak kury podrosna trzeba przycinac im skrzydła
znaczy pióra a nie skrzydła mam nadzieję...
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Kury w ogrodzie - gatunki

Post »

:;230 no pióra na skrzydłach.

-- Pn 26 mar 2012 21:40 --

Tak kury zaoraja ten areał.Moje pierwsze kury miały takiego koguta że jak tylko ktoś wchodził i odwrocił się do niego tyłem to skakał i atakował,niebezpieczny był ,co by ktoś nie myślał. :D

Zapomniałam ,w kurniku oczywiście wszędzie jest słoma na ziemi,i mimo wyznaczonych grzęd same wybrały sobie gdzie siedzą.Teraz planuję kupić im ostropest,ponieważ kury najczęściej chorują ,no a potem zdychają na stłuszczenie wątroby,a skoro ostropest jest na wątrobę,to mogą ją chyba jeść i kury?
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Mała, przydomowa hodowla kur

Post »

Rzeczywiście odchody drzewek nie spaliły ale owoców i tak nie ma żadnych bo majowy przymrozek zniszczył wszystko. Ponieważ na owoce chyba nie ma szans bo robi się zastoisko mrozowe poszerzyłam moją hodowlę o nowe kury, króliki, perliczki i dwie gąski, które dostałam od znajomego. Dla takiej gromady trzeba było zrobić nowy kurnik. Mają komfort lepszy ode mnie.
Barbara
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Mała, przydomowa hodowla kur

Post »

Moja kura liliputka, która wysiedziała 2 kurczaki w maju od tygodnia siedzi na 4 jajkach. Czy to normalne? Muszę przyznać, że liliputki są bardzo wdzięcznymi kurkami. Znoszą jajka, wysiadują małe, są ładne i cały czas trzymają w grupie.
bozena76
50p
50p
Posty: 58
Od: 6 wrz 2012, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mała, przydomowa hodowla kur

Post »

Nikt tutaj nie zagląda :( ,szkoda myślę ze też ciekawy wątek.Basia2000 a jak tam Twoje liliputy, wyszło coś z jajek?
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mała, przydomowa hodowla kur

Post »

Barbara2000 pisze:Moja kura liliputka, która wysiedziała 2 kurczaki w maju od tygodnia siedzi na 4 jajkach. Czy to normalne? Muszę przyznać, że liliputki są bardzo wdzięcznymi kurkami. Znoszą jajka, wysiadują małe, są ładne i cały czas trzymają w grupie.
Przydałyby się zdjęcia. Bardzo fajny wątek. Choć przydałoby się w nim więcej konkretnych informacji.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Mała, przydomowa hodowla kur

Post »

ja mam 6 kur na życzenie teściowej żeby dzieci miały swojskie jajka . Kurki mają swój kurnik pod gołębnikiem , ogrodzony wybieg. Zakupione zostały zwykłe nioski tuż przed zaczęciem okresu znoszenia jaj. I faktycznie 2-3 tygodnie po zakupie zaczęły pojawiać się w gniazdach jajeczka , bardzo często 6 szt. czyli produkcja szła pełną parą. Teściówka gotuje obierki po ziemniakach marchewkę dodaje śrutę i pełna szczęścia że ma co robić razem z teściem który i tak chodzi codziennie do swoich dzieci( gołębi) :)
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Mała, przydomowa hodowla kur

Post »

Niestety moje miniaturki jak nastały w grudniu mrozy wszystkie zdechły. W ciągu tygodnia po jednej wszystkie poszły. Nie wiem czy to wina mrozu, czy innej choroby ale nie została żadna. Z innych żadna nie padła. Strasznie mi ich szkoda. Na wiosnę jak tylko, któraś będzie kwoczyć to kupię jajka i podłożę. Nie będę kupowała kurcząt bo zauważyłam, że kury się ze sobą nie integrują. Te liliputki, które były od innego hodowcy zawsze trzymały się na uboczu. Jak się wylęgną, to naturalnie wejdą do stada.
Barbara
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Mała, przydomowa hodowla kur

Post »

moje przetrwały mrozy ale kurnik mam ocieplony oprócz tego wejście do kurnika z wybiegu normalnie zamykane kratką było dodatkowo uszczelnione workiem ze słomą.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Kury w ogrodzie - gatunki

Post »

Ja swoją powiększam ale tylko w przypadku gdy swoje, ubiegłoroczne i 2-u latki będą kwoczyć. Mam niedaleko na giełdę zwierząt gdzie kupowałam kury ale zauważyłam, że kury z różnych hodowli się nie lubią a poza tym trochę większe kosztują 20-25 zł. Na giełdzie kupię jajka miniaturek, bo te mi tej zimy padły a są urocze. Kurnik mam nowy, ogrodzony wybieg ok. 400 m2 nad całym ogrodzeniem siatka,ponieważ mieszkam koło lasu i moje kurki wypatrzył jastrząb. Jak nie miałam siatki przylatywał codziennie jak na stołówkę. W ubiegłym roku zadziobał chyba 7 kur. W tym roku jak tylko kura wyszła za siatkę już było po niej.
Barbara
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mała, przydomowa hodowla kur

Post »

Barbara2000 pisze:Na wiosnę jak tylko, któraś będzie kwoczyć to kupię jajka i podłożę. Nie będę kupowała kurcząt
O jakich jajkach piszesz ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”