Podłoże do różaneczników i azali

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

karotka1 pisze:Ja też myślę o upraw rododendronów...Tylko już wiem, że moja ziemia jest nieodpowiednia. Czy można nawieźć ziemi z lasu?
No chyba żartujesz z tym pytaniem?
Przydałoby się trochę szacunku dla tych resztek przyrody, które jeszcze mamy.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

karotka1..., można przygotować samemu podłoże pd Rh bez niszczenia runa leśnego ;) Wystarczy poczytać i będziesz wszystko wiedziała.
O-Connor
50p
50p
Posty: 70
Od: 25 kwie 2009, o 20:46

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Poza tym można się narazić na karę za wywożenie ściółki z lasu.
Ja co prawda pozyskiwałem ściółkę w borze sosnowym, będąc jednak świadomym konsekwencji (tych ekologicznych) mojego działania zbierałem ją po " garstce" by nie powodować zbyt dużych ubytków w runie leśnym na jednym obszarze. Zabiera to więcej czasu, ale sumienie czyściejsze. :)
" To nie Ziemia należy do nas, tylko my do niej"
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

O-Connor pisze:Poza tym można się narazić na karę za wywożenie ściółki z lasu.
A żeby tego uniknąć, to przecież można odwiedzić tartak ;) Wtedy będziemy mieli czyste sumienie, czyż nie :D

Ja nie mam tego problemu, aby latać po dużym lecie (których pilnują leśnicy). Nie daleko mnie są dwa małe laski i stamtąd biorę (jak mi oczywiście potrzeba) igliwie itd
Czasami , podczas wycinki drzew wzdłuż drogi, firmy zajmujące się tym rozdrabniają grube gałęzie , które zostawiają w jednym miejscu, niedaleko drogi. Po przekompostowaniu jest to idealna ściółka pod nasze rośliny ;)
perelka123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 lis 2011, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Nie podlewam moich Rh niczym specjalnym. 2 razy do roku ukiszonymi pokrzywami, a poza tym rośnie obok iglaków i kwitnie przepięknie
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

To może pokażesz nam te swoje piękności ?;)
A jakie masz podłoże ?
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

W żadnym wypadku nie sadź w ogrodzie klonu,gdy chcesz pod tym drzewem sadzić jakieś rośliny.Chyba że chodzi o klon palmowy.Mam klon zwykły przy ogrodzeniu więc wiem co to znaczy.Nie ma nic gorszego,w obrębie dobrych kilku m nic nie rośnie.Pod nim tylko zbita darń,przerośnięta drobnymi korzeniami.
Podam tu pod jakimi drzewami można sadzić rośliny a pod jakimi jest to nie wskazane.

Drzewa pod którymi można sadzić rośliny ozdobne.

Ambrowiec
Jabłoń /odmiany ozdobne i owocowe/
Grusza /odmiany ozdobne i owocowe/
Jarząb
Kasztan jadalny
Świdośliwa
Złotokap
Glediczja
Sosna
Wiśnia /odmiany ozdobne i owocowe/
Śliwa
Głóg
Dąb szypółkowy
Jodła

Mało przyjazne dla innych roślin

Klon
Brzoza
Świerk
Skrzydłorzech
Kasztanowiec
Buk
Wierzba płacząca Pendula
Orzech włoski
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, mianowicie byłem w Obi i ... kupiłem tam azalię japońską. :? Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się kupić roślinki w markecie, no ale co tam - spróbuję. :D
Jako podłoże chcę wymieszać torf kwaśny, kilkuletnie igliwie z sosny i trochę kompostu. Podpowiedzcie mi czy może lepiej kupić specjalną ziemię do rh (tak piszą na opakowaniu). Dobrze kombinuję czy coś trzeba poprawić?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

gleameil sama zrób mieszankę
Ale musisz sprawdzić korzenie przed posadzeniem, najczęściej bryła jest bardzo zbita i grozi uschnięciem. Warto ją ponacinać, albo chociaż rozluźnić, ale teraz jest chyba trochę za wcześnie
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Mam w zapasie trochę uniwersalnej mieszanki kompostowej. Może by tak użyć tej ziemi i dosypać jej zakwaszającego nawozu do roślin kwasolubnych (na opakowaniu producent podaje, że przeznaczony jest głównie do iglaków, borówek i właśnie różaneczników - cena 16zł za pudełko 1,2kg). Do tego myślałem, żeby dorzucić jeszcze igliwia ... i według mnie podłoże będzie dobre. Może ktoś mnie utwierdzi w tym moim rozumowaniu... :?
A tak przy okazji, dziś chwilę pospacerowałem po niewielkim centrum ogrodniczym przy jednym z marketów. Co mi się rzuciło w oczy, to bardzo wysokie ceny! :shock: Na przykład 80l kory - 15zł, 20l ziemi do rododendronów - 8zł, malutkie thuje smaragd - 14zł. Jeszcze jesienią ceny były znacznie niższe.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

sorki bo ty chłopak jesteś :D
A pomysł z nawozem jest bardzo zły. Jeśli nie masz kwaśnego torfu a masz kogoś znajomego z laskiem sosnowym to weź spod tych sosen trochę darni z opadłymi igłami i do tego trochę swojego kompostu tak mw 70%:30%. Dobrze by było zbadać pH kompostu. A nowo posadzonej rośliny nie dawaj w tym roku żadnego nawozu. Ona jest wystarczająco nafaszerowana przez producenta
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

monika pisze:sorki bo ty chłopak jesteś :D
Nooo ... pewnie, że chłopak. ;:138 Raz ja piszę, innym razem żonka. Stąd jest am/em. :D
Wiem, że nie sypiemy nawozów w roku, w którym posadziliśmy roślinę. Jednak producent napisał, żeby sypnąć tego nawozu do ziemi, pod korzeń.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

jeśli nawóz już masz to pewnie przeczytałeś skład. Chcesz dodać siarczan amonu do ziemi, której pH nie znasz to po pierwsze - wiesz co się stanie jak posadzisz roślinę kiedy pH bedzie wysokie? a po drugie w jakim celu? Pytanie jest do Ciebie nie do producenta :D więc spróbuj odpowiedzieć

Jak zwykle zachęcam każdego do przeczytania http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=21683

już pomijam fakt, że 5 kg siarczanu amonu kosztuje ok 10 zł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”