Róże w donicach

_Magdusia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 mar 2012, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: róża w donicy - balkon

Post »

kupiłam 2 sadzonki - na dwie donice
jedna to sadzonka pudełkowa w kolorze : http://www.oczarjk.pl/zdjecia_roze/roza ... _sky02.jpg
odmiana wielkokwiatowa
do tego białą wielkokwiatową z kwiatami o podobnym kształcie :)
dokupiłam do tego substral - ziemia do róż http://www.substral.pl/index.php?site=1 ... &pg_id=159

oraz odżywkę w żelu do kwiatów kwitnących - http://www.agrecol.pl/108-rosliny-balko ... kwitnacych
(wybrałam tę, bo gdzies na forum wyczytalam ze to najlepsze do roz :) )

będę sadzic w poniedziałek albo wtorek - wymoczę pierw, usypię ziemię zeby luźno włożyć korzenie - bulwa 3-4cm pod ziemią -usypywać kopczyk czy już nie ma to sensu?
mój taras ma połozenie południowo zachodnie :) - słoneczko w oknach (mieszkanie jednostronne) od rana :)
wiem ze na poczatku z odzywką - z połową dawki - raz na tydzien. ale co, codziennie je podlewac? jak często je podlewać?
i prozaiczne pytanie: jak radzic sobie z podlewaniem podczas wyjazdów? :) ile dni moze sie "przesuszyc" a moze mozna sobie z tym jakos inaczej poradzic samemu - nie koniecznie z pomoca sąsiedzką? :)
Awatar użytkownika
Jule
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7114
Od: 10 kwie 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DSlask 7a

Re: Róże w donicach

Post »

Moje Pastelle po zimie :shock:

Dzisiaj przycielam, wyciagnelam ze styropianu i przesunelam na taras.
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Róże w donicach

Post »

Julcia ,ja swoją jedyną w donicy Royal Bonicę właśnie dzisiaj wystawiłam ,tylko że jesienią wycięłam jej wszystkie liście i opryskałam miedzianem.Super mi przezimowała w wejściu do piwnicy,już drugą zimę.Jest cała zielona i ma maleńkie czerwone pączki.Twoje też bardzo ładnie przezimowały,nawet liści nie zgubiły.
_Magdusia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 mar 2012, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: róża w donicy - balkon

Post »

jeszcze jedno pytanie; co zrobić z tym pakuneczkiem - z jego zawartością - po wyjęciu z niego korzeni? zmieszać z ziemią czy wywalić? :)
chodzi o to zawiniątko "z czegoś" w co otulone są korzenie sadzonki :)
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: róża w donicy - balkon

Post »

Jak to jest ziemia, to wrzuć do dołka. Ale skoro piszesz, że to jakieś "coś', to wyrzuć.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: róża w donicy - balkon

Post »

Witaj Magdusiu,
ja też posadziłam na balkonie takie roże z promocji. Pierwszy raz, więc ekspertem nie jestem. Do tej pory miałam róże miniaturki ale rożnie reagowały na mój zachodni balkon. Poza tym te sztorby są tańsze niż miniaturki i mam nadzieję trochę solidniejsze.

A propos Twoich pytań - jeśli pojemnik będzie spory to i kilka dni bez podlewania powinny wytrzymać. Ja obecnie jestem na etapie "hydro-modernizacji" mojego balkonu. Zdarza mi się wyjeżdżać i za każdym razem muszę się nieźle nakombinować, by zapewnić moim roślinom odpowiednią opiekę. A zatem, to co możesz zrobić, by w miarę niskim kosztem ograniczyć podlewanie to:
1. Zapewnić doniczce spodek. Zawsze to jakiś zapas wody.
2. Przed posadzeniem roślin kupić hydrożel i wymieszać go z ziemią w okolicy korzenia. Hydrożel do kupienia na allegro np. Podobno magazynuje wodę i uwalnia ją jak ziemia się przesusza. Właśnie czekam na przesyłkę i w tym roku po raz pierwszy go zastosuję.
3. Zaopatrzyć się np w aqua globes - to takie kule, co same nawadniają. W leroy merlin są takie dziubki (3 szt. za 9 zł, czy cos koło tego), które nakłada się na butelkę i wkłada do ziemi. Ma to spowodować stopniowe dozowanie wody. Produkt mocno średni, ale może ja coś źle robię. Lepszym rozwiązaniem są ceramiczne dozowniki wody tez do kupienia w LM (2 szt. za 10 zł). Dozownik wkładasz do ziemi a końcówkę na przewodzie pobierającym wodę do pojemnika z wodą. To nawet działa, choć czasem się zapycha.

Odnośnie do paprochów wokół korzeni to ja to wyrzuciłam, jakieś takie podejrzane to było.

Trochę się rozpisałam, ale mam nadzieję, że pomogłam.
Awatar użytkownika
Igor _ 89
500p
500p
Posty: 893
Od: 17 lip 2011, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Róże w donicach

Post »

:wit czy róże: Comte de Chambord i PianoŸ mogę hodować w donicy ?:)
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Róże w donicach

Post »

Igor przy tych różach nie pisze że mogą rosnąć w donicach .Ale jeśli musisz ,to pewnie jest kwestia wielkości donicy.Tylko kto da radę nią manewrować.
Awatar użytkownika
Jule
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7114
Od: 10 kwie 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DSlask 7a

Re: Róże w donicach

Post »

Alu ja Pastelli nie obrywalam, bo jednak donice stoja na zewnatrz i wydawalo mi sie, ze przez to jakos cieplej im powinno byc :wink: Ale pienna ktora trzymalam w gospodarczym oberwalam i prysnelam, bo ona mi chorowala i nie chcialam chorobska przechowywac.
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Róże w donicach

Post »

No i bardzo dobrze zrobiłaś,teraz na wiosnę przed rozwojem liści też możesz opryskać miedzianem.
Awatar użytkownika
Igor _ 89
500p
500p
Posty: 893
Od: 17 lip 2011, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Róże w donicach

Post »

:heja Dzięki Alicja za odp. No pożyjemy zobaczymy... A róże pienne można władować w donice? :)
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Róże w donicach

Post »

Igor _ 89 pisze:A róże pienne można władować w donice? :)
oczywiście :)
Pozdrowionka :)))
_Magdusia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 mar 2012, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: róża w donicy - balkon

Post »

dziś wstawiam róże do namaczania - 24h
jutro sadzenie
więc proszę o odpowiedź na dwa pytania:

1) kopczykować czy nie? będą stały na balkonie.
2) jak często podlewać te róże? po zasadzeniu wiem, że należy podlać obficie. a następne podlewania? ile razy w tygodniu? (wiem ze nie na liście) - i jak dużo?
Zablokowany

Wróć do „Róże”