Ziemia gliniasta - pytania,porady

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

Ziemia jest raczej brązowa. Wyrastały na niej bujne zielska. Duże grudy rozpadają się na mniejsze, ale po roztarciu staje się miałka. Ona mi wygląda na żyzną i urodzajną (zresztą rolnika polecił sąsiad :lol: ) Tylko martwi mnie to,że staje się twarda i trudno ją pielić. A ja do mocarnych kobitek nie należę :wink: chociaż jestem mocno zdeterminowana. A co tam; dodam trochę i torfu i zdobycznego obornika, musi coś wreszcie wyrosnąć :roll: :lol:
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

do rozplantowania ziemi uśmiechnij się do m,on na pewno ma siłłłłłłłłłłłłłłłłłły :tan :tan :tan .rozrzuć na jesień obornik ,trociny liście z kapusty i co tam masz .przekop to łopatą jak glebogryzarka i na wiosnę miodzik
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Gleba jak ją ożywić,wzbogacić,użyźnić

Post »

Pod lotniskiem Bemowo jest prawie sam piasek. który wysycha błyskawicznie. Już po jednym dniu bez deszczu jest tam jak "wiór", i rosną tam mi. ziemniaki, które są w stanie to wytrzymać, ale też bardziej wrażliwe dynie. Na drugiej połowie działki w niewielkiej odległości jest gleba gliniasta, bardziej zasobna w minerały i próchnicę, a tam mam przede wszystkim pomidory i kwiaty. Jedno i drugie można poprawiać dodając obornik albo kompost.
pozdrawiam, Gunnar
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gleba

Post »

lepszy jest kompost ale dojrzały
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Gleba

Post »

Taka gleba też ma swoje plusy, bo niektóre rośliny lubią piasek , a inne glinę, oraz możesz nawet pomieszać piasek z gliną i otrzymasz trzecią mieszankę gleby.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Gleba

Post »

Chyba ta "trzecia mieszanka" już jest gdzieś po środku, a nie pamiętam, co tam rośnie, chyba same chwasty.
pozdrawiam, Gunnar
Patronka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 wrz 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gleba jak ją ożywić,wzbogacić,użyźnić

Post »

Witam :-)
Jakie macie sposoby na użyźnienie gleby?
Słyszałam, że dobrym rozwiązaniem jest 20cm warstwa obornika + trociny i przykrycie tego ziemią.
W moim ogródku ziemia jest raczej gliniasta, ale sucha i twarda.
Proszę o jakieś wskazówki ;-)
Pozdrawiam.
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Użyźnianie gleby - sposoby

Post »

Witam,
Glebę gliniastą należy przede wszystkim przekopać za pomocą wideł na głębokość conajmniej 20 cm. Następnie należy poprawić jej strukturę oraz użyźnić dodając piasek i obornik wymieszany w proporcji 1:2. Taką mieszankę należy wyłożyć na powierzchni przekopanej gleby warstwą 10 cm - następnie wymieszać z gruntem do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeżeli użyźniamy glebę jesienią obornik będzie jnajlepszy do jej uzupełnienia, jednak na wiosnę lepiej będzie użyć kompostu (wiele roślin źle rośnie na glebie świeżo nawiezionej obornikiem).
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
halys
200p
200p
Posty: 203
Od: 5 wrz 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re:

Post »

lila31 pisze:Asiu czy Ty masz rzeczywiście glinę, czy gliniastą glebę?
Ja mam gliniastą glebę, nawet z domieszką iłu.
Gdy jest susza, to tylko kilof jest w stanie ją ruszyć. :evil:
Mam to samo, z tym, że po kilku dniach upałów, to nawet kilof nie ruszy :x , a po deszczach motykę wyjmuję oblepioną trudnym do odczepienia się błotem. Wody gruntowe są nisko, około 0,5 - 1m.
W ubiegłym roku wzięłam się za przekopywanie - otóż wbiłam się na 1 sztych, ziemię odwróciłam, rozdrabniałam rękami (ile rękawic przy tym zdarłam...), dodałam 1 dobrą łopatę piasku, tyleż samo torfu wymieszanego z ziemią kwiatową, jeszcze odrobinę popiołu z drewna po ogrzewaniu domu w zimie, a gdzieniegdzie wióry z drewna (ale nie za dużo, bo chyba zakwaszają podłoże). W ten sposób przerobiłam około 15m2.
Warto było bo ziemia zrobiła się super, ale na większy obszar, to chyba szkoda rąk.
Wszystko zaczęło się od tego, że maliny rosły mi bardzo marnie (potem doczytałam, że nie lubią takich gleb) i prawie nie owocowały. Kupiłam na jesień nowe sadzonki, wkopałam, dookoła osypałam ziemią i na wiosnę przykryję to czarną agrowłókniną, tak by wystawały tylko sadzonki. Tak samo zrobię na wiosnę (może już za kilka dni) z porzeczkami, borówkami i jeżynami. Może coś z tego będzie?
A najlepsze jest to, że pisze w dokumentacji, że to II klasa gruntu. :D
Życie, Ty wariacie...
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Re: Ciężka glina - pomocy! (gliniasta ziemia)

Post »

Taką glinę to najlepiej przekopać na tzw. podwójną głębokość. I mieszać z kompostem, gruboziarnistym piachem, żeby rozluźniać jej strukturę. Siać zielony nawóz. I ściółkować, żeby się skorupa nie robiła. Albo zostawiać na zimę w ostrej skibie, żeby ją mróz porozbijał. Po kilku latach ciężkiej pracy przynosi to naprawdę dobre efekty ? na części działki nadal mogę uprawiać garncarstwo zamiast roślin, ale tzw. większa połowa :wink: ma już naprawdę bardzo przyzwoitą glebę. Wytrwałości i siły życzę :D
pozdrawiam
Aneta
gilgall
100p
100p
Posty: 120
Od: 4 lip 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska okolice Tarnowa

Re: Ciężka glina - pomocy! (gliniasta ziemia)

Post »

Też mam glinę: w części ziemi z domieszką iłów, w części jest aż czerwona, można cegielnię otworzyć. Po kilku latach walki (chyba z 7 lat), przekopywania, rozkopywania, spulchniania itp. wynalazłam sposób w miarę najmniej pracochłonny: rozrzucam warstwę kompostu i dopiero tam sadzę (sieję) warzywa. Gdy brakuje kompostu daję tylko w rządki. Wcześniejsze przekopywanie z ziemią (rodzimym gruntem) nic nie dawało, na wiosnę albo się tonęło i zapadało po kolana, albo trzeba by używać kilofa. Po pewnym czasie ta warstwa kompostu też robi się klejąca, ale przynajmniej da się w tym plewić...
niuska8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 mar 2012, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gleba jak ją ożywić,wzbogacić,użyźnić?

Post »

Witam
Na moim podwórku jest ogródek niestety ziemia jest ubita. Od jakiś 15 lat nic tam nie rosło. Co zrobić żeby ziemia znów "ożyła"? Czy wystarczy samo przekopanie i nawiezienie?
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ubita gleba

Post »

W tej ziemi to co jest? Kamyczki, żwirek, glina /inne cuda?
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”