Wierzba - ukorzenianie,szczepienie

Drzewa ozdobne
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Wierzba - ukorzenianie,szczepienie

Post »

Cześć,
mam pytanie - jak w temacie postu.
Zasadniczo wiem, jak się ukorzenia wierzby, ale już kilka razy próbowałąm z Hakuro-Nishiki (tzn. tą japońską, różową) i nie przyjęła mi się.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Czy komuś sięukorzeniła i rośnie?

Bo znowu wysępiłam gałązki i próbuję po raz kolejny... :oops:
Awatar użytkownika
stokrotka12311
500p
500p
Posty: 800
Od: 18 gru 2006, o 00:43

Post »

Owszem uda się , tylko trochę już jest za póżno, bo
najlepiej ją ukorzeniać w lutym /jak jeszcze śpi :D /.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: CZy ktoś ukorzenił Hakuro-Nishiki?

Post »

Owszem ukorzeniłem, ściętą gałązkę do flakonu z wodą. . . parę tygodni . . . długaśne korzonki gotowe. . . hop do lekkiej ziemi i kolejna wierzba. . . podobnie z mandżurską itp. . .

P.S.
ten sposób rozmnażania polecam również na derenie, rozmnożyłem sobie tak Flaviramea
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

A mi zawsze usychała... :cry: , może ręki nie mam do tego... :cry:
Ale spróbuję jeszcze raz :lol: ,
Dzięki!
K.
Santomini
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 2 lut 2008, o 11:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

stokrotka12311 pisze:Owszem uda się , tylko trochę już jest za póżno, bo
najlepiej ją ukorzeniać w lutym /jak jeszcze śpi :D /.
Nie zgadzam się. Ja zawsze ukorzeniałem w obojętnym terminie (robiliśmy to przemysłowo). Mała (max. 10 cm.)niezdrewniała sadzonka, do ukorzeniacza B52 i do wilgotnej ziemi. Dobre podłoże- lekkie i zasobne w pokarm, 2-3 tygodnie i sadzonka ukorzeniona. Oczywiście odpowiednio wysoka wilgotność.

80-90% ukorzenionych.
Pozdrawiam.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Generalnie wierzby bardzo łatwo się ukorzeniają, kiedyś ukorzeniłem purpurową ze ściętych gałązek wetkniętych "na chama" w gliniastą ziemię, żadnych ukorzeniaczy, miejsce bardzo słoneczne przyjęła się ponad połowa. :)

A wierzba płącząca to się nawet z dość dużych konarów wetkniętych w ziemię ukorzenia.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ukorzenianie wierzby moim zdaniem udaje się o każdej porze roku.
Woda,woda i woda ... to ona decyduje głównie o powodzeniu.
Nawet bez ukorzeniacza .
:D :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Mogę tylko potwierdzić wcześniejsze wypowiedzi: gałązka do wody i puści korzenie.
A potem podlewać.
Moja ukorzeniana z 8 lat temu jest teraz 1,5 metrowym krzaczkiem.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Jarek_74
50p
50p
Posty: 82
Od: 12 sty 2007, o 15:13
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Post »

Moje zeszłoroczne sadzonki przetwały zimę w gruncie i puściły listki zobaczymy co dalej
Maciej Gurczyński
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 wrz 2008, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Jak zaszczepić wierzbę HARUKO na podkładce wierzby zwykł.?

Post »

Mam ogromną prośbę. Już od dwóch lat posiadam wspaniały żywopłot z wierzb Haruko. Słyszałem, że można ją zaszczepić na podkładce z wierzby zwykłej, aby otrzymać formę kulistą na pniu. W tym celu ukorzeniłem już kilka podkładek o średnicy ok. 05-08 cm. Bardzo proszę o radę - Czy takie szczepienie jest w ogóle możliwe ? i w jakich terminach i jaką metodą tą operację przeprowadzić ?
Z góry dziękuję za rady i ewentualną wymianę doświadczeń w tym zakresie
Maciek Gurczyński :roll:
rafgar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 mar 2009, o 19:54
Lokalizacja: Beskid Makowski

Post »

Hej

Szczepienie tej wierzby to banał... ja po prostu ucinam wiosna (po stopnieniu śniegu) proste, dowolnej długości pędy wierzby nad rzeką, następnie zakładam ok 4 cm zrazy odmiany szczepionej. Albo przez stosowanie albo robię typową kożuchówkę jeśli zraz jest zbyt cienki. Następnie wiąże razem podkładki o tej samej długości, nakładam woreczek foliowy na górna część, lekko zraszam i całość do pojemnika z woda do ukorzenienia. Przetrzymuję tak zaszczepione wierzby do połowy maja w temp. ok 15 st (garaż z oknem). Do gruntu na rozsadnik wysadzam w maju. Można od razu na miejsce stałe chociaż w pierwszym roku wypuszcza tylko kilka pędów, które trzeba uszczykiwać żeby rozkrzewić głowę. Skuteczność 100% nawet jeśli zraz i podkładka nie do końca do siebie pasowały i tak się zrastają. Zauważyłem, że jeśli zrazy mają już pękające pąki to znacznie gorzej się przyjmują. Lepiej brać zrazy bez bazi. W sierpniu spróbuję jeszcze oczkowania. Chyba bardziej dla sportu:-)))

Pzdr
\
r.
Maciej Gurczyński
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 wrz 2008, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Szczepienia wierzb

Post »

Serdecznie dziękuję za rady, chociaż nie wszystko z nich zrozumiałem. Taką operację planuję przeprowadzić 1 raz i dlatego proszę o wytrozumiałość. Sutuację mam taką. Od miesiąca ukorzeniam (z powodzeniem) w doniczkach na działce pędy wierzby zwykłej o dł. 80 cm i średnicy 05-08 cm. Puszczają dużo pędów bocznych, które usuwam pozostawiając tylko pędy szczytowe. Jezeli wiec można liczyć na Pańską uprzejmość i wyrozumiałość i biorąc pod uwagę moją indolencje w tym temacie, bardzo proszę o dalszą pomoc i odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Kiedy mogę przystąpić do szczepienia (czy w tym roku, czy dopiero wiosną)?
2. Czy aby uzyskać koronę, na jednym pniu szczepić 1 lub kilka (np.w klin) zrazów?
3. Co to jest woda do ukorzeniania i czy można ją zrobić z proszkowego ukorzeniacza?
4. Czy dobrze zrozumiałem Pańską radę - można szczepić na nieukorzenionych pędach wczesną wiosną i potem dopiero to wszystko ukorzeniać w opisanych przez Pana warunkach?
5. Jakim warunkom powinien odpowiadać zraz do szczepienia (stopień zdrewnienia, ilość pąków, i czy przycinać mu końcówkę) przy metodzie poprzez stosowanie, lub w klin?
6. I najważniejsze kiedy (termin) w opisanej wyżej sytuacji dokonać szczepienia?

Z góry dziękuję za dalszą pomoc
Maciek Gurczyński Gdańsk
rafgar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 mar 2009, o 19:54
Lokalizacja: Beskid Makowski

Re: Szczepienia wierzb

Post »

1. Kiedy mogę przystąpić do szczepienia (czy w tym roku, czy dopiero wiosną)?

Wierzby szczepi się wczesną wiosną... ale w sierpniu spróbowałbym na tych ukorzenionych pozakładać oczka... w sieci sporo jest materiałow jak to sie robi. (lub nawet teraz uciąć jakis zdrewniały kawałek, oberwac liście i zaszczepić tradycyjnie)... zawsze można probowac... lub uciąc kilka nieukorzenionych i też zaszczepić i zostawić w domu do ewentualnego zrośnięcia...

2. Czy aby uzyskać koronę, na jednym pniu szczepić 1 lub kilka (np.w klin) zrazów?

Czasami robie kożuchowkę z dwoch stron pieńka... bedzie szybciej bardziej gęsta... chociaz z jednego zraza tez sie w drugim roku robi głowka całkiem całkiem...

3. Co to jest woda do ukorzeniania i czy można ją zrobić z proszkowego ukorzeniacza?

Nie ma żadnej wody do ukorzeniania... wierzba to chyba najłatwiejsza do ukorzenienia roslina... zwykła kranówa w pojemniku... po ok. tygodniu sa juz młode korzonki...

4. Czy dobrze zrozumiałem Pańską radę - można szczepić na nieukorzenionych pędach wczesną wiosną i potem dopiero to wszystko ukorzeniać w opisanych przez Pana warunkach?

Tak, dokładnie... świeżo ścięte pędy, szczepienie, do wody, ukorzenianie i wsadzenie do gruntu... ja tak robię i jest to nawet prostsze bo na podkładki ukorzenione ciężko zakładac zrazy w gruncie... trzeba owijać, żeby nie wyschły... mogą trafić się mrozy, itp.


5. Jakim warunkom powinien odpowiadać zraz do szczepienia (stopień zdrewnienia, ilość pąków, i czy przycinać mu końcówkę) przy metodzie poprzez stosowanie, lub w klin?

Zrazy pobieram przy cięciu wierzby... ok. 4-5 cm kawałki najlepiej jednorocznych gałązek o średnicy ok. 1 cm... nigdy nie zakładam zrazów szczytowych...

6. I najważniejsze kiedy (termin) w opisanej wyżej sytuacji dokonać szczepienia?

Ja szczepię w marcu...


POzdrawiam i służę pomocą

r.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”