Żywotnik (Tuja) - kwiatostany,owocniki, szyszki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Kachna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sie 2007, o 12:44
Lokalizacja: Jaworzno

Post »

Dziekuje za podpowiedzi, zaczełam obrywac szyszki, ale faktycznie duzo trzeba na to czasu.
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Witajcie. A ja korzystając z okazji chciałbym zapytać o rozmnożenie tui. Moja mama nazbierała z końcem października lub w listopadzie nasionka tui, które- jak powiedziała, zerwała z dwóch krzewów tui, jednego dużego, drugiego małego. Teraz te nasionka są przesuszone bo leżały w domu na papierku. Czy możecie poradzić mi w jaki spsób teraz te nasionka wysiać? Czy grudzień to odpowiedni moment? Prosze o porady. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Nasiona żywotników najlepiej wysiewać do ciepłej ziemi, wymagają one 30-40 dni stratyfikacji. W przypadku siewu małej ilości nasion można je wysiać do pojemnika na oknie należy jednak pamietać o stratyfikacji nasion bo inaczej będą one przelewgiwać.

Odnośnie szyszek na żywotnikach to wiele odmian jest już bardzo starych (senilnych) a rozmnażanie wegetatywne wiernie oddaje cechy okazu metecznego, w tym kwitnienie i owocowanie.
Czasami odmianę odmładza sie w kulturach tkankowych (in vitro) na potrzeby zakładania mateczników ale juwenalność (młodocianość) klonów nie trwa długo i jest dość kosztowna w uzyskaniu.
Celem każdej rośliny jest zakwitnąć i wydać nasiona a nie zdobić nasze ogrody i działki; taka jest naturalna kolej rzeczy.

pozdrawiam Paweł
ogrodnik64
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 gru 2007, o 18:40
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Przyczyny owocowania thuji

Post »

Thuje owocują kiedy mają bardzo ekstremalne warunki
-zły odczyn podłoża lub zła jego jakość, bardzo polecam torf wysoki kwaśny o pH od 3,5 do 5,5
-brak wody ,zainstaluj nawadnianie,niestety podlewanie wężem ogrodowym niewiele daje.
-brak nawozów-rośliny należy nawozić od maja(nawozy letnie) do końca września(nawozy jesienne)
-nie bez znaczenia jest jakość nawozów,polecam substrala 100 dni do iglaków (niewolno przekraczać dawek nawozów nadmiar jest
bardziej szkodliwy niż niedobór)
- polecam odmianę thuja occ. Smaragd w dobrych warunkach nie owocuje i nie zmienia barwy na zimę
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Po przeglądnięciu tego tematu i pokrewnych nie znalazłem jednej informacji dotyczącej owocowania żywotników.Sadzonki pobieramy z dolnej "młodocianej" strefy rośliny.Łatwiej się ukorzeniają i znacznie póżniej zaczynają owocować.Pobrane z korony dodatkowo stymulowane niekorzystnymi warunkami bardzo szybko owocują.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
jerrog
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 kwie 2008, o 22:16

Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

mam 2.5 m tuje szmaragdową która mi zakwitła podobno te tuje nie kwitna

Obrazek
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tuja szmaragd pytanie

Post »

Owocują co by miały nie owocować tyle, że są to raczej małe szyszeczki i w małych ilościach, dlatego też nie wywołują one szpecącego wrażenia jak w przypadku innych tui.
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ufff, to i mi ulżyło, bo do tej pory zyłam w przekonaniu, ze szmaragdowe nie maja w ogóle szyszeczek i jak w tym roku je zobaczyłam to myślałam, że z nimi coś nie tak :oops: Właśnie miałamo to pytać, jerrog mnie uprzedził :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

A czy z tujami nie jest tak, że własnie kiedy jest coś nie tak one owocują? Czują się zagrożone i chcą przekazać swoje geny dalej? Wydaje mi się, że gdzieś kiedyś o tym czytałem...
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Posiadam około 30 tui szmaragd od 1,8 m do 4 m wysokości i nigdy nie spotkałem się z małymi szyszkami na szmaragdzie. Ale widać że jednak jest to możliwe. ;:111 ;:111 ;:111 ;:113
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

sobie okulary cza założyć lub z lupą chodzić :;230 A mówiąc poważnie, Grzegorzu, to ja też mam gdzieś koło 30 smaragdów i ostatnio (tydzień temu) je ciąłem i przez przypadek zobaczyłem szyszki!!! Trzeba się dobrze przyglądnąć tui żeby je znaleźć. Widziałem je już wcześniej kilka lat temu ale wtedy to były takie malizny, że lupa naprawdę była konieczna. :D
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Co może potwierdzać moją teorię ;)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Oczywiście, że Thuja occidentalis "Smaragd" ma szyszki (i nie są one wcale takie małe) jednak są one umiejscowione wewnątrz gałązek i nie rzucają się tak w oczy. Przyglądam się załączonemu zdjęciu i mam nieodparte wrażenie, że nie przedstawia ono tą odmianę. Wydaje mi się, że ma zbyt długie przyrost ( w Smaragd są one krótkie i dość charakterystyczne).
Tak wygląda gałązka tej tui u mnie - a może to ja nie posiadam żywopłotu ze Smaragdu? :?

Zdjęcia niedostępne
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”