Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

Witaj,
nie jestem może zbyt doświadczona w szkodnikach, czy chorobach storczyków, ale stawiam na przędziorki.

Na pewno ktoś inny, bardziej doświadczony Ci poradzi co robić.
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

Przędziorki, ewentualnie wciornastki. Prawie Ci zjadły te biedne storczyki- poczytaj o nich w necie i działaj! Powodzenia! ;:215

[A te ciemniejsze plamki- to może być wtórne zakażenie osłabionych przez szkodniki miejsc np. chorobą grzybową. Ale i tak najpierw musisz wybić robactwo.]
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
sergi1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lip 2011, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

Dzięki za rade ale to nie sa przedziorki, na storczykach nie ma ani jednego robaczka, robia sie tylko dziwne liscie.
Awatar użytkownika
gosienka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 cze 2011, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=45497" onclick="window.open(this.href);return false;
sergi1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lip 2011, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

Możliwe, że to wciornastki bo kolor i faktura liści się zgadza. Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Mogę użyć któregoś z tych preparatów gosienka ze strony, którą mi poleciłaś, nic się nie stanie kwiatom? Nie chcę, żeby mi się spaliły albo coś w tym rodzaju.
Awatar użytkownika
gosienka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 cze 2011, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

Nie pryskaj kwiatów tylko liście i korę, wtedy kwiatkom nic się nie stanie
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=45497" onclick="window.open(this.href);return false;
perla87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2012, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

moj storczyk pomocy

Post »

Witam!Mam storczyka 2 rok na poczatku wydawal sie zdrowy pieknie kwitl (2 miesiace) kwiatki opadly troche zmizernial myslalam ze kwiat "odpoczywa" po pol roku wypuscil 2 liscie i kilka korzeni ktore niestety obeschly.Niedawno zauwazylam ze liscie nie sa w najlepszej kondycji sa pomarszczone , ale wyrastaja korzenie i widac juz zalazek nowego listka .Wczoraj jak zwykle wstawilam go do wody (robie to co 14 dni na 2-3 godziny) i pod spodem lisci toz przy granicy z woda zauwazylam male robaczki szukalam cos na forum o tym ale nie przypominaja typowych szkodnikow storczyka sa malutkie i szybko sie porzuszaja koloru szarego/ srebrnego ale liscie nie maja plam ani nie zolkna.Chcialam je sprawdzic pod lupa jak na zlosc wszystkie sie pochowaly :P Teraz zauwazylam ze na korze sa jakies dziwne biale plamy moze to grzyb?Nie mam pojecia moze Wy mi pomorzecie jest dla mnie bardzo wazny mam do niego sentyment prosze o pomoc dodaje zdjecia Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: moj storczyk pomocy

Post »

Należałoby wyciągnąć go z doniczki, obejrzeć korzenie, poobcinać zgniłe/wyschnięte i wsadzić do nowej ziemi. A jeśli wszystkie korzenie są w tragicznym stanie to reanimacja.
Polecam :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=35814
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=8541
Do tego:
http://orchidarium.pl/rodzaje/index.html po prawej stornie wybrać Phalaenopsis
http://orchidarium.pl/uprawa/uprawa.htm
Czy te robaczki to nie aby skoczogonki?
Podlewanie raz na 14 dni to dość rzadko, do tego 2-3 godziny to dość sporo.
Zwykle podlewamy aż podłoże przeschnie (można zważyć doniczkę w dłoni + patrzeć na kolor korzeni- zielone= nie podlewać, srebrne= zbliża się podlewanie) poprzez zamaczanie doniczki na 15-góra 30 min...
No i jeszcze jeden ważny czynnik... Jaką wodą podlewasz? Czy aby nie zwykłą kranówką? Jeśli nie jest nawet przegotowana, no to mamy przyczynę tracenia turgoru przez liście...
Białe plamy na korze to może być osadzający się kamień= twarda woda z kranu
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
perla87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2012, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: moj storczyk pomocy

Post »

podlewam woda mineralna z dodatkiem nawozu bioflor (ekor ,taki czarny) nie wiem czy to wazne ale dosypalam ostatnio podloze do storczykow ze subsrtalu w ciagu 2 dni wyszly mu 2 korzonki.Rzeczywiscie korzenie w doniczce nie sa w najlepszej kondycji zostaje mi chyba jedynie reanimacja.Niestety nie wiem czy to skoczygonki postaram sie go przesadzic i poszukam jakiego specyfiku na te robale.jeśli chodzi o podlewanie mysle ze im starcza poniewaz zamaczam je wtedy gdy podloze robi sie suche a na dodatek zraszam je dodatkowo mgielka do storczykow z "zielonego domu"
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: moj storczyk pomocy

Post »

Woda mineralna całkowicie się nie nadaje.
Dlatego korzenie są w takiej kondycji- w uproszczeniu- są jakby "zatkane".
Lepsza byłaby kranówka przegotowana i odstana, albo destylka/ deszczówka, ewentualnie jeśli posiadasz akwarium (i nie używasz żadnej chemii), to też może być.
Jeśli to skoczogonki, to nie zagrażają życiu rośliny.
Mgiełka dla storczyków niepotrzebna, jako nawóz stosujemy specjalnie przeznaczony dla storczyków (np. substral).
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
maux
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 lut 2012, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: moj storczyk pomocy

Post »

Przede wszystkim nie podlewaj wodą mineralną, zbyt wysoka ilość minerałów, storczyk powinien mieć wyjałowioną wodę, przegotowaną lub chociaż odstaną. 14 dni pomiędzy podlewaniami? Wydaje mi się, że to zbyt duża przerwa. Też zależy to oczywiście od poziomu wilgotności powietrza w domu. Jeżeli to blok to podlewaj go co tydzień. Osobiście nie jestem zwolenniczką "namaczania" storczyków. No, może w zimie. Moje stoją ciągle w wodzie, nie dosłownie. Ok 1 cm doniczki licząc od spodu prawie zawsze jest w wodzie. Pod tym jeszcze żwirek ok 4 cm zalany wodą. Storczyk to nie kaktus. Źle mi rosły jak je rzadko podlewałam. Czasem je zraszam wodą, samą korę i korzenie powietrzne, uważam żeby woda nie dostała się do stożka wzrostu (tak wykończyłam jednego storczyka). Nawożę rzadko żeby nie zasolić i nie przedobrzyć.
kusmirka1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 mar 2012, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gorąca prośba o pomoc, biedny storczyk coś go wcina?

Post »

Witam. To mój pierwszy storczyk ale nie ostatni... Zamierzam kupić w najbliższym czasie kilka sztuk.
Tego pH dostałam w tamtym roku w lipcu na imieniny, jesienią nie miał już kwiatów zostały 2 uschnięte pędy, które obciełam nad ostatnim oczkiem od tego czasu ani raz nie zakwitł, wypuścił tylko tego jeden mały liść.
Kilka dni temu zauważyłam na moim kwiatuszku coś niepokojącego.
Na liściach pojawiło się kilka dziurek jedne mniej głębokie i bez koloru, a drugie głębsze i brązowe, na innym jeszcze liściu rozległa brązowa plama - czyżby został poparzony? Ten sam listek jest też dosyć pomarszczony. Czy to szkodnik? Czy tylko i wyłącznie moje błędy w uprawie?
Dodam, że storczyk stoi samotnie na parapecie od strony południowej, podlewam raz w tygodniu.

Obrazek

Korzenie chyba też nie są zbyt zdrowe?
Obrazek

Bardzo prosiłabym o pomoc, chciałabym go jeszcze uratować, by cieszył oko swoimi pączkami.
Pozdrawiam Ania.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Gorąca prośba o pomoc, biedny storczyk coś go wcina?

Post »

Chyba go za mocno przesuszyłaś w obawie przed zalaniem.
Plama na tym najbardziej pomarszczonym liściu wygląda na poparzenie słoneczne, nie wiem co to za plamy na tym najmłodszym :roll: myślę, że warto by go było przesadzić, wyciąć część całkiem suchych zniszczonych korzeni
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”