Nawożenie rzędowe

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

twoja wyobraźnia szwankuje :D forumowicz napisał bardzo czytelnie,
tu masz jakąś ściągę http://www.gapphotos.com/featuredetails ... ureref=325
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Świetna ilustracja, Moniko ;:63

Dodam jeszcze, że ja miałem poważne problemy z uprawa pomidorów dopóki nie przeszedłem na nawożenie rzędowe . Uprawiałem również w ten sposób wczesne ziemniaki- rewelacja.

Pozdrawiam
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

forumowicz zrozumiałam to tak że nawożenie rzędowe obornikiem jest lepsze od normalnego kiedy to obornik daję w każdą odłożoną (skibę -rząd) jak rolnik na polu i przysypuję następną itd .? przecież rzędy ogórka wyznaczam co 50 cm , więc tego obornika w nawożeniu rzędowym jest i tak mniej niż w tradycyjnej mojej metodzie, ponadto rozłożony jest równomiernie
Na czym polega lepszy wzrost roślin w nawożeniu rzędowym?
Pozdrawiam i miłego dnia życzę wszystkim forumowiczom
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

krystynac50 ja to rozumiem jak ideę. Przecież możesz wrzucać obornik/kompost itp/ w każdy rząd jakiej chcesz szerokości i jaką chcesz ilość obornika. Ta kobitka na zdjęciach daje obornik rząd za rzędem. W zasadzie wychodzi gruba warstwa obornika przykryta dokładnie ziemią

To jest też kwestia powierzchni. Zaorać możesz kawał ziemi, na małej powierzchni jest to niemożliwe.
A już nie wyobrażam sobie na małej powierzchni wyrzucenie na wierzch obornika w dużej ilości i przekopanie (i deptanie po tym :roll: ) Ja uważam, że to jest baaardzo dobry sposób porządnego i skutecznego nawiezienia.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Krystynac50

Tak jak Ty to piszesz to ja nawoziłem latami i w dodatku dawałem obornik co roku. A to miałem problemy z uprawą wielu warzyw do momentu kiedy zmieniłem sposób nawożenia. Ponieważ już nie mam siły tłumaczyć rzeczy oczywistych proponuję niech każdy zostanie przy swoim sposobie nawożenia.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dagmara
200p
200p
Posty: 222
Od: 24 mar 2010, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Na dno rowka wsypujesz obornik, kurzak lub kompost, zasypujesz rowek i na środku wzdłuż siejesz lub sadzisz ogórki .
A obornik przypadkiem nie powinien się rozłożyć przez zimę ?
Kurzeniec a raczej wydzielający się z niego amoniak może uszkodzić kiełki ogórków.
Gdy człowiek stawia sobie granice tego co zrobi, stawia sobie też granice tego co może zrobić .
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Przepraszam że drążę temat Na mojej małej działeczce 150m2 na warzywa , mogę zastosować taki sposób uprawy .
Czy w nawożeniu rzędowym chodzi o to że przy mniejszej ilości obornika można lepiej nawozić rośliny , bo wtedy grubsza warstwa nawozu jest tuż pod korzeniem głównym , natomiast boczne korzonki szukając pokarmu lepiej rozrastają się na boki ?
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Tak w ogóle to rozróżnić można kilka rodzajów nawożenia obornikiem:
- rzutowe
- rzędowe
- pasowe
- rzędowo-pasowe
a w przypadku roślin takich jak ziemniak nawożenie rzędowe można podzielić jeszcze na:
- pod bulwami
- nad bulwami
- równoczesne pod i nad bulwami
Całość jest dobrze opisana w książce, którą tu pokazywałem, pt " Technika nawożenia " wraz z analizą wielkości plonów średnich dla każdego z wymienionych metod nawożenia. I tam wyrażnie widać , że największa zwyżka plonów występuje przy nawożeniu rzędowym. Ten typ nawożenia w przypadku ogórków jest szczególnie ważny, ponieważ ogórek jest rośliną tzw. ciepłego spodu. A podwyższenie temperatury w strefie korzeni gwarantuje rozkładający się obornik ale nie jakieś jego strzępki znajdujące się pół metra od krzaka ale znajdujące się dokładnie pod krzakiem. Bliskość obornika ma szczególne znaczenie dla słabego jeszcze systemu korzeniowego rozsady. Nawożenie rzędowe pomidorów można przyrównać do praktykowanej w towarówce uprawie na wełnie mineralnej lub włóknie kokosowym. Różnica jest tylko taka, że w warstwie obornika roślina ma zapas pokarmu a w uprawie na wełnie trzeba jej systematycznie dostarczać w formie pożywki.
Pomijam tu, choć zjawisko jest niebagatelne, jeszcze inne skutki nawożenia rzędowego. Warstwa obornika pod rośliną spełnia jeszcze dwie role. Jest formą drenażu/ jak sączek drenarski/ gleby w przypadku duzej jej wilgotności a przy suszy jest żródłem wilgoci . Łagodzi zatem wahania wilgotności gleby co/ chyba się zgodzimy/ ma kolosalny wpływ na plon.

Moim zdaniem najpierw trzeba u siebie jakąś radę wypróbować zanim stawia się tu ją pod wątpliwość. Tak po prostu będzie uczciwiej.

Pozdrawiam
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Pomodoroi o to mi chodziło !!!!!!!!!!!!!!!!!! nareszcie wiem dlaczego nawozić rzędowo ;:138
forumowicz pisze:Tak w ogóle to rozróżnić można kilka rodzajów nawożenia obornikiem:
- rzutowe
- rzędowe
- pasowe
- rzędowo-pasowe
a w przypadku roślin takich jak ziemniak nawożenie rzędowe można podzielić jeszcze na:
- pod bulwami
- nad bulwami
- równoczesne pod i nad bulwami
Całość jest dobrze opisana w książce, którą tu pokazywałem, pt " Technika nawożenia " wraz z analizą wielkości plonów średnich dla każdego z wymienionych metod nawożenia. I tam wyrażnie widać , że największa zwyżka plonów występuje przy nawożeniu rzędowym. Ten typ nawożenia w przypadku ogórków jest szczególnie ważny, ponieważ ogórek jest rośliną tzw. ciepłego spodu. A podwyższenie temperatury w strefie korzeni gwarantuje rozkładający się obornik ale nie jakieś jego strzępki znajdujące się pół metra od krzaka ale znajdujące się dokładnie pod krzakiem. Bliskość obornika ma szczególne znaczenie dla słabego jeszcze systemu korzeniowego rozsady. Nawożenie rzędowe pomidorów można przyrównać do praktykowanej w towarówce uprawie na wełnie mineralnej lub włóknie kokosowym. Różnica jest tylko taka, że w warstwie obornika roślina ma zapas pokarmu a w uprawie na wełnie trzeba jej systematycznie dostarczać w formie pożywki.
Pomijam tu, choć zjawisko jest niebagatelne, jeszcze inne skutki nawożenia rzędowego. Warstwa obornika pod rośliną spełnia jeszcze dwie role. Jest formą drenażu/ jak sączek drenarski/ gleby w przypadku duzej jej wilgotności a przy suszy jest żródłem wilgoci . Łagodzi zatem wahania wilgotności gleby co/ chyba się zgodzimy/ ma kolosalny wpływ na plon.

Moim zdaniem najpierw trzeba u siebie jakąś radę wypróbować zanim stawia się tu ją pod wątpliwość. Tak po prostu będzie uczciwiej.

Pozdrawiam
przepraszam źle zrozumiałeś chciałam dociec dlaczego rzędowe nawożenie jest lepsze . Dzięki za zrozumiałe wyłożenie tematu krótko, treściwie i zrozumiale i teraz już na pewno zastosuję pod ogórki takie nawożenie
Po pierwsze -ciepło nasza ziemia torfowa jest zimna
forumowicz pisze: ponieważ ogórek jest rośliną tzw. ciepłego spodu. A podwyższenie temperatury w strefie korzeni gwarantuje rozkładający się obornik ale nie jakieś jego strzępki znajdujące się pół metra od krzaka ale znajdujące się dokładnie pod krzakiem. Bliskość obornika ma szczególne znaczenie dla słabego jeszcze systemu korzeniowego rozsady.
f
Po drugie- woda u nas czasami po dużych opadach jest b. mokro
krystynac50 pisze: Warstwa obornika pod rośliną spełnia jeszcze dwie role. Jest formą drenażu/ jak sączek drenarski/ gleby w przypadku duzej jej wilgotności a przy suszy jest żródłem wilgoci . Łagodzi zatem wahania wilgotności gleby co/ chyba się zgodzimy/ ma kolosalny wpływ na plon.


Pisałeś to pewnie wiele razy ale jak teraz piszemy o tym w uprawie ogórka i na pewno wiele osób tego nie przeczyta
Gdyby był osobny wątek o tym sposobie nawożenia zawsze można tam odesłać każdego niedoinformowanego , bez pisania tego samego n-ty raz
Ja już informacje skopiowałam , wkleiłam w dokumencie w Microsoft Word i już mi nie zginie
Serdecznie dzięki .Pozdrawiam
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

A teraz podejrzane u sąsiada . Mój sąsiad uprawia warzywa na wysokich grządkach po przekopaniu ziemi wytycza grządki wybiera ziemię z bruzdy i przedeptuje , grządka robi się dość wysoka ok 15 cm
Spytałam dlaczego tak robi więc mi tak wyjaśnił- torf jest glebą zimną jeżeli bruzdy są głębokie to grządka o szer 80 cm napowietrza i nagrzewa się z góry i dodatkowo z boku , a w dodatku turkucie maja utrudnione rycie korytarzy bo one chodzą tuż od powierzchnią ziemi
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

krystynac50 pisze:nasza ziemia torfowa jest zimna
Zimna bo podmokła.
krystynac50 pisze:u nas czasami po dużych opadach jest b. mokro
Więc koniecznie musisz po przykopaniu rzędu obornika wyredlić cały rządek tak, jak gdybyś okopywała ziemniaki. Wyredlenie ,poza tym ,spowoduje szybsze nagrzewanie gleby. Wykopując rowek pod obornik nie traktuj go jak wykop pod fundamenty. Kop jak leci. W jednym miejscu będzie płyciej w innym głębiej .

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Też jestem za wydzieleniem, bo to bardzo ważne i zginie w tłumie.
Comcia ;:180

Szukałam wiadomości na necie o nawożeniu rzędowym i znalazłam stronkę gdzie jest to fajnie wytłumaczone. Co prawda tyczy się kukurydzy, ale nie przecież o to tutaj chodzi.
http://www.kws.pl/aw/KWS/poland/Produkt ... z_281_dow/

Po prawej stronie są dalsze linki dotyczące tego nawożenia.

Zaczynam się łamać, czy nie posadzić paru krzaczków pomidorów bezpośrednio do gleby skoro to tak fajnie grzeje od spodu :wink:
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”