Nawożenie rzędowe

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Nawożenie rzędowe

Post »

:wit
A ja mam jeszczepytanie...bo piszesz ,że przed wysadzeniem rozsad ogórka zasilasz kurzeńcem redliny . Kiedy zakopujesz kurzeniec i na jaka głębokość?
Wiem ,że już pisałeś o tym ,ale nie mogę tego znaleźć. I jeszcze jedno pytanie... co powiesz o krowiaku?(suchy kurzeniec i krowiak mogę tylko kupić w ogrodniczym ,bo do innego nie mam dostępu)
Asia
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Nie to, że zasilam kurzeńcem redliny lecz nawożę rzędowo kurzeńcem tak, że znajduje się on wewnątrz redliny na głębokości ok 20 cm. . Kopiesz szpadlem rowek na ok 20 cm głęboki wzdłuż rozpiętego sznurka, dajesz na dno kurzeniec/ 10 litrowe wiadro na 5 metrów bieżących rowka/ . Przekładasz sznurek dalej o żądaną odległość i kopiesz następny rowek przysypując wykopaną ziemią poprzedni rowek z umieszczonym tak nawozem. Jeżeli nie masz wilgotnej gleby, to pozostawiasz te rowki przysypane na płask. Jeżeli gleba jest wilgotna - rzędy wyredlasz podsypując ziemię tak jak gdybyś okopywała ziemniaki. Takie redliny/ czy też nawiezione rzędy, jeśli ziemie pozostawiamy na płask/ przygotowujemy co najmniej dwa tygodnie przed planowanym siewem czy sadzeniem rozsady ze względu na niebezpieczeństwo porażenie siewek, czy młodej rozsady przez amoniak wydzielający sie do gleby ze świeżo umieszczonego tam obornika. Przy nawożeniu rzędowym ale bez wyredlania przed przysypaniem rowka zaznaczamy palikami środki rzędów, tak abyśmy przy wysadzaniu czy siewie umieszczali rośliny bezpośrednio ponad nawozem.

Pozdrawiam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Pelasia pisze:co powiesz o krowiaku?(suchy kurzeniec i krowiak mogę tylko kupić w ogrodniczym ,bo do innego nie mam dostępu)
Wszystko jedno. Składem się trochę różnią ale oba są dobre pod ogórki. Ja w swojej praktyce używałem różnych oborników. Końskiego i bydlęcego też używałem do nawożenia redlin z dobrym skutkiem. Teściowa mojego brata spod Jarosławia wręcz siała ogórki na wałach obornika bydlęcego lekko przysypanego ziemią. A było to 50 lat temu. Przepięknie rosły.

Pozdrawiam

PS A żyła 92 lata czego życzę wszystkim ekologom :lol:
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

I tu właśnie pozwolę sobie wtrącić 2 słowa.
Przejmuję "ziemię" po teściach czyt. ogródki i słuchając ich opowieści to bliscy sąsedzi mieli i mają ogromne problemy z uzyskiem ogórków z ziemii corocznie zasilanej obornikiem krowim.
Ja w zeszłym roku podrzuciłem troche nawozu i ogórki były powiedzmy średnie - w tym roku liczę na wyzszy plon.
W każdym razie ogórków u nich nie ma, ale dynie rosną jak szalone.
Widać więc zależność jak przy marchewce, że co za dużo to nie zdrowo.

Pozdrawiam
Bartek
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Moja sąsiadka natomiast każdego roku nawozi ogóreczki obornikiem krowim i ma je przepiękne! Chyba w takim razie zależy to od czegoś innego, rodzaju ogóra albo ziemii....
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Wobec powyższego wszystko możliwe.
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

forumowicz - o co chodzi z tym nawożeniem rzędowym bo nie mogę tego nigdzie znaleźć....
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

grosik pisze:o co chodzi z tym nawożeniem rzędowym bo nie mogę tego nigdzie znaleźć....
Była kiedyś taka książka
http://www.mksiazek.home.pl/bookstore/1181/59036_0.jpg
tam były opisane różne sposoby nawożenia obornikiem i ich zalety. Może gdzieś znajdziesz to warto nabyć.
A ja mam z kolei pytanie, czy interesuje Cie to ,bo chcesz to zastosować czy z ciekawości.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

forumowicz wypróbowałabym ten sposób gdyż od lat sieję tradycyjnie, tj. robię rowki tam wsypuję nasionka i przykrywam lekko ziemią. Nie żebym była bardzo niezadowwolona gdyz plon mam wystarczający, ale chętnie bym coś zmieniła, coś nowego wypróbowała. A gdyby to jeszcze wydało owoc w postaci większych plonów to ekstra!

Ksiązki niestety nie znam, ale w bibliotece popytam chociaż wątpię czy znajdę....buuuu
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
Kolorowy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 lut 2012, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Wrocław

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Szukałem ale nie znalazłem na forum :(
Gdzie znajdę cos na temat nawozenia rzędowego (jakos tak to brzmi, jest wzmianka o tym sposobie w tym wątku)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Kolorowy Tobie to ja podwójnie nastukam :D ..albo potrójnie ;:14 ;:14 ;:14
popatrz co masz nad swoim pytaniem
Kolorowy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 lut 2012, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Wrocław

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Moja wyobraźnia tego nie widzi :-)
A mam dobrą :-)
Fajnie byłoby to zobrazować, jakimiś rysunkami np. :)
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Ogórek do gruntu - jaki wybrać

Post »

Kolorowy, nie przesadzaj z tym rysunkiem, bierzesz sznurek rozciągasz pomiędzy dwoma punktami, w miejscu gdzie masz zamiar wysiać ogórki. Wzdłuż sznurka kopiesz rowek na szerokość, i głębokość sztychówki. Na dno rowka wsypujesz obornik, kurzak lub kompost, zasypujesz rowek i na środku wzdłuż siejesz lub sadzisz ogórki :wink: .
I co skomplikowane?
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”