Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Różne sposoby uprawy cebuli

Post »

Rozsadę cebuli najłatwiej zrobić w tunelu lub inspekcie , wysiew w końcu marca .
Ja sieje razem z rozsadą kapusty , parapetowe siewki najczęściej są "powybiegane".
ugot
100p
100p
Posty: 143
Od: 21 mar 2008, o 01:52
Lokalizacja: Książ Wielki

Re: Różne sposoby uprawy cebuli

Post »

Moje wysiłki z wysianiem nasion cebuli niestety nie powiodły się.Wprawdzie cebula wzeszła,ale bardzo rzadko i teraz zastanawiam się co z tym zrobić,czy między nią coś posadzić,czy całe rządki zlikwidować i wysiać coś na nowo.Dymka piękna,sianie gorzej niż marne.Do tego sprawę pogarszają ciągłe deszcze.
Ulka
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Różne sposoby uprawy cebuli

Post »

Jak wzeszła rzadko to będzie duża, będzie się nadawać do jedzenia a które będą małe to będziesz miał dymkę na przyszły rok.Masz wszystko dobrze, niepotrzebnie chcesz to likwidować :roll:
Awatar użytkownika
KONdzio1156
100p
100p
Posty: 125
Od: 30 lip 2010, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ostrów wlkp (pruślin)

Cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

co będzie lepsze :?: mi zależy aby była wcześnie i żebym mógł ją wyrywać z grządki do przymrozków (jeśli jest to możliwe) :)

PS:mogę mieć trzy odmiany np:
-wczesna
-średniowczesna
-pożna
pozdrawiam :wit
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Niestety, są to oczekiwania sprzeczne.
Jeżeli wsadzisz dymkę na pewno cebula będzie wcześniej do zbioru niż jesienne przymrozki. Jeżeli wsiejesz cebule/ nie w każdym rejonie Polski i nie na każdej glebie można uprawiać cebulę z siewu/to do ewentualnej konsumpcji będziesz musiał poczekać do lata. By spełnić swoje oczekiwania musisz jednocześnie :
- wysadzić dymkę i to dwu kalibrową/ małą i dużą/ i z niej będziesz mógł wyrywać cebulę i w całości konsumować
- wysiać lub wysadzić z rozsady i ta cebulę możesz konsumować aż do przymrozków i jeszcze dłużej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KONdzio1156
100p
100p
Posty: 125
Od: 30 lip 2010, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ostrów wlkp (pruślin)

Re: cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

a dzięki za odpowiedź :)
rzeczywiście jest tu sens!
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

U mnie cebula z dymki rosła bardzo ładnie, jeszcze mam kilka kilogramów w altanie. Ale z nasion mialam dosłownie 4 cebulki, a wysiewałam kilka paczek...
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
KONdzio1156
100p
100p
Posty: 125
Od: 30 lip 2010, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ostrów wlkp (pruślin)

Re: cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

aaa... jak myślałem że dymka lepsza :) lecz jeden rządek z siewu nie zaszkodzi :wink:
mo_relka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 gru 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Ja co roku dadze ok 1kg dymki - najczęściej 2-4 rodzaje, jedna to czerwona. Dymkę sadze w dwóch róznych miejscach na działce - jednej nie zaprawiam i ta zużywam na szczypor i na wczesny zbiór - niezaprawianej sadzę ok 30-40 dag. Resztę zaprawiam i sadze w drugim miejscu ok 3 tygodni pozniej - ta jest na przechowywanie. Dodatkowo sieje ok 2 opakowań. Ta siana przeznaczona jest na szczypior i bezposrednie spożycie aż do przymrozków, a także na zimowe pędzenie szczypioru w domu. Cebule także sieje w II rzutach - tz pierwszy raz na końcu marca, a drugi w I połowie maja.
W ubiegłym roku, ponieważ moje warzywa zostały zalane przez deszcze, III raz siałam cebulę w II połowie czerwca i ostatnie wyrwalam po Bożym Narodzeniu, na szczypiorek. Ale ubiegły rok był wyjatkowy tz mokre lato i pózna zima.
Niestety co do cebuli nie ma jasnej odpowiedzi siać czy sadzić, bo wzystko zalezy od pogody, a także od polożenia. na pewno z dymki łatwiej doczekac sie obfitych zbiorów niz z siewu.
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

W moich górzystych rejonach sadzę tylko dymkę - rośnie szybko i jest dorodna, z nasion bezpośrednio wysianych do gruntu często nic mi nie wyrasta, albo jakieś marne pojedyńcze sztuki...wydaje mi się, że od tego co posiejesz i jak, zależy rejon PL, w którym masz ogród
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Jeśli ma się słabą glebę, to już teraz trzeba zacząć wysiewać nasionka, wtedy w lecie będą ładne główki cebuli. Najlepiej do wielodoniczek, po jednym nasionku.
wodnik
Awatar użytkownika
krzdr
50p
50p
Posty: 70
Od: 25 sty 2012, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SZCZECIN

Re: cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

Czyli mam wysiać nasiona do doniczek ok.
A kiedy do gruntu ?
jakie nasiona kupić
Pozdrawiam Krzysiek.
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: cebula-siew prosto do gruntu czy dymka?

Post »

;:3
Nie mam szczęścia do cebuli. Próbowałam z nasionek (siałam do gruntu) i nic z tego nie wyszło. Kupowane cebulki okazywały się marnej jakości, albo gniły, albo atakowały je choroby.
Spróbuję tak jak radzi forumowicz, wysieję nasionka na rozsadę. Może się wreszcie uda :wink:
___________
Helena
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”