Fasola na suche nasiona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Mam pytanie z kategorii totalnej zieloności : kiedy siać fasolę, żeby zdążyła zawiązać nasiona i ładnie wyschnąć, i mi nie wymarzła? Nie mam pojęcia jaka to odmiana[tzn w sensie czy wczesna późna czy jaka, bo nazwę potoczną znam..], jest w rodzinie od niepamiętnych czasów, pamiętam jak młóciłam ją jeszcze z prababcią, ale siania to już nie. Pogoda ostatnio płata figle a ja bardzo bym chciała zachować tę odmianę, nasiona leżą już co najmniej 5 lat. Mogę ją w razie czego zastartować z rozsady, ale nie wiem jak wcześnie taką rozsadę robić.

Swoją drogą Patasko ta biało brązowa jest bardzo ładna:)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

loeb, chcesz to podeślę Ci kilka(naście) fasolek ;)

Odmiany na suche nasiona wysiewa się jak najwcześniej, ja np sieję po ostatnich przymrozkach. jeśli chodzi o tyczne, to wysiewać w maju po przymrozkach, zaś karłowe można do końca maja. W zeszłym roku wysiałem karłową typu Jaś w połowie czerwca, a i tak strąki zdążyły doschnąć na roślinach. Ale brałbym poprawkę na to, że przymrozki u mnie w zeszłym roku zawitały w połowie października.
Fasola nie znosi przesadzania, jak chcesz to wysiej w doniczki torfowe.
Odpowiedź oparłem tylko na swoim doświadczeniu.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

No właśnie u mnie też były w tym roku w październiku pierwsze a ostatnie pod koniec maja:/ Także trochę zwątpiłam, może ją jednak w połowie maja zastartuję w domu a wysadzę na początku czerwca.. Nie mam pojęcia czy ona jest tyczna czy karłowa ale zdaje mi się że tyczna, tylko niska. Jakieś patyki pamiętam.. Bób z rozsady sadziłam to i fasolę dam radę.. Usiłuję ustalić ile sztuk potrzeba do podtrzymania odmiany w dobrym zdrowiu.

A jak chcesz to podeślij, pamiętasz nazwę oryginalnej odmiany?:) Wygląda jak ta najbardziej z prawej, ciemna fioletowa, tylko skrzyżowana z czymś co wyłącza fiolet, pewnie z białą.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Znam kilku fachowców od sadzenia i przesadzania. Byli zgodni, że fasola po przesadzeniu długo stoi w miejscu. Ale jak chcesz to spróbuj ;) Nabierzemy nowych doświadczeń, a i pchełki ziemne nie dobiorą się do fasoli.
Kupiłem nasiona w zeszłym roku z Eden (CNOS garden), były tylko te praktycznie całkiem czarne z fioletowymi cętkami zaraz z prawej na tym zdjęciu. Pokrzyżowały się jeszcze na plantacji widocznie. Moje też mogły się pokrzyżować z 8 innymi odmianami... Ale raczej na wzroście nic nie ulegnie zmianie, będą dalej tyczne :) A kwiaty wiadomo jakie mogą być: czerwone, białe, czerwono-białe. Ale z krzyżówek mogą być różne, podobno i fioletowe ja to forumowicz napisał ;)
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Podobno nie ma głupich pytań :roll: więc: czy jak posieję fasolę Piękny Jaś - taką z torebki (kupioną w markecie) to ona mi wzejdzie i zaoowocuje? Mam z ogrodniczego fasolę Igołomską i Borlotto, ale tak myślę, czy można byłoby posiac fasolkę ze spożywczego? Czy się taka nadaje?
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Jeśli jest w miarę świeża i nieuszkodzona, to wzejdzie.
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

O, to super. Zrobię próbę kiełkowania, jak zacznie kiełkowac teraz, to jest szansa, że i później w gruncie skiełkuje. Dzięki Loeb!
noontaak
200p
200p
Posty: 295
Od: 16 lis 2012, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Błaszki/Kalisz
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

patasko pisze:Skąd się wzięła w fasoli wielokwiatowej biało brązowa, której nie wysiewałem? Mutacja? Krzyżówka??

Obrazek

pozdr :uszy
co to za fasola na samym końcu ? taka czarna z fioletowymi plamkami.
Kamil :)
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

To fasola ozdobna też jadalna.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
noontaak
200p
200p
Posty: 295
Od: 16 lis 2012, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Błaszki/Kalisz
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

tylko jaka to jest odmiana? bo mam takie nasiona , dostałem on sąsiadki i nie wiem co to za odmiana.
kwitnie na czerwono .
Kamil :)
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Fasola ozdobna nie ma nazwanych odmian (przynajmniej ja sie z tym nie spotkałem).
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

To jest tak jak z dynią ozdobną. Jest jedna odmiana np Autumn wings i w obrębie tej odmiany występują różne kształty i barwy. Podobnie jest z fasolą ozdobną. Są odmiany np Fasola wielokwiatowa (właśnie ozdobna), występuje pod wieloma barwami i kształtami. W tym pudełku pokazałem 3 odmiany fasoli. Od lewej białe nasiona to żółta szparagowa (nie pamiętam nazwy odmiany), czarna - odm. Nigeria, a reszta kolorów to właśnie fasola wielokwiatowa, której w tym roku miałem 6 odmian barwnych. Fasola wielokwiatowa bardzo łatwo krzyżuje się z innymi jej podgatunkami, dlatego większość sprzedawanych nasion ma za przodka inny podgatunek. Z innymi gatunkami fasoli prawie się nie krzyżuje. Choć samemu można krzyżować między gatunkowo, lecz rzadko się trafia udana krzyżówka. Poza tym mam na zbyciu pokaźną ilość nasion fasoli wielokwiatowej (różne odmiany barwne) i chętnie się pozbędę tej ilości na rzecz potrzebujących :)
noontaak
200p
200p
Posty: 295
Od: 16 lis 2012, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Błaszki/Kalisz
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

dziękuje za odpowiedzi .
Kamil :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”