Leszczyna (Corylus) owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Leszczyna (Corylus) owocowanie

Post »

Od niedawna jestem właścicielką sadu. Rośnie w nim m.in. leszczyna. Poprzedni właściciele mówili, że są orzechy laskowe, ale ja ich wcale nie widzę. Czy leszczyna owocuje co roku ? Jeśli tak to co może być przyczyną braku owoców. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nie wszystkie odmiany wytrzymują kapryśne warunki pogodowe występujące u nas dość często w okresie kwitnienia m.in. spadki temp. poniżej -5. Dla niektórych odmian również groźne są grudniowe i styczniowe mrozy, sięgające nawet -25°C.
Pozdrawiam Andrzej.
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzięki za odpowiedź, ale dalej nie wiem czy leszczyna owocuje co roku. Co do stanu roślinki to nie zauważyłam, by miała kłopoty. Jest na niej dużo zdrowych liści i kwitła. Słyszałam, że te roślinki są dwojakiego rodzaju (żeńskie i męskie). Jedne owocują inne nie. Nie wiem ile w tym prawdy. Pozdrawiam. Bea.
P.s. Kwiaty na roślince zauważyłam w lipcu, czy to normalne.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Owocuje co roku.
Bea pisze:P.s. Kwiaty na roślince zauważyłam w lipcu, czy to normalne.
Na temat kwiatów wyjaśniałem m.in. Dociekliwemu w tym temacie: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=152&start=0 Przeczytaj też http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszczyna_pospolita http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Corylus_avellana.htm
A w jakiej formie masz prowadzoną leszczynę? Ja w formie drzewka. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzięki za odpowiedź. Artykuły na temat leszczyny w wikipedii czytałam wcześniej, lecz przyznam, że niewiele mi pomogły. Nie mogę też powiedzieć, że "prowadzę drzewko". Kupiłam dom z ogrodem w lipcu. Wszystko rośnie sobie na dziko. Dopiero od września mogę zająć się ogrodem (wcześniej miałam remont). Moja leszczyna to kilka dość dorodnych krzewów. Można powiedzieć gąszcz. Wiem, że będę musiała ją przyciąć, ale to się podobno robi wczesną wiosną. Mam wiele drzew, a wiedzy z tego zakresu zero. Po mału m.in. dzięki forum zdobywam na ten temat wiedzę. Mam nadzieję, że do wiosny trochę się wyedukuję. Widziałam leszczynę prowadzoną w formie drzewka. To ponoć najlepszy sposób. Nie wiem tylko czy można to zrobić ze starszą roślinką. Zdziwiło mnie, że na mojej roślince nie ma ani jednego owocu. Mam jeszcze: grusze, jabłonie, wiśnie, czereśnie, śliwy, agrest, porzeczkę, winogron, maliny, jeżyny, orzechy włoskie, czarny bez itd. Sam widzisz, że potrzeba mi dużo wiedzy i samozaparcia, żeby to wszystko doprowadzić do jako takiego ładu. Z góry dziękuję za wszystkie rady.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Bea pisze:Dzięki za odpowiedź, ale dalej nie wiem czy leszczyna owocuje co roku. Co do stanu roślinki to nie zauważyłam, by miała kłopoty. Jest na niej dużo zdrowych liści i kwitła. Słyszałam, że te roślinki są dwojakiego rodzaju (żeńskie i męskie). Jedne owocują inne nie. Nie wiem ile w tym prawdy. Pozdrawiam. Bea.
niewiele

kwiatostany męskie rozwijają się przed żeńskimi. Na jednym pędzie i męskie i żeńskie
leszczyny są wiatropylne. Najlepszym zapylaczem jest leszczyna pospolita
poszukaj książki o uprawie leszczyny autorstwa prof.Henryka Zdyba

pozdrawiam
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
jolka1954
100p
100p
Posty: 114
Od: 16 paź 2006, o 19:30
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

leszczyna

Post »

Też mam w ogrodzie dwie leszczyny , lecz w tym roku wszystkie orzechy zbrązowiały i opadly, nie wiem co mogło do tego doprowadzić . Może mi ktoś doradzi co zrobić . Pozdrawiam Jolka ;:3
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: leszczyna

Post »

jolka1954 pisze:Też mam w ogrodzie dwie leszczyny , lecz w tym roku wszystkie orzechy zbrązowiały i opadly, nie wiem co mogło do tego doprowadzić . Może mi ktoś doradzi co zrobić . Pozdrawiam Jolka ;:3
/Monilinia coryli/monilioza
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj temat: "CHOROBY LESZCZYNY I ICH ZWALCZANIE" http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1119
To Monilioza. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Bea mam na działce 4 drzewka leszczyny. Trzy odmiany.Obrazek

Wszystkie kwitną dwa razy w roku (wiosną i jesienią), owocują niestety tylko raz w roku.
Owocują, jak do tej pory, w każdym roku. Dlaczego Twoje nie mają owoców, nie wiem. Może trzeba je porządnie przyciąć ?
Ja swoje leszczyny prowadzę jako drzewka, od posadzenia. Czy można leszczynę rosnącą jako krzew przyciąć tak, aby zmienić ją w drzewko, myślę, że można. Leszczyna jest żywotną rośliną i powinna się szybko zregenerować.
Pozdrawiam Lila.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A czy mogę poprosić o zdjęcie leszczyny prowadzonej jako drzewko? Nawet lepiej PO zrzuceniu liści, czyli w wersji zimowej :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

http://195.205.152.139/helpdesk/index.p ... 0&Itemid=2
Uprawa leszczyny - Krajowy System Informacji Doradczej

i tam min............Owocowanie leszczyny nieraz jest zawodne. Pierwsza możliwa przyczyna – brak odpowiedniego zapylacza...............
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
jolka1954
100p
100p
Posty: 114
Od: 16 paź 2006, o 19:30
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post »

Dzięki za rady tak właśnie myślałam że to choroba grzybowa . Pozdrawiam Jolka ;:3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”