Krzew do cienia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Krzew do cienia

Post »

Witajcie,

Poszukuję jednego bądź dwóch krzewów do cienia. Tzn jest tam trochę słońca rano. Krzewy miałyby osłaniać mnie od drogi więc musiałyby być wysokie.

Czy któreś z krzewów o kolorowych liściach typu złote, czerwone, biało-zielone nadają się do cienia?

Pozdrawiam,
Agnieszka
Awatar użytkownika
jacek1978
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sty 2012, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: krzew do cienia

Post »

Witam.A może jakaś odmiana Cisa ? Lubią miejsca zacienione, świetnie znoszą przycinanie i dosyć szybko rosną.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: krzew do cienia

Post »

Wszystkie krzewy o kolorowych liściach będą w cieniu zielenieć. Zachowają one część barwy, ale nigdy nie będzie ona tak wysycona jak w słońcu. Np. krzew o żółtych liściach będzie w cieniu seledynowy/jasno zielony... zależy od gatunku i odmiany krzewu.
Co do cisów są idealne do cienia, ale moim zdaniem wcale szybko nie rosną :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
sebool
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 sie 2010, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań, Kalisz
Kontakt:

Re: Krzew do cienia

Post »

Żeby precyzyjniej dobrać gatunek do "Twojego cienia", trzeba by jeszcze wiedzieć coś o glebie. Roślin wbrew pozorom jest sporo. Możesz wybrać np. coś z tych:
wawrzynek wilczełyko, trzmielina zwyczajna, tawlina jarzębolistna, świdośliwa Lamarcka, porzeczki ozdobne, mahonia pospolita, leszczyna pospolita, laurowiśnia wschodnia czy dereń świdwa.
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Krzew do cienia

Post »

Dziękuję Wam za podpowiedzi. To trochę smutny będzie ten cień. Tzn taki tylko zielony. A czy dereń kousa może rosnąć w cieniu?
Agnieszka
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Krzew do cienia

Post »

Nie taki smutny! Większość z tych krzewów pięknie kwitnie lub ma ozdobne owoce. Zobacz w Goooooooogle, jak wyglądają. U mnie w półcieniu pięknie rośnie i kwitnie pełny jaśminowiec.
Waleria
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Krzew do cienia

Post »

To prawda. W cieniu jaśminowce kwitną, a także wiciokrzew pomorski ( pnącze) pięknie kwitnie, podana powyżej mahonia i sporo innych. :D

Przejrzyj jeszcze te wątki:
roślina do cienia
odmiany z kolorowymi liśćmi do cienia
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Krzew do cienia

Post »

Ja w cieniu mam derenia białego ( podobny do "Ivory Halo") i jestem z niego bardzo zadowolona, ma piękne ulistnienie z jasnym brzegiem i przyjemnie rozjaśnia ten zakątek.
Zimą ozdobą są czerwone pędy.
Nie musi być wcale tylko zielono. :P
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzew do cienia

Post »

Natomiast ja rozszerzę pytanie o coś gęstego zimą, niekoniecznie zimozielonego, ale liściastego, żadnych tuj, cyprysików, cisów itp. Kolcowój pospolity, tylko jak sadzić? Dereń świdwa, ale to chyba sadzony co 30cm w dwa rzędy? A może coś innego? Ziemia jest sucha, w okolicy wierzby, więc szału z wilgotnościa nie ma, cień przez cały cały dzień, wiatr potradi pochulać, ale będzie z jednej strony dom, więc powinien mniej dokuczać.
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzew do cienia

Post »

Dereń kousa w pełnym cieniu chyba nie będzie dobrze rósł, ale już w półcieniu - tak!
Ja mojego posadziłam w słońcu i to nie był dobry pomysł, bo przypala mu listki :(
Awatar użytkownika
bukjan
200p
200p
Posty: 256
Od: 26 paź 2009, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk - działka pod Skarszewami

Re: Krzew do cienia

Post »

Ja w szkółce do cienia kupiłem kiścienia :D
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Krzew do cienia

Post »

nie trać nadziei , jak widać 2m płot (na linii wsch-zach.) i brzoza dość dokładnie zasłaniają słońce między 8-18ta pęcherznica Diabolo i krzewuszka wyglądają nie najgorzej
ta o żółtych liściach faktycznie zieleniej

Obrazek
zdjęcie z jesieni więc barwy już przygaszone ale wiosną i latem jest ekstra
oba krzaki kwitną ;:108 pęcherznicy co roku wycinam u podstawy dwuletnie pędy, nowe rosną prosto i lepiej się wybarwiają mimo cienia, można ciąć słabiej -lepsza zasłona
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Krzewy w cieniu

Post »

Witam, doradźcie mi proszę jakie krzewy ozdobne można posadzić w cieniu 15 letnich sosen (+ kilka świerków), które mocno sypią igłami na glebę gliniastą a dodatkowo do godziny 11 zacieniają podłoże???

Bardzo mi zależy na rozjaśnieniu tej zielonej ściany (100 metrów z małym haczkiem), sosny są dorodne i ledwie lekko podcięte na wysokość ok 1,5 m.
Marzą mi się krzewy pięknie kwitnące w stylu róż parkowych, budlei czy hortensji no ale...muszę kupić dużą ilość a jak się nie przyjmą to pustki w kieszeni i na działce pozostaną.

Bardzo proszę o rady bo oferta w szkółkach taka bogata, że dech zapiera ... ;:224
Aśka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”