Rośliny na skalniak

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
MarioP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 cze 2007, o 16:19
Lokalizacja: MAZOWIECKIE

Rośliny na skalniak

Post »

Witam mam nietypowe pytanie. W związku z faktem, że zrobiłem niewielką skarpę z jednej (niewidocznej strony) za bezpieczoną blachą trapezową, jestem pewien, ze po upływie roku, dwóch owa blacha skoroduje, dlatego też chciałem się zabezpieczyć przed osunięciem tej skarpy sadząc rośliny o silnym i dość głęboko sięgającym systemie korzeniowym. Chodzi mi o roślinki skalniakowe, najlepiej płożące lub niskopienne. Czy ktoś mógłby mi coś ciekawego polecić??

Pozdrowionka i z góry wielkie dzięki za wszelkie rzeczowe informacje

MarioP
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Wg mnie idealną rośliną będzie dziurawiec Hypericum 'Hidcote' , który rozłazi się podziemnymi rozłogami i mocno zagęszcza teren pod sobą.
Spowoduje to,że będziesz mógł odstawić tę blachę szybciej niż myślisz ,pozwalając jemu utrzymywać stromiznę Twojego skalniaka a z drugiej strony wyrywając wszystkie rozłogi.
A dodam,że jest piękny i kwitnie i można go ciąć i....jestem pełna zachwytu dla niego.
Obrazek

Do Twojego celu nadają sie również trzmieliny Fortunea które można ciąć pozwalając zadarnić ziemię oraz trawy z gatunku Carex ...no i pewnie koleżeństwo podpowie wiele innych równie ciekawych.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
MarioP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 cze 2007, o 16:19
Lokalizacja: MAZOWIECKIE

Post »

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź, z tego co znalazłem, jest to raczej dość wysoka roślinka, ale za to bardzo ciekawa. Czy istnieje mozliwość notorycznego jej cięcia na wysokość do 30 cm.
A co do blachy, to ja jej nawet nie będę wyciągał, martwię się jedynie tym, że ona za jakiś czas przerdzewieje (co mnie również nie martwi), ale najważniejsze jest to, że jak przerdzewieje, to osunęłaby mi się skarpa a tego bym już nie chciał.
W każdym bądź razie wielkie dzięki, będę musiał zakupić kilka sadzonek.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Możesz go trzymać w ryzach poprzez silne cięcie każdej wiosny.
Zostawisz go na wysokość 10 cm i to Ci rozwiąże problem wysokości a szerokość... i tak będziesz musiał usuwać przyrosty boczne - jest tego dużo w ciągu roku.
Jeśli zdarzyłoby się,że przemarżnie - również silne cięcie w pełni go regeneruje .

Mocno zadarnia się też posłonek,barwinek ...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
MarioP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 cze 2007, o 16:19
Lokalizacja: MAZOWIECKIE

Post »

Świetnie, zatem mam już po części problem rozwiązany, teraz pozostaje mi tylko wybrać się i zakupić, takie roslinki. A może są również odmiany o kwiatach w innym kolorze??
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Niestety,dziurawiec kwitnie tylko na żółto -w różnych odcieniach w zależności od odmiany,
ale ten właśnie wskazany przeze mnie ma przepiękne olbrzymie kwiaty.
Właśnie zaczyna dopiero kwitnąć - kwiaty będą większe od pudełka zapałek.A przy tym bardzo urokliwe.
Tu zniszczone przez deszcz ale następne będą jeszcze większ i ładniejsze.

Obrazek

Nie lubisz żółtych kwiatów? :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
MarioP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 cze 2007, o 16:19
Lokalizacja: MAZOWIECKIE

Post »

Lubię żółte kwiaty, tylko chciałem troche urozmaicenia, ale nie jest to niezbędna. Czy mozliwe jest sadzenie tych kwiatów w czerwcu?? Jeżeli chciałby, zeby powstał mi niewielki żywopłocik o wysokości ok 30 - 40 cm, to w jakich odstepach powinienem posadzić sadzonki??
MarioP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 cze 2007, o 16:19
Lokalizacja: MAZOWIECKIE

Post »

Ach nie doczytałem, są to roślinki zrzucające liście na zimę, a moze są jakieś roślinki godne uwagi zimozielone??
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Z powodzeniem możesz sadzić w czerwcu z każdego rodzaju sadzonek a te kupione w doniczkach -przez cały sezon .
Teraz tak;dziurawiec ten mocno się krzewi,ma masę przyrostów -podziemne rozłogi -stąd dobrze zadarnia ale też przybywa dużo nowych pędów,które wykopując możesz wykorzystać do założenia żywopłotu .
Sądzę,że gęstość maksymalna sadzenia dziurawca na żywopłot to co 50 cm.

Niskie żywopłoty są śliczne ze srebnolistnej santoliny, lawendy,trzmielin (w najróżniejszych kolorach) no i oczywiście niezastąpionego niczym do dziś bukszpanu.
Jest w czym wybierać. :D
Miłego dnia życzę.


Ta odmiana nie gubi liści na zimę. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
MarioP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 cze 2007, o 16:19
Lokalizacja: MAZOWIECKIE

Post »

Ooo, to widocznie źle coś przeczytałem, ale rzeczywiście po sprawdzeniu widzę, że nie gubi liści, podoba mi się ten kwiatek dzięki wielkie za informacje.

Pozdrowionka i miłego dnia życzę
MarioP
Grzegorz B

Post »

Ja u siebie na skalniaku mam: rojniki, karmnik ościsty, wilczomlecz mirtowaty, stokroć trwałą, floks szydlasty, żagwin, smagliczkę, dębik ośmiopłatkowy, gęsiówkę, dąbrówki, miodunkę plamistą, lewizję, delospermy, funkię 'Stiletto', krokusy, przebiśniegi, bratki, wilczomlecz sosnka, pierwiosnki, rochodnik hiszpański, rozchodnik siebolda, rozchodnik kaukaski, rozchodnik nicejski, dzwonek Poszarskiego, dzwonek dalmatyński, dzwonek biały, rozchodnik rozesłany, rozchodnik ostry, rozchodnik ościsty, rozchodnik ościsty 'Cristatum', szarotka alpejska, pratia penduculata, dzwonek gargański, rozchodnik kamczacki, rozchodnik oregański, skalnica Arendsa, paprotka zwyczajna, kostrzewy, turzyca ptasie łapki, sasanka, potentilla crantzii "Goldrausch"- pięciornik, chiastophyllum oppositifolium "Variegatum", truskawka ozdobna, zawciąg, macierzanka, więcej sobie nie przypominam, ale mam nadzieję, że choć trochę pomogłem :D
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Post »

ja też mam zamiar założyć w tym roku ogródek skalny. i już kupiłam część nasion
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Post »

i jeszcze;
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

zobaczymy co z tego wyrośnie :)
jestem dobrej myśli :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”