Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Hosty
ODPOWIEDZ
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Powiem ci tak, bo hosty jeszcze JESZCZE ;) żadnej nie mam.. ale od 3 lat sadzę dynie bezpośrednio w nierozłożony nawóz koński niskoazotowy [bez moczu, same "kulki"], niskosłomowy. Odczekuje tylko aż główne "grzanie" minie, żeby nie ugotowało korzeni, około miesiąca, niektóre partie 2. Dynie na tym rosną super. Przy okazji mają delikatne grzanie w nóżki;). A po sezonie, z tego nawozu zostaje mi bardzo ładna, niemalże "sklepowa" próchnica, elastyczna i chłonna. Myślę że kluczowa jest tu zawartość materii organicznej i aktywność mikroorganizmów typu dżdżownice i inne robaczki, które na bieżąco dostarczają świeży nawóz. Zresztą w tym roku zamierzałam posadzić na próbę również w nierozłożonym kompoście, i zobaczyć czy będzie różnica - po co czekać rok lub dwa, przerzucając to, skoro rośliny mogą to sobie przerobić same;)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Ciekawe :idea:
Wiem o stosowaniu nawozu końskiego do uprawy pieczarek, choć jest on jednak najpierw poddawany kompostowaniu, (podczas kompostowania w temperaturze 60 stopni giną owady ich jaja i lary) a dopiero później dodaje się do niego nasiona zbóż z grzybnią pieczarek.
Czytałem że taki przekompostowany nawóz koński po wykorzystaniu w pieczarkarni również został wykorzystany do uprawy bezpośrednio w nim host przez jakiegoś holenderskiego hodowcę.
Jednak czemu miało by służyć uprawa host w takim nie przekompostowanym?
Szybszemu i bujniejszemu wzrostowi? Może?
Nie spotkałem się jeszcze z taką uprawą host - co oczywiście nie znaczy, że nie dałoby to pozytywnego rezultatu.
Dynia, gdy wyrośnie, jest usuwana z takiego podłoża, a czy hosta rosnąca w takim podłożu (intensywnie i obficie) przygotowałaby się dobrze do okresu spoczynku - tego nie wiem?
Zakładam, że wspomniałaś w tym wątku o swoich doświadczeniach z dyniami mając na myśli uprawę w takich warunkach host.
Może warto przeprowadzić takie doświadczenie i wtedy dopiero ocenić efekty w porównaniu z uprawą tej samej odmiany w "normalnych" warunkach. :idea:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Jak najbardziej doświadczenie przeprowadzę bo i tak nie mam innego wyjścia - chcę posadzić kilka host, a że moja ziemia to piach, więc najprościej dla mnie ją poprawić tym właśnie nawozem, którego akurat mam pod dostatkiem i pod ręką. Co prawda planowałam zabrać to co przez rok przerabiały dynie i sadzić w tym, ale mogę zaszaleć i posadzić i w przerobionym po dyniach i w nieprzerobionym. Hostom przecież nic wystającego nad glebe nie musi zdrewnieć, więc myślę że spokojnie przezimują, zwłaszcza że takie podłoże w pewnym stopniu jest chyba izolacją, trzyma dużo powietrza nawet zamrożone.. Zamierzam sadzić głównie duże i olbrzymie, więc mam nadzieję, że mi możliwie szybko wyrosną.
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

chcę posadzić kilka host, a że moja ziemia to piach
Możesz też posadzić hosty w donicach, dając do nich odpowiednie podłoże.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

A jak przyjdzie zima po -30 to w donicach nie zamarzna? Planowałam w gruncie, ale może jakieś donice by pasowały, w ramach akcentów.
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Mam w donicach i zdołowane w gruncie :wink: , ale niektórzy w donicach zimują bez dołowania.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

A jak obliczyć potrzebną objętość podłoża w takiej donicy, na jedną hostę? I czy powinna być raczej wysoka donica, czy niska?
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

loeb pisze:A jak obliczyć potrzebną objętość podłoża w takiej donicy, na jedną hostę? I czy powinna być raczej wysoka donica, czy niska?
Na oko :D . Jak hosta ma być docelowo duża, to trzeba dać większą donicę. Ale jak masz małą sadzonkę docelowo dużej hosty, to można do mniejszej sadzić. Co jakiś czas (2, 3 ew. 4 lata) trzeba i tak wymienić podłoże w doniczce. W gruncie jak rosną luzem nie ma takiej potrzeby, co najwyżej jak się za bardzo rozrosną :D to się dzieli. Poza tym wymieniając podłoże w donicy przy okazji sprawdza się czy nie jest ona za mała i w razie potrzeby wymienia na większą.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

A ile one mają pod ziemia korzeni w porównaniu do hm powierzchni górnej np?
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Co to jest: "hm powierzchni górnej" - pytam bo zwyczajnie nie wiem.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

No to co wystaje nad ziemie, liście :) Powinnam powiedzieć powierzchnia nadziemna.
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Najczęściej przy nazwie odmiany jest podawana docelowa wielkość i tego mniej więcej trzeba się trzymać. Jak podają, że hosta dorasta do 80cm wysokości i podobnej szerokości, to wiadomo, że nie wsadzisz jej w doniczkę litrową. Chyba, że to na razie maleństwo z in vitro i będziesz co rok na początku zmieniała, dopasowywała doniczkę. To w każdym razie nie jest góra lodowa, że to co widać, to pod ziemią razy 7 (czy 9 :wink: ) Przy małych hostach np. myszach (np. Blue Mouse Ears) wystarczy doniczka średnicy 11 cm (wiadomo, jakby się mocno rozrosła, to jak pisałam zmieniamy doniczkę), ale jak Ci się trafi sadzonka z super korzeniami, to lepiej wziąć większą.
Tak jak pisałam, na oko, lub jak kto woli na czuja :wink:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Ok, czyli na dorosłą trzeba liczyć powiedzmy taką samą objętość jak na górze. Pytam bo trochę ciężko zmieniać co chwila doniczki;) Zwłaszcza że jak już chciałabym gliniane..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”