Do Moderatora

Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Do Moderatora

Post »

Jest to temat ściśle porządkowy - ponieważ musimy trzymać się pewnych reguł w dziale różanym.
Czekam na Wasze propozycje utworzenia pewnych wątków merytorycznych - mam już nowy wątek o różach angielskich - czekam na więcej.
Niestety - musimy trzymać się pewnych reguł w wątkach osobistych - naszych ogrodach różanych - pewne posty będą musiały zostać wycięte. Na razie nie będę robić porządków, to ruszy od przyszłego tygodnia.
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

Mam propozycję wątków o hodowcach i ich różach: tych starszych i obecnych.
Skoro Austin ma mieć swój, to czemu inni nie? :wink:

I może jeszcze o klasach róż? Był chyba kiedyś/gdzieś o rabatowych, ale popadł w zapomnienie. Można by stworzyć o innych typach np. okrywowych czy ramblerach.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

O różach okrywowych mamy - możemy zrobić jeden wątek dotyczący róż - nostalgicznych - romantycznych - renesansowych.
Co do wątku o hodowcach - jestem za - tylko wszystko trzeba będzie ostro sprawdzać.
Jeden wątek chciałabym poświęcić różom pnącym - nie tylko historycznym - też ramblerom. Będzie ich teraz więcej w ogrodach.
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

Jestem za utworzeniem wątku kolorystycznego...Wiele osób ma problemy z barwą róż do swojego ogrodu i ich umiejscowieniem w odpowiednim towarzystwie...Widziałam takie różnicowanie na forach amerykańskich i często z nich korzystałam...czyli sprawdza się.Przy zdjęciu skrótowo ;zdrowa-chora,wysokość,szer.i hodowca...
Co do wyodrębnienia hodowców ,z tym może być problem bo w przeciwieństwie do Austina ,Kordesa ,nie mamy w ogrodach zbyt wiele róż poszczególnych hodowców... :?
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

I właśnie po to byłby ten wątek: żeby pokazać, że nie tylko Austin i Kordes są na świecie.
O nich słyszał każdy, a o Pembertonie, Svejdzie, Vibercie czy Geschwindzie?
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

Oliwko zgadzam się ,że Ci hodowcy i nie tylko ...są warci.poprzez swoje róże ,ich historię... zaistnienia w naszych ogrodach...Czyli masz na myśli stworzenie wątku ,propagujący danych hodowców,których róże nam się podobają i wklejanie linków? Gdyby było tylko z naszych doświadczeń ,to niewiele tych róż by się przewinęło przez wątek...
Chodziło mi przede wszystkim ,aby nie kopiować całego HMF ,,bo wątpię ,czy ktoś te elaboraty będzie czytał ,a właściwie każdy ma dostęp na tą stronę to może sobie sprawdzić...
Moja propozycja wg hodowców
Nazwisko
nazwa róży
link do tej róży
oczywiście zdjęcie... ,jeżeli takowe ktoś z szanownych forumów ma w swoim ogrodzie,a co za tym idzie własne doświadczenia... :D
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

Hodowców to my mamy sporo - gorzej z dostępnością tych róż na naszym rynku. Róż samego Viberta jest ponad 100 - a kto o nich słyszał? Tylko we Francji mają wielkie różanki gdzie jest najwięcej róż tego hodowcy. Mamy jeszcze takie firmy współczesne jak - Rosen Tantau, Kordes, Poulsen, NIRP, Noack, Meilland, Weeks Roses, Delbard, Guillot, Kopmann, Schultheis i wielu innych - niestety wszystkich się nie wymieni. Wątek byłby bardzo obszerny - pytanie tylko czy ktoś by to chciał czytać?
Awatar użytkownika
Jule
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7114
Od: 10 kwie 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DSlask 7a

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

Zeby nie bylo obszernie, mozna zrobic kazda firme osobno Tantau, Kordes Meilland, Paulsen itd ... tych roz mamy chyba najwiecej - reszte dac do jednego topika. Jak ktoras zacznie sie wyrozniac obszernoscia, to mozna ja wyodrebnic.
Ja osobiscie byla bym zainteresowana takim podzialem, bo mam swoich ulubiencow i jak szukam jakiejs rozycy, to przewaznie pierwsze co wertuje ich strony ... jak nie maja nic co mnie ciagnie, to dopiero rozgladam sie u innych.
Do tego umieszczenie jednej i tej samej rozy w jednym miejscu ale przez roznych forumowiczow, bedzie mialo swoje dobre strony. Mozna zobaczyc jak gdzie rosnie, jak wygladaja mlode czy starsze okazy i wkoncu jak wygladaja w roznych fazach wzrostu, kwitnienia... czyli mozna miec caloroczne spektrum.

ps i co wiecej, mysle ze powinny byc to roze ktore sami posiadamy ... reszte mozna w necie przeciez zobaczyc.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

Myślałam by zrobić jeden wątek wspólny dla róż - angielskich - nostalgicznych - romantycznych - renesansowych. Róż w tym typie jest mało - resztę można omówić potem w oddzielnych wątkach.
Róż angielskich na naszym rynku jest chyba około 30 odmian.
Awatar użytkownika
Jule
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7114
Od: 10 kwie 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DSlask 7a

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

Gosia tak wszystko cacy ale Wy jestescie juz o pare krokow do przodu np przed takim laikiem jak ja :wink: Czyli nie wiedzacego, czy dana roza jest nostargiczna czy renesansowa - czy dana odmiana jest z takiej a nie innej grupy, czy tak sobie ja tylko hodowca nazwal i gdzie np swoja wstawic... chyba ze zalozymy, ze roze beda tylko "profi" pokazywac. Do tego takie roze beda sie przeplatac, tak w jednym topiku jak i w drugim konkretnego hodowcy.

Sama nie wiem jak by to ogarnac, zeby bylo w miare proste i przyjemne .. zakladajac oczywiscie ze to ma byc pomocne wszystkim forumowiczom.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

Ok - na początku zrobi się spis róż - wtedy będzie łatwiej zorientować się gdzie daną róże zakwalifikować - muszę się zastanowić.
Awatar użytkownika
Jule
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7114
Od: 10 kwie 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DSlask 7a

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

Gosia, to tylko zebys nie miala pozniej roboty z siedzeniem, sprawdzaniem, przenoszeniem postow.
Ale wiesz tak sobie pomyslalam, jednak ja tez zrobilam krok do przodu z tymi hodowcami. Fakt ja wiem co mnie sie podoba, dlaczego mi sie podoba i gdzie musze uderzyc ale zeby nie ugotowac rozanek we wlasnym sosie i nie zrobic za bardzo specjalistycznie, co zniecheci innych - to na poczatek zrobila bym jak Alionuszka zaproponowala tz kolorami. Na innych forach sie to sprawdza - prosto i przyjemnie. Ktos zobaczyl gdzies czerwona, to moze znajdzie w czerwonych, ktos chce rozowa, to przejrzy w rozowych. Jak bedzie sie chcial zaglebic w inne, to sie zaglebi, jak nie bedzie chcial albo z czasem nie tak, to wejdzie gdzie go interesuje.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Do Deirde i rose_marek

Post »

Moim zdaniem lepszy byłby wątek wyłącznie o różach angielskich niż takie połączenie róż Austina, RT, Meillanda i Poulsena. Róże z tych serii (Romantica, Nostalgie itd.) różnią się między sobą. Mamy wśród nich pnące, wielkokwiatowe, rabatowe. Jeśli wrzucimy to wszystko do jednego worka, zrobi się taka mieszanka odmian bardzo się od siebie różniących. Gosia sama napisała, że mamy w Polsce dostępnych około 30 odmian róż angielskich. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele z nas zaopatruje się także w zagranicznych szkółkach, liczba angielek pewnie jest większa. Odrębnie można by zrobić wątek o różach np. Meillanda (już nie tylko tych romantycznych), RT i innych. Co do tych mniej znanych hodowców to nie wiem co byłoby lepsze: wrzucić ich do jednego wątku czy dla nich też zrobić odrębne (przecież nasze kolekcje powiększają się o różne odmiany, a nie każdy wątek musi liczyć 90 stron). Tyle jeśli chodzi o moje zdanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”