Użyźnianie gleby.Kwaśna ziemia. Wapno.Alginit.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Znakomicie działa kreda nawozowa, stosowałem u siebie (z Trębaczewa). Ale to tylko Ca, bez Mg. Dobrze byłoby je też uzupełnić.
Myślę, że lepiej podzielić dawkę na dwa razy, będzie mniejszy szok dla gleby.
Moja kreda miała postać pylistą, ale bez problemu rozsiewałem ją "lejem" do nawozu. Tylko, że.. koniecznie z rosą i gdy jest bezwietrznie. Tuman z tego idzie niebywały :lol:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Dzięki Suppa. ;:196 Mam już zaorane pole, czy mogę tą kredę rozsiać o mrozach a na wiosnę przed siewem przemieszać ziemię agregatem? A przeglądałeś te wyniki analizy gleby? Czy uzupełnienie Mg przy wysokiej jego zawartości jest potrzebne?

Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam
Asia
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

aska73 pisze: czy mogę tą kredę rozsiać o mrozach a na wiosnę przed siewem przemieszać ziemię agregatem?
Jeżeli teren nie jest pochyły- można. W przeciwnym razie woda opadowa i z topniejącego śniegu spłucze wapno po zmarzniętej glebie

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

A co z tym magnezem, trzeba uzupełnić czy nie?
Pozdrawiam
Asia
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Brakuje K i P, magnezu jest dość... dziwne swoją drogą...
Ogólnie większość gleb "cierpi" na niedobór Mg.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Skoro tak wyszły wyniki to myślę, że obejdzie się bez magnezu. Ewentualnie moża opryskać roślinki siarczanem magnezu w początkowym stadium wzrostu.
Ja nie uzupełniałem magnezu po wapnowaniu, ale wysiałem tylko 1 tonę kredy na hektar. Zdecydowałem się na nią ze względu na wysoką zawartość Ca i atrakcyjną cenę :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

1 tona na hektar ,to szkoda sprzętu, przynajmniej 2 tony to coś już daje i to na glebach słabszych, a gdy cięższa to przynajmniej 4 i powyżej. Dobrze gdy od razu wapno zostanie zmieszane z ziemią, to najlepiej przed gdy zaczniemy uprawę gleby.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Efekt mimo to był widoczny. Więcej sypię na miejsca newralgiczne, gdzie rośliny gorzej rosną, czyli przepłony, zastoiska i tam gdzie gleba zjeżdżona. Po wysianiu wapna sytuacja wraca do normy.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

My mamy zamiar wysiać teraz (w sumie na początku stycznia) 3t/h , póki co sprawdzamy oferty, bo mimo ,że kreda nie jest droga to z transportem wychodzi już sporo. M załamany, miał nadzieję że będzie rozsiewał granulowaną i w big bagach a wyszło, że luzem i pylistą. Niezłe przedsięwzięcie, a to da się oddychać przy rozpylaniu tego? :wink:

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Ciężko.. z maską da się przeżyć :wink: ale po robocie wszystko siwe, włącznie z siewcą :lol:
Sprawdźcie jeszcze oferty, u mnie granulaty były ponad dwa razy droższe od kredy a miały mniejszą zawartość Ca.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
jayc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 wrz 2011, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Witam-czy byłby ktoś chętny i mnie pomoc-mam działkę tzn.ogór ,składa się z wierzchu z ziemi z piaskiem a na głębokości ok 2metrow jest ił który blokuje wchłanianie wody.ziemia strasznie śmierdzi jak się ja kopie.na jesień zamówiłem obornik i przeorałem-co teraz?
Mam możliwość załatwienia torfu czy lepiej już nic nie dodawać i tylko to zwapnować.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Jest to gleba pochodzenia bagiennego.Można na niej osiągnąć niezłe plony, zwłaszcza w suche lata pod warunkiem ich melioracji i uregulowania pH. Gleby piaszczyste, a tym bardziej podmokłe są z reguły kwaśne lub bardzo kwaśne. Obornik winien być dawany na wiosnę. Zapobiega to nadmiernemu wymyciu składników mineralnych a zarazem powoduje z wiosny szybsze obsychanie gleby a co za tym idzie jej nagrzewanie. Wskazana uprawa na podwyższonych zagonach lub redlinach.

Pozdrawiam

PS Niemiły zapach pochodzi od związków żelaza i świadczy o niskiej zawartości tlenu w glebie
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Jak to jest z tym wapnem? Z tego co słyszałem to jest w postaci kredy, tlenku i węglany tak? Węglanowe to jest dolomite i bardzo długo się rozkłada. A które to jest wapno tlenkowe? Florovit ma wapno granulowe i w skladzie jest opisane min 50 Cao w postaci weglanu więc, które to jest to wapno tlenkowe ? Czy to prawda, że odkwaszanie dolomitem jest mało skuteczne gdyż jest jego słaba przyswajalność w glebie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”