Użyźnianie gleby.Kwaśna ziemia. Wapno.Alginit.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

No ,jest logicznie zle skonstruowane pytanie i wszystko. Wiadomo o co chodzi. Kupił gośc powiedzmy dwa worki torfu z myślą o borówkach. Kupil za dużo. Jeden zuzył pod borówki ,drugi mu został. A ze jest kwaśny więc chce go odkwasic i do czegos innego zuzyc. W konsekwencji chce użyc odkwaszonego torfu. A skąd on sie wziął/ ten torf/ ?. Z odkwaszenia reszty , która mu została po sadzeniu borówek.

seba, jak by ktoś chciał sie przystawiać do każdego tekstu tu edytowanego, to by z forum ogrodniczego zrobiło sie forum językowe. Ja juz przemilczałem post Moderatora a Ty znowu zaczynasz od początku.

życzę miłego dnia :wit
sebapila
200p
200p
Posty: 318
Od: 14 lut 2011, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piła,wlkp

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

oki,luzik..nie zapędzajmy się w kozi róg,skoncentrujmy się na merytoryce ;:132
Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, wszyscy byliby wegetarianami
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

forumowicz pisze:(...)jak by ktoś chciał sie przystawiać do każdego tekstu tu edytowanego, to by z forum ogrodniczego zrobiło sie forum językowe. Ja już przemilczałem post Moderatora a Ty znowu zaczynasz od początku.

życzę miłego dnia :wit
1) Przemilczałeś, bo takie jest twoje prawo i taki jest twój obowiązek :P
2) Ja się nie "przystawiam", tylko dbam o informowanie a nie dezinformowanie forumowiczów, którzy tu zaglądają z jakiegoś powodu - bo nie wiedzą co i jak... :P
3) "do każdego tekstu" - no a moderator musi... eh, ależ to robota, tak czytać i prostować, czytać i prostować, czytać i znowu prostować... :uszy A niektórzy to nawet więcej niż przeciętnie roboty moderatorowi przysparzają... :uszy

A na koniec szepnę słabym głosem, że on nie kupował tego torfu pod borówki, więc nie mogło mu zostać spod borówek... Jankiel po prostu kupił torf nieodkwaszony, z czego część przeznaczył na ... itd itd...

No i po co było dyskutować? :;230
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Jankiel pisze:forumowicz, kupiłem torf wysoki, nieodkwaszony. pH nie mierzyłem, ale zmierzę, w każdym razie wynosi pewnie około 4.0. Część torfu użyje do borówek, a cześć będę odkwaszał wapnem hydratyzowanym.
To zaiste jakiś masochista z tego Jankiela W handlu osiągalny jest zarówno torf nieodkwaszony jak i odkwaszony. Skoro kupił nieodkwaszony, to chyba z myślą sadzenia borówek. Pani sobie sama zadaje niepotrzebnie pracy- Pani Moderator.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

wracając do tematu.

torf kwaśny kupiłem z myślą o borówkach, a ponieważ balot 250 litrów kosztował 20 zł, więc wziąłem ekstra balocik, bo wiedziałem, że w komórce mam resztki wapna hydratyzowanego.

forumowicz, zadajesz mi pytania dotyczące gleby, na które nie mam odpowiedzi. Za cienki jestem na określenie typu gleby. pH mierzone w kilku miejscach wynosi około 7. Ziemia jest raczej lekka, centralne Mazowsze, niedaleko Wisły, ale to nie starorzecze, bo teren powyżej zagrożenia powodzią. Chyba skorzystam z twojej rady i wymieszam ten torf z dolomitem i niech sobie czeka.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Dobrze Jankiel, że sie wreszcie odezwałeś. Twoja gleba, jak piszesz, ma odczyn obojętny . Nie rozumie, po co więc chcesz wprowadzac do gleby torf wysoki w którym nie ma nic ?. Moze on poprawic jedynie sorpcję ,ale to Ci akurat potrzebne nie jest za bardzo, poniewaz Twoja gleba nie jest bielicą.
Ta dyskusja o torfie, z Moderatorem w roli głównej ,wobec powyższego, jest dziwna i zastanawiająca.

Pozdrawiam

Mając taką glebę, mozesz z powodzeniem w dowolnym czasie wprowadzic tą garsć torfu,a pH ani drgnie. Ta dyskusja o odkwaszaniu torfu, to byla czysta strata czasu. :wit
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Wiesz co Jankiel ?. Zamiast kupować tych 250 litrów wysokiego torfu za 20 zł lepiej byłoby na jesień czy na wiosnę zgrabic gdzieś pare worków liści z drzew lisciastych i przykopac na działce. One przynajmniej nie są kwaśne, mają cos tam w sobie składnikow mineralnych no i sa za darmo. No i Moderator miałby mniej roboty.
Pomyśl !
:wit
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Witam wszystkich. Mam problem z kwaśną ziemią. Odebrałam wyniki analizy gleby i wyszło, że mam glebę średnią o pH średnio 4,5, 48% bardzo kwaśna, 43% kwaśna; zawartość fosforu 35% bardzo niska, 52% niska; zawartość potasu 9% niska, 87% średnia; zawartość magnezu 35% średnia, 22% wysoka, 35% bardzo wysoka. Wyliczono mi, że powinnam rozsiać 3,9t/ha CaO. W maju zamierzam posiać kukurydzę. Pole zostało już zaorane. Proszę o porady jakie wapno najlepiej rozsiać. Dobrze, żeby było granulowane bo mogę je rozsiać zwykłym rozsiewaczem do nawozów, no chyba że takie zbyt wolno się rozpuszcza i do maja nie zmieni za bardzo pH. Poza tym nie wiem jak się odnieść do tych 3,9t/ha CaO bo niektóre wapno np. dolomit zawiera 30% CaO, wapniak koszelowski 50% CaO a Wapno nordkalk standard cal - 75% CaCO3. Proszę pomóżcie laikowi, doradźcie co będzie najlepsze.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Asia
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

zawartość fosforu 35% bardzo niska, 52% niska; zawartość potasu 9% niska, 87% średnia; zawartość magnezu 35% średnia, 22% wysoka, 35% bardzo wysoka.

Tego nie sposób zrozumieć.... :roll: to w końcu jak u Ciebie?
A co do wapna- trzeba przeliczyć. Dwa razy. Na czysty składnik, to po pierwsze. To dość proste...dolomitu 13 t, wapniaka 7,8, wapno 75%- oczywiście najmniej- 5,2. Teraz trzeba to przeliczyć drugi raz... na pieniądze....
A wapno granulowane jest dobre... dobrze drenuje kieszeń :)
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Więc tak: 35% gleb, które zostały zbadane ma bardzo niską zawartość fosforu a 52% zbadanego obszaru niską zawartość. To bardziej zrozumiałe?
Czyli mam rozumieć, że 3,9t/ha CaO dotyczy 100% Cao? To wychodzi baaaaardzo dużo!!!!!!
Pozdrawiam
Asia
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Mapkę masz? Dali? Bo bez tego...
Prawie 4 t CaO, czyli jak coś ma 30 % CaO, to trzeba tego 3x tyle i jeszcze trochę... dość proste...
Dużo? No dużo... i dlatego rozsiewacz do wapna jest odrobinę większy niż do nawozu... powiedziałbym, że dużo większy :D
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Tak mapkę mam, a to wapno rozsiać na raz, czy np. połowę dawki teraz i połowę za rok?
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Nikt nie doradzi jakie wapno jest najlepsze?
Pozdrawiam
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”