Mech - czym zwalczać?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Mech na kompost

Post »

Zabiegi opryskowe i czyszczenie ręczne jest wpisane w pielęgnację. O zapobieganiu myślimy w momencie gdy zaczynamy planować zakładanie kostki. W tym okresie można w bardzo dużym stopniu wszystko ograniczyć. Jednak praktycznie tego nikt nie robi.

jarek
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Witam ponowie :)
Tym razem interesuje mnie temat przezimowania ziół w ogrodzie ... W moim ogródku mam całe mnóstwo mięty, trochę oregano, rukolę (własnej hodowli :P). Idzie zima, jak przygotować do niej zioła? Jest to w ogóle możliwe? Przesadziłam sobie oregano do doniczki żeby mieć w kuchni (uwielbiam do sałatek) ale niestety całkiem skapcaniało :/ Musiałam je poprzycinać (zwiędnięte liście) i teraz zostały tylko kikuty :( Wydawało mi się, że ma za dużo wody i nie podlewałam tyle, niestety byłam 4 dni w Polsce (mieszkam w Niemczech) i jak wróciłam, to już podwiędły ...

Pytanie o mech w ogrodzie ... Mam po poprzednikach ogródek i w jednej części rosną różne ziółka, jakieś a la wielkanocen trawki (?), lawenda (duża, zdrewniała i małe sadzonki), róże i inne roślinki. Zauważyłam, że w tym obszarze jest dużo mchu i ogólnie czuć tam wilgocią. Zapewne drenaż byłby najlepszym rozwiązeniem ale jak go prawidłowo wykonać? Chcę na wiosnę pożyczyć od sąsiada urządzenie do "przewietrzenia" gleby (glebogryzarka?) i posypać piaskiem ale nie wiem czy to pomoże ... Przyznam, że nie mam tyle czasu na pielęgnację ogrodu ile bym chciała (2 małych dzieci) i być może w tym cały problem ... W miarę możliwości staram sie informować co i kiedy robić, bo praca w ogródku to moje hobby. Jednak za każdym razem gdy przyjdzie lato, ta mała część ogródku pokrywa się szybko rośłinkami (bardzo się rozrastają) no i tym mchem ... a trawniku go nie ma więc myślę, że jednak tam za duża wilgotość gleby musi być. Mogą tu być problemem wody podgruntowe? Mam urządzenie hydrometr, podobno można nim sprawdzić jakoś wilgotność gleby, niestety nie wiem jak :/ Nie wiem czy nie jest zepsuty. Aha słyszałam coś o sypaniu popiołem w ogrodzie ale nie wiem w jakim okresie to robić?
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Jeśli mogę poradzić to kupić wapna i rozsypać go na działce, jeszcze w tym roku ,bo jak wynika z opisu to jest kwaśna ziemia.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Wysypać już teraz czy dopiero na wiosnę? Wapnowanie pamiętam, że raz robiłam ale chyba głównie na trawniku i troszkę pomogło. Nie pamiętam czy w tej części ogrodu też to zrobiłam.
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Wapnowanie bardzo dobrze byłoby zrobić jeszcze teraz ,ja kupuję dolomit na wsi w magazynach nawozów sztucznych ,za worek 25 kg wapna płacę około 16 złotych.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź ;) Niestety ja mieszkam w Niemczech i do tego w małej miejscowości gdzie drożej trochę ale mam jeden sklep z tańszymi produktami, może we wtorek zajrzę. Mam tylko pytanie czy takie wapno nie szkodzi roślinom? Jeszcze jakieś rośliny mi tam rosną (sporo ziół itp.)
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dolomit nie szkodzi żadnym roślinom, nie wskazany jest tylko roślinom kwaśnolubnym.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Mech często rośnie na bardzo ubogich glebach. Może na wiosnę oprócz tego dolomitu posyp jakiś nawóz. Z czasem mech powinien ustąpić, przy regularnym nawożeniu.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dziękuję. Jak wspominałam we wcześniejszym poście nawozilam trawnik, nawet go nakłuwałam żeby poodychał, pożyczyłam też od sąsiada wertykulator i widzę trochę poprawę, poza tym sypałam piachem po trawniku (w niektórych miejscach było mokro), dosypywałam ziemię, dosiewałam trawę ....

Co do ziół, bo to one mnie najbardziej interesują. rozumiem, że zimy nie przeżyją :P Część mięty (?) lub innych ziół ma już zbrązowiałe łodygi - pewnie przemarzła, chyba tylko wyciąć coś takiego? Co zrobić z rukolą? Jeszcze się dość trzyma :) Mam pytanie, czy można wysypać żwir wokół ziół, zwłaszcza koło rukoli? Trochę jakby tam było bardziej mokro :/
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Mięta zimuje bez problemu. Zmarznięte części nadziemne możesz usunąć, żeby nie szpeciły ogrodu, a wiosną roślina wypuści nowe listki.
Pozdrawiam. Jola.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dziękuję za radę a co z rukolą? I jak zrobić żeby zioła się aż tak nie rozrastały ... Trochę to z jednej strony fajne ale z drugiej zagłusza mi inne rośłiny ....
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Ja bym radził żeby raczej rozrzucić wokół roślin kompostu, wtenczas mając pożywkę zaczną lepiej rosnąć.
A co do tego żeby się nie rozrastały ,mięta rozrasta się przez kłącza to jak za daleko się rozrosła to uciąć kłącze i wyrwać z kłączem odrost poniważ jak się kłącze zostawi to mięta będzie dalej się rozrastać.
Najlepsze do takich prac są paluchy tj. motyka z zakrzywionymi drutami.
A inne to też po prostu delikatnie oderwać jakąś ilość żeby po prostu ją zmniejszyć,oderwaną część można posadzić w inne miejsce.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Niestety nie posiadam :( Póki co udało mi się samodzielnie zrobić "odstraszacz" na mszyce - woda i pokrzywy :) Jest jakiś szybki sposób na zrobienie kompostu? Mam akurat powycinane rośliny z ogródka przed domem, niestety są mokre i przemarznięte trochę. Gdzieś bym mogła to przechować i może coś by z tego wyszło ... Proszę o wskazówki:)
Aha mam w posiadaniu coś co ma przypominać korę ale więcej tam kłujących drewienek :) Tego chyba nie rozsypywać ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”