Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

aurynka pisze:A ja przez zimę zbieram siły na murowanie kompostownika.
Czy to znaczy Aurynko, że Twój kompostownik(murowany) zawsze będzie w tym samym miejscu?
Spotkałam się z takimi opiniami, że kompostownik powinno się po "przerobieniu" gdzie indziej ustawiać a nie w tym samym miejscu.
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Miałam w planie wymurować go na wieki ale teraz to mnie podłamałaś. ;:144 Przyznam szczerze, że nie wiedziałam, iż kompostownik trzeba przenosić. :oops:
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ojejku Aurynko nie miałam takiego zamiaru. ;:158
Wyczytałam tylko, że jest wskazane żeby kompostownik zakładać co roku w innym miejscu(wystarczy przesunąć o parę metrów).
A to dlatego, żeby wykorzystać pełen świeży potencjał glebowych mikroorganizmów, które pomagają w uzyskaniu nawozu.

Pozdrawiam,
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Możecie sobie tak dyskutować o zmianach miejsca jak macie dziesiątki arów jak jest 3lub 5 to musi wystarczyć jedno miejsce.
Ja mam anty kompostwonik tzn Dość głęboki i duży dół z wybetonowanymi ścianami. W dnie parę otworów by woda miała gdzie spłynąć.

Taki spory kopostownik zawsze dzielę na 3 części. Tegoroczne śmieci, i ubiegłoroczne, które na jesieni danego roku sa już kompostem. I wolną część. Najczęściej wiosną jak zaczynam wybierać kompost to na nie rozłożone jeszcze śmieci narzucam wierzchnią warstwę z rozłożonej już pryzmy oraz tą najniższą warstwę i tym samym zasilam pryzmę wszystką potrzebną florą bakteryjną. Jeśli na pryzmę ląduje także darń używam również przyspieszacza.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

A ja nie używam przyspieszacza i nie muruję. Na razie mam jeden a w przyszły roku planuję założyć kilka małych kompostowników, żeby nie trzeba było daleko najpierw zwozić a później rozwozić. Tym samym będą pod ręką.

Tak sobie pomyślałam, że u mnie ten sposób bardziej się sprawdzi.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
anusia112
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 paź 2006, o 21:25
Lokalizacja: bytom

Post »

A ja mam murowany i to z 2 powodów 1 to ze nieja go zakładałam a mój teść a 2 to ze moja działka ma tylko 550 m2 i wsumie niemam zabardzo miejsca by zmieniac je .Robie tak samo jak Basia i jestem zadowolona .Jest troszkę z tym pracy ale jak pieknie potem popatrzyc ja kwiaty pięknie rosną to o każdej pracy się zapomina.
zapalona ogrodniczka
Awatar użytkownika
smn2000
100p
100p
Posty: 152
Od: 27 cze 2006, o 20:17
Lokalizacja: Chojnice, pomorskie

Post »

Ja wykopałem dziurę i do niej wrzucam skoszoną trawę liście i inne odpadki. Nie ma smrodu i dżdżownice mają przynajmniej pokarm.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja kompostownik zrobiłem ze słupów i betonowych płyt ogrodzeniowych. Wyszło nawet tanio. 4 słupy i 6 płyt ( 2 przeciąłem na pół na długości). Jest wieczny. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
anusia112
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 paź 2006, o 21:25
Lokalizacja: bytom

Post »

Każda forma jest dobra ważne są efekty jaki on przynosi. Bo w sumie ma to za zadanie.
zapalona ogrodniczka
Awatar użytkownika
Paweł88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 1 lis 2006, o 21:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Mój był wykonany z drewnianych desek jeszcze przez poprzedniego użytkownika działki i... się rozleciał. Teraz zastanawiam się jaki dobrze byłoby zrobić w przyszłym roku :?:
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Paweł ja mam też już 8 lat kompostownik z desek.
Jeszcze się trzyma :D jak się rozpadnie
to zrobimy z mężem nowy taki sam,
ponieważ lubię drewno na działce.
Awatar użytkownika
Paweł88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 1 lis 2006, o 21:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Mój to już nawet nie wiem ile stoi. Ale prawdopodobnie na jego miejscu w przyszłym roku stanie również kompostownik wykonany z desek. :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1654
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

I czy ktoś z forumowiczów jest użytkownikiem plastikowych eko-kompostowników. Jeśli tak podzielcie się swoimi spostrzeżeniami. Czy warto coś takiego postawić na działce, zamiast tradycyjnego , wykonanego własnoręcznie. Są to coraz tańsze rozwiązania. Noszę się na wiosnę, z ewentualnym zakupem takiego sprzętu, który zastąpiłby obecny kompostownik, który zdaniem niektórych szpeci widok na działkę. Co myślicie o takim rozwiązaniu.

Myślę ewentualnie, o którymś z poniższych rozwiązań.



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Pozdrawiam - Jarek
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”