Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
JMar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2008, o 16:43

Post »

Witam, jestem tu nowy ale mam nadzieje, że forumowi wyjadacze coś mi doradzą.
Miesiąc temu stałem się posiadaczem pachiry :D, niestety coś mi marnieje, liście się zawijają i są jakieś takie "omdlałe". Co z nią może być nie tak? Stoi około 0.5 m od południowego okna balkonowego. Często ją zraszam.
A oto zdjęcie pacjentki

Zdjęcie nieaktywne/norbert76
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pokaż doniczkę, zmierz jej średnicę , napisz czy pachira była przesadzona po zakupie czy nadal rośnie w torfie i czy czasami drzwi balkonowe nie były zbyt często otwierane a co za tym idzie czy nie owiało rośliny zimne powietrze. Zdjęcia wklejaj przez fotosika można je powiększyć do wielkości monitora i dokładniej obejrzeć roślinę. :D
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

I jeszcze, jak obficie jest podlewana. Pachirka aquatica jak sama nazwa wskazuje potrzebuje potrzebuje duuużo wody, zwłaszcza taki dorodny egzemplarz.

Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
JMar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2008, o 16:43

Post »

Dzięki za odzew :) poniżej zdjęcia na fotosiku, niestety telefonem

Obrazek
Obrazek

Generalnie wody dostaje dość mało co 3 dni (taką informację dostałem od darczyńców:)), natomiast codziennie wieczorem jest zraszana. Rozmiar doniczki od razu wydawał mi się zbyt mały ale sami oceńcie. Średnica doniczki to jakieś 55 cm. Roślinka nie była przesadzana. Balkon otwierany jest co 2,3 dni ale na chwilkę, myślicie żeby ją przestawić w inne miejsce? Mogę ją przestawić jeszcze pod zachodnie okno, które baaardzo rzadko jest otwierane.

Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Moim zdaniem, na pewno nie wietrzenie jest przyczyną, zwłaszcza przy takich temperaturach jakie panują obecnie :).

Korzenie pewnie biedna ma ściśnięte jak sardynki. Myślę, że Przemo da najlepsze wskazówki dotyczące przesadzania.

No i naprawde porządnie ją trzeba nawadniać, przynajmniej raz na jakiś czas. Cytat z którejś z książek z grubsza brzmi tak: " W naturze gruby pień musi zgromadzić wodę potrzebną do przetrwania okresów suszy". Więc, żeby mieć co gromadzić - musi dostać wody odpowiednio dużo. Potem przez jakiś czas prawdopodobnie wytrzyma i znowu ją trzeba obficie podlać.

Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pewnie że ma za małą doniczkę i penie zbyt sucho jeśli podlewasz co trzy dni może trzeba zwiększyć troszkę ilość wody, proponuję ją czym prędzej przesadzić. Stoi w takim miejscu że otwieranie balkonu jej nie zaszkodzi. :D
JMar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2008, o 16:43

Post »

Odstała już więcej wody i zaczyna sie po mału podnosić :D a do przesadzania to chyba dźwig zamówie :lol:
dzięki za pomoc
dam znać po przesadzaniu
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
aconitum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1279
Od: 30 lip 2008, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Wielka prośba

Post »

wielka prośba o ratunek dla pachiry kumpeli
oto zdjęcia
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

przesadzona ze 2-3 tyg temu, stanowisko słoneczne, odstawiona od okna a i tak po pewnym czasie liście wyglądają jak na zdjęciach
zraszana codziennie, podlewana umiarkowanie
co jej poradzić?
a zdjęcia z telefonu więc ostrość trochę szwankuje...
Anka
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pokaż doniczkę w jakiej teraz rośnie pachira i zrób zdjęcie rośliny od spodu liścia wygląda mi to na objawy idące od korzeni.
Awatar użytkownika
aconitum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1279
Od: 30 lip 2008, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

wreszcie podesłali nowe fotki, oto one:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Anka
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Za mało wody, za suche powietrze, bardzo za suche i chloroza a więc - intensywniejsze podlewanie(większa dawka wody) ale od podlania do podlania musi powierzchnia ziemi lekko przeschnąć, zraszanie codziennie przy centralnym ogrzewaniu koniecznie nawet z trzy razy w ciągu dnia, obowiązkowo keramzyt w większy i głębszy podstawek, ok 300 ml czystego biohumusu do wlania na lekko zwilżoną zraszaczem powierzchnię ziemi i 100 ml w podstawek przed wsypaniem do niego keramzytu(ten musi być stale wilgotny ale nie zalany wodą by donica nie stała w wodzie). Stanowisko słoneczne ale nie bezpośrednio w promieniach słonecznych. Zmiana warunków w jakich była a w jakich znajduje się teraz z pewnością też się przyczyniła do takiego stanu rośliny i musi ona to jakby odchorować. Powinna dostać próchniczno-gliniaste podłoże z domieszką perlitu a na dno donicy żwir lub keramzyt zwłaszcza jak została posadzona w glinianą donicę :D
Awatar użytkownika
aconitum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1279
Od: 30 lip 2008, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

o! dziękuje w imieniu pachiry! przekazuje dalej i mam nadzieję, że za jakiś czas dostaniemy zdjęcia już ozdrowionej ;)
Anka
kwb3rdu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sie 2007, o 19:52

Post »

basga pisze:Ja to raczej chciałabym wiedzieć co zrobić,by urosła tak jak Twoja?
Mam małą pachirę od kilku miesięcy i co cudem wypuści listka to od spodu któryś jej żółknie.
Witam , dziekuje za pomoc i serdecznie przepraszam za brak odpowiedzi .
Ten rok przelecial po prostu mi po prostu przez palce ........

Ta Pachire dostalismy juz tej wielkosci w prezencie a wiec to nie nasza zasluga ze jest taka duza .

Mamy dalej problemy z ta roslina . Wiem po przeczytaniu waszych postow ze ma za mala doniczke i prawdopodobnie za malo wody , stoi wprawdzie w kolo okna ale moze ma troche za malo swiatla natomiast te biale plamy swiadczy chyba o braku jakis skladnikow minerlanych ... Moze ja zasilic jakis nawozem , tylko jakim ??

Pozwole sobie zaprezentowac kilka zdejc mojego pacjenta ...

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”