Zaczynam - rogalm1 cz.1

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

piękne początki :) i tylku masz pomocników :) - a co tam sadzicie ???

jak chcesz truskawki to mogę Ci moje wysłać - ale dopiero latem jak wypuszczą odrosty - bo teraz wszystkie są przycięte - moje truskawki powtarzają owocowanie jak mają sprzyjające warunki i cieszyłem się nimi w zeszłym roku do przymrozków :) (zamiast na kompostownik pójdą do ogrodu :P )
pozdrawiam, Karol
moje wątki
hanna_1962
500p
500p
Posty: 583
Od: 2 lut 2008, o 17:12
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Post »

Dopiero teraz trafiłam na Twoje poletko Moniko! Nie przerażaj się gliną. To w gruncie rzeczy żyzna ziemia, w każdym razie lepsza niż piasek! Ja też miałam na poczatku tylko glinę, ale z czasem ją troche przerobiłam (kompost). no, ale ja mam tylko 400m. U Ciebie będzie to troche trudniejsze. Ale nie martw sie , na glinie naprawdę wszystko dobrze rośnie. Nawet iglaki u mnie pieknie rosną, wydawałoby się, że wolą piaszczystą ziemię. A może się mylę -niech mnie ktoś poprawi?!
hanna_1962
500p
500p
Posty: 583
Od: 2 lut 2008, o 17:12
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Post »

Mam nadzieję, że moja jeżyna dotrze do Ciebie w dobrym stanie. Ma do przebycia, bagatela... prawie 600 km.
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Moniko, Jak obejrzałam zdjęcia to przypomniały mi się nasze początki sprzed czternastu lat. Masz wspaniałe dzieciaczki, warto im stworzyć takie miejsce na ziemi gdzie będą miały możliwość wyszaleć się na świeżym powietrzu. Czy masz już koncepcję zagospodarowania waszej działki jakiś projekt? Pozdrowienia z Kaszub i zapraszam do mnie Maria
Awatar użytkownika
rogalm1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1421
Od: 12 mar 2008, o 09:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witajcie, sobotę spędziliśmy pracowicie, posadziliśmy trochę kwiatów, bliżej nie znanych, zobaczymy jak sie rozwiną, wsadziliśmy 12 krzaczków malin, nie wiem czy to dużo czy mało, bo nie mam pojęcia jak się to rozrasta. Poza tym jeszcze 3 śliwki węgierki, 2 wiśnie, 1 czereśnię i 2 orzechy. Zakupiliśmy także kawałek ziemi powyżej drogi i tam będziemy kopać studnię i kiedyś budować dom, ale tą częścią działki w ogóle się nie zajmujemy, bo po pierwsze jest sama w sobie niezwykle urokliwa (wrzosy, brzozy, sosny), a po drugie jak tam wejdą ekipy budowlane to i tak wszystko poniszczą

Obrazeksadzimy maliny Obrazek Marysia zastanawia sie którą stroną włożyć sadzonkę do ziemi...

początki naszego kwietnika Obrazek
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Pomocnicy są pełni zapału, wiosna tuż tuż i jak widzisz są i dobrzy ludzie, którzy pomogą Ci zagospodarować działkę. Jednak aby nie robić niepotrzebnych błędów zacznij od planu - co gdzie i w którym miejscu będzie rosło. Nanieś na papier w kratkę rozmiary działki w odpowiedniej skali a potem wydziel miejsce na warzywnik, sad, rabaty kwiatowe , krzewy i drzewka odzdobne. Uwzględnij też kierunki / wschód, zachód, południe i północ/. Zaznacz też skąd wieją najczęściej wiatry - z tej strony przydałby się żywopłot. Od północnej strony powinny rosnąć rośliny cieniolubne i drzewa z krzewami . Od południa rośliny wybitnie ciepłolubne. Nie jest to sztywna reguła, ale tworząc ogród wg tych zasad unikniesz wielu błędów, których naprawa czasami trwa latami opóżniając końcowy efekt naszej pracy / co skutkuje często niepotrzebną dodatkową pracą i kosztami.
Forumowicze z pewnością przyjdą Ci z pomocą i jesienią będziesz miała już zarys ogrodu, który za trzy lata będzie wspaniałą oazą spokoju dla twojej rodzinki.
Życzę dużo radości z jego tworzenia i sukcesów.
Będę zaglądać jak postępują prace a jeśli będą potrzebne jakieś wskazówki to z chęcią ich udzielę - tylko pytaj.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i sił do pracy.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
rogalm1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1421
Od: 12 mar 2008, o 09:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Grażynko bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie moim tematem. Czy mogłabyś mi doradzić co posadzić pod samym lasem, bo nie wiem co będzie rosło w takim sąsiedztwie, jest tam prawie zawsze cień.
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Początki zapowiadają się wspaniale :D Pod lasem osobiście posadziłbym różaneczniki i zrobił wrzosowisko ;)
Dawid
Awatar użytkownika
rogalm1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1421
Od: 12 mar 2008, o 09:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

naturalne wrzosowisko mam na tej drugiej części działki, ktora przeznaczona jest pod budowę, a czy różaneczniki to są krzewy?
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Jeśli chodzi o wrzosy to pod lasem mogą mieć zbyt mało słońca, chyba że wrzos bagienny, który nie wymaga pełnego słońca, ale rododendrony miały by się nieźle, również pięknie kwitły by ciemierniki :wink:i dorzuciłabym jeszcze niezapominajki :wink:
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Moniczko - Dawid i Piku dobrze radzą. Możesz też posadzić karłowe iglaczki, szczepione na pniu niskie drzewka i krzewy kwitnące jak bez czarny / z którego możesz zbierać kwiaty na syrop i owoce na konfitury lub soki / , berberys, wawrzynek, irgę, trzmielinę, hortensję, oczar, ostrokrzew, mahonię, pieris, laurowiśnię, skimię itp.
Jeśli chodzi o byliny na rabatę kwiatową lub dzikie nasadzenia to doskonale nadają się do tego wszystkie paprocie, barwinek, obrazki włoskie, kopytnik, orliki, anemony, cyklameny, ranniki, śnieżyczki, dzwonki, konwalie, prymule, przywrotnik, parzydło leśne, , bergenia, serduszka, funkie, miodunka, rodgersja, tiarella i wiele, wiele innych.

Dobrze byłoby, gdybyś kupiła sobie jakąś książkę o roślinach. Na początek polecałabym Ci "350 roślin ogrodowych" autorstwa Herwiga i Riou. Jest to skótowy opis wszystkich podstawowych roślin ogrodowych mówiący o uprawie, odmianach, zastosowaniu i rozmnażaniu każdej z wymienionych roślin. Polecam. :wink: :lol:
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

Witam
Ja też Ci wyślę troszkę roślin tylko musisz jeszcze zaczekać troszkę bo teraz mam za dużo na głowie :roll:Wiem jak to jest zaczynać od zera bo sama przez to przeszłam ,ale za jakieś czas będziesz dumna z własnych osiągnięć :D
Awatar użytkownika
rogalm1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1421
Od: 12 mar 2008, o 09:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Kochani, dziękuję Wam za Wasze rady, razem z Marysią (lat 12) wszystko skrupulatnie notujemy i trochę czujemy się dziwnie, bo nie znamy większości tych roślin. Książkę spróbujemy gdzieś kupić, dobrze, że mamy internet to można pooglądać o czym Wy piszecie!
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”